Wydarzenia

Spotkanie z Tony’m Craggiem
Data wydarzenia: 13.10.23

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie zaprasza 13 października 2023 o godzinie 19.00 na spotkanie z wybitnym brytyjskim artystą Tony’m Craggiem, którego wystawę Alternatywna rzeczywistość, prezentujemy tego lata w naszej galerii i w Parku Północnym w Sopocie. To już ostatnie dni ekspozycji rzeźb wielkiego mistrza, którego królowa Elżbieta II obdarzyła tytułem szlacheckim za osiągnięcia w sztuce.

Tony Cragg od ponad czterdziestu lat dąży nieustannie do znalezienia nowych relacji między ludźmi a światem materialnym. Jest mistrzem materiału i bez ograniczeń używa różnych jego rodzajów, między innymi kamienia, brązu, drewna, metalu, materiałów syntetycznych czy szkła. Skłonność do eksperymentu łączy się w jego rzeźbach z niezawodną perfekcją.

Artysty nie interesują mimetyczne tendencje odtwarzania czy naśladowania czegokolwiek – interesuje go stwarzanie nowych, nieznanych form, nieograniczonych niczym poza twórczą wyobraźnią. Jego dzieła charakteryzuje dynamizm, witalność, bogactwo zmysłowych manifestacji materii.

Wystawa rzeźb i rysunków w Sopocie została zorganizowana wspólnie z Pracownią Tony’ego Cragga, pod patronatem British Council, Ambasady Wielkiej Brytanii oraz mecenatem ERGO Hestii i Fundacji Artystyczna Podróż Hestii.

Dofinansowano ze środków Miasta Sopot, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Patroni medialni: artifno.pl, Zawsze Pomorze, esopo.pl, Prestiż, Szum, NN6T

Kuratorka Eulalia Domanowska. Wystawa jest czynna do 15 października 2023.

Tony Cragg tworzy i wystawia od 1969 roku. Ukończył Wimbledon School of Art i Royal College of Art w Londynie. Po studiach przeniósł się w 1977 roku do Wuppertalu, gdzie mieszka i pracuje do dziś. Brał udział w wielu kluczowych projektach jak Documenta 7 i 8 w Kassel i reprezentował Wielką Brytanię na 43 Biennale Sztuki w Wenecji w 1988 roku. W tym samym roku zdobył Nagrodę Turnera dla najlepszego brytyjskiego artysty przyznawaną przez Tate Gallery w Londynie. Otrzymał także prestiżową nagrodę Praemium Imperiale w Tokio w 2007 roku i Order Zasługi Republiki Federalnej Niemiec I Klasy (2012) oraz Nagrodę za Całokształt Twórczości we Współczesnej Rzeźbie (Life Achivemenet in Contemporary Sculpture Award) w Düsseldorfie w 2017 roku. Był profesorem w paryskiej École nationale superieure des beaux-arts (1999–2009) i w słynnej Kunstakademie w Düsseldorfie, z którą związany był od 1978 roku, a od 1988 roku do 2016 roku pracował tam jako profesor. W latach 2009–2013 pełnił tam funkcję rektora.

Tony Cragg jest także mecenasem kultury. Założył w 2006 roku Park Rzeźby Waldfrieden w Wuppertalu. W romantycznym rezerwacie natury i czterech galeriach oprócz jego rzeźb, prezentowane są wystawy innych wybitnych artystów. Artysta poddał renowacji zabytkową willę w stylu Rudolfa Steinera zlokalizowaną w Parku Waldfrieden, zachowując w ten sposób światowe dziedzictwo architektury.

Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.

Termin: 13 października 2023 o godzinie 19.00

Miejsce: Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, Pl. Zdrojowy 2

Tekst i zdjęcie: Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie 



Wróć
W najnowszym numerze
1 / 2024
linia Z ziemi i ognia – wywiad z Michałem Puszczyńskim
linia Odnalezione Graale Marcina Zielińskiego
linia Fredrik Nielsen. Abstrakcyjny ekspresjonista
linia Henryk Lula. Ceramika. Sztuka materii
linia Stefan Sadowski – Czarodziej szkła. Wspomnienie
linia Master class. Zdobienie ceramiki przy użyciu barwionych mas lejnych
linia Inspirowany naturą materiał ceramiczny odbijający do 99,6% promieniowania słonecznego
linia Wrocławski serwis królewski
linia Jak stać się kolekcjonerem porcelany, a nie jej zbieraczem? Poradnik dla początkujących kolekcjonerów. Cz. 2
linia Wypalanie ceramiki w edukacji artystycznej
więcej
  linia Newsletter

Chcesz być na bieżąco informowany o aktualnych wydarzeniach i artykułach? Zapisz się do newsletter.

Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję: Polityka prywatności