Artykuły naukowe

Artykuły naukowe stanowią ważną część czasopisma "Szkło i Ceramika". Aby zwiększyć liczbę cytowań publikowanych artykułów naukowych dodaliśmy SiC do bazy EBSCO i staramy się o wejście do kolejnych. Zakres publikacji rozszerzyliśmy o nauki humanistyczne. Obecnie nasze artykuły otrzymują 20 punktów w ocenie Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Przedstawienia figuralne w ikonografii ceramiki kultury Mimbres
Zasięg terytorialny kultury Mimbres obejmuje obszar południowo-zachodniego narożnika stanu Nowy Meksyk, gdzie przez niespełna tysiąc lat, począwszy od 200 r. n.e. rozwijało się związane z nią osadnictwo.
więcej
Wpływ dodatku stłuczki szkła float z recyklingu na proces topienia masy szklanej
Zagospodarowanie odpadów szklanych to przede wszystkim ich recykling. Szkło ze względu na skład i budowę nie stanowi dla środowiska zagrożenia, a jedynie obciążenie, gdyż nie ulega rozkładowi i może zalegać na składowiskach.
więcej
Otrzymywanie i charakterystyka wodnych zawiesin węglika krzemu przeznaczonych do wytwarzania wyrobów metodą odlewania
Tworzywa z węglika krzemu są powszechnie stosowane m.in. w przemyśle motoryzacyjnym i lotniczym, w elektronice, astronomii, przemyśle materiałów ogniotrwałych, a także w energetyce.
więcej
Styl zakopiański służący „wykwintniejszym potrzebom” – ceramiczne serwisy do kawy i herbaty w ujęciu historycznym
„…nie czekając na przyjście geniusza, który by w sposób cudowny z niczego stworzył oryginalne formy artystyczne, należy się zwrócić do ludu i z jego zasobów, które napewno są samobytne i oryginalne, wziąć pierwiastki tych form i przenieść je do życia całego społeczeństwa, przystosowując je do bardziej zbiorowych i wykwintniejszych potrzeb…” – pisał w 1891 r.
więcej
Krzemian cyrkonu dotowany żelazem – skład fazowy i aspekty środowiskowe
Modyfikowanie właściwości minerałów syntetycznych poprzez podstawienie do sieci, podczas ich syntezy, różnych dodatków (w tym chromoforowych) odbywa się w obecności mineralizatorów.
więcej
Wpływ parametrów procesu wytwarzania na właściwości barwiące różowego pigmentu o strukturze sfenu cynowego
Barwienie na kolor różowy szkliw cynowych wypalanych w obecności niewielkich ilości związków chromu zapoczątkowało rozwój, opartych na związkach cyny, pigmentów różowych zwanych też pinkowymi.
więcej
Lubomir Tomaszewski – emocjonalista
Lubomir Wojciech Tomaszewski herbu Bończa urodził się 9 czerwca 1923 r. w Warszawie. Wśród znawców sztuki mniej znany jest fakt, że zanim został artystą zasłużył się w czasie II wojny światowej w walce o wolną ojczyznę.
więcej
Ocena możliwości zastosowania ZrO2 jako czynnika wprowadzającego kontrast radiologiczny w cemencie typu MTA
Preparaty typu MTA (ang. Mineral Trioxide Aggregate) oparte na krzemianie trójwapniowym 3CaO•SiO2 od wielu lat uważa się za preferowane materiały do wypełniania wstecznego kanałów korzeniowych.
więcej
Nieinwazyjne badania japońskiej XIX-wiecznej kadzielnicy z prowincji Satsuma przy użyciu dwuźródłowej tomografii komputerowej
Przedmiotem badań była japońska kadzielnica z okresu Meiji, datowana na ok. 1880 r., pochodząca z historycznej prowincji Satsuma (obecnie prefektura Kagoshima). Obiekt od grudnia 1945 r.
więcej
więcej 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 więcej
  linia Newsletter

Chcesz być na bieżąco informowany o aktualnych wydarzeniach i artykułach? Zapisz się do newsletter.

Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję: Polityka prywatności