Nasze tematy

Artykuły

Master class. Sztuka stosowania sitodruku jako jedna z alternatywnych metod zdobienia ceramiki
Odkrywanie na nowo różnych technik graficznych wykorzystywanych przecież niegdyś w ceramice artystycznej i użytkowej wprowadza w warsztat współczesnego ceramika nowe możliwości. W artykule pokażę, jak za pomocą technologii sitodruku możemy wprowadzić świeże i kreatywne spojrzenie na sposoby dekorowania wyrobów ceramicznych tworzonych w małych pracowniach.
więcej
Malowanie witraża klasycznego. Odcinek 51. Budujemy piec do wypału malatury. Cz. 1
Tworzenie witraży klasycznych to zajęcie, które łączy pasje artystyczne z umiejętnościami technicznymi. Aby uzyskać efekt końcowy, po nałożeniu malatury konieczne jest jej wypalenie.
więcej
Dwusetlecie założenia fabryki fajansu Sunderlandów
We wrześniu 2023 r. minęło dwieście lat od założenia w Iłży fabryki fajansu. Rocznica ta skłania do refleksji nad historią tego zakładu oraz nad dwiema najważniejszymi kwestiami: jaki jest dziś stan wiedzy o fabryce oraz co przetrwało do naszych czasów z produkowanych w niej fajansów? Fabryka, założona w 1823 roku przez Lewi Zeliga Sunderlanda, funkcjonowała co najmniej przez 62 lata.
więcej
Fajansowe buty
W powszechnym odbiorze dawne fajanse kojarzą się przede wszystkim z naczyniami, w tym talerzami, paterami, kuflami czy wazonami. Mogły być one czysto użytkowe albo dzięki bogatemu zdobnictwu, praktycznie tylko dekoracyjne. Mniej znane i niestety słabo reprezentowane w polskich zbiorach są wyroby w kształcie butów.
więcej
Mazowieckie leśne huty szkła gospodarczego Załęże Duże: Huta Załęska – Huta Karolew
Pieczęć Biorąc pod uwagę bardzo krótki okres działalności Huty Załęskiej, nie jest rzeczą zaskakującą, że na razie zidentyfikowana została tylko jedna pieczęć zawierająca jej nazwę.
więcej
Wołomińskie huty szkła po II wojnie światowej
Mieszkańcy Wołomina dopiero 10 września 1939 r. odczuli skutki wojny, gdy w wyniku bombardowania uległo zniszczeniu 5 budynków, 8 osób zostało zabitych i 12 rannych.
więcej
Jak stać się kolekcjonerem porcelany, a nie jej zbieraczem? Poradnik dla początkujących kolekcjonerów.
Kolekcjonowanie ceramiki, a szczególnie porcelany nie jest łatwe, wymaga bowiem nie tyle odpowiednich zasobów środków finansowych, co odpowiedniego poziomu samozaparcia i wytrwałości w zakupach. Udając się na giełdy staroci, przeglądając portale sprzedażowe czy grupy facebookowe, bombardowani jesteśmy niezliczoną ilością pięknych form i dekoracji, którym trudno szczególnie na początku się oprzeć.
więcej
Fabryka porcelany w Ćmielowie w latach 1920-1945
Tradycje ceramiczne Ćmielowa były jedną z przyczyn ulokowania tutaj fabryki porcelany, która jest najstarszym w Polsce zakładem produkującym ją do dzisiaj. Nie jest znana dokładna data założenia fabryki, podaje się niekiedy rok 1790, co wydaje się mało prawdopodobne.
więcej
Wybrane piece szklarskie i pomocnicze, urządzenia grzewcze i ich elementy. Cz. 2
Blank – koniec topienia w piecach okresowych, pusto, sklarowana masa szklana; (niem. blank geläutert). Klarowanie - proces polegający na usuwaniu ze szklanej masy pęcherzy ze związków chemicznych dodawanych do masy.
więcej
Polish Artists and The Panevėžys International Ceramic Symposium
In Lithuania, from the first sign in an unremarkable city Panevėžys, we have a huge collection of contemporary ceramics. Perhaps, the local citizens are not fully aware of it, but it is well-known place for the world and Polish ceramists.
więcej
Wybrane piece szklarskie i pomocnicze, urządzenia grzewcze i ich elementy. Cz. 1
Piec do wytopu szkła – obiekt zbudowany z materiałów ogniotrwałych, dawniej opalany drewnem, węglem lub gazem generatorowym. Piec wannowy, wanna (niem. Wanne) – piec, którego ściany i sklepienia są zbudowane z materiałów ogniotrwałych (krzemionka, rodzaje szamotu), zwany dynasem, odporny na działanie gorącej masy szklanej.
więcej
Malowanie witraża klasycznego. Odcinek 50. Witraż klejony silikonem?
Witraż wykonywany techniką Tiffany'ego łączony jest taśmą miedzianą, a następnie lutowany. W witrażu klasycznym używa się profili ołowianych, które są lutowane w miejscach połączeń.
więcej
Mazowieckie leśne huty szkła gospodarczego Krasnosielc – Huta Amelina (1858–1876), woj. mazowieckie, pow. makowski
Mając na uwadze długi, osiemnastoletni okres działalności Huty Amelina oraz znaczną liczbę pracowników zatrudnianych w tym okresie, jest rzeczą dość zaskakującą, że do tej pory mamy rozpoznany tylko jeden stempel, znaleziony przez osoby prywatne na polu uprawnym, w miejscu, w którym pierwotnie huta została ulokowana.
więcej
Huty szkła w Wołominie do II wojny światowej
W połowie XIX w., kiedy Wołomin znajdował się w granicach Królestwa Polskiego, zapadła decyzja o budowie trasy kolejowej Warszawa – Petersburg. Car Aleksander II zaznaczył linią prostą na mapie szlak przebiegający przez dzisiejsze Ząbki, Zielonkę, Wołomin, Tłuszcz, Małkinię. Przebieg tej trasy, której budowę zakończono w 1862 r., podzielił dobra Wołomina na dwie części.
więcej
Szklany bezbarwny pucharek o różowej czarze i czerwonej trzonostopie powlekany od wewnątrz szkłem rubinu złotego
Wytworzenie płomieniowym wytopem mas szklanych rubinu złotego o kolorze różowym (Rosa) i czerwonym (Rubin) z użyciem jako barwnika złotych monet dukatowych to swoisty topiarski majstersztyk w schaffgotschowskiej hucie szkła Carlsthal w Orlu.
więcej
Stara technika origami w nowym zastosowaniu dla szkła
Praktykowana od starożytnych czasów sztuka origami znana jest z możliwości tworzenia różnych trójwymiarowych kształtów przy użyciu arkuszy papieru lub innych materiałów dających się wielokrotnie składać.  Obecnie, naukowcy z branży inżynierii chemicznej zaadaptowali tę wielowiekową technikę do wytwarzania przedmiotów o skomplikowanych kształtach, ze szkła i/lub innych twardych materiałów.
więcej
Polsce projektanci szkła - Beata Szajna
"Od 25 lat projektuję szkło. Ujarzmiam żywioły, które szaleją w rozgrzanej do czerwoności, a potem zastygającej szklanej masie. Powstają z niej małe dzieła sztuki narysowane przeze mnie na kartce papieru, a następnie wykonane przez dmuchaczy szkła przy piecu hutniczym.
więcej
Na tropie inspiracji. Łódź Design Festival 2023
Wystawy, warsztaty, spotkania z projektantami i architektami oraz rozmowy na najbardziej aktualne i palące tematy – taki był tegoroczny Łódź Design Festival. 17. edycja wydarzenia odbyła się pod hasłem Future Perfect i jak co roku przyciągnęła najlepszych reprezentantów polskiej branży kreatywnej oraz fanów dobrego designu.
więcej
Międzynarodowy Konkurs Szkła im. Horbowego
W 2022 r. po raz pierwszy ogłoszono w Polsce Międzynarodowy Konkurs Szkła im. Horbowego. Konkurs był inicjatywą Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu przy współpracy Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze i Akademii Sztuk Pięknych im.
więcej
Sztuka z iskrą. XIV Festiwal Wysokich Temperatur
W dniach 23–25 czerwca 2023 r. we Wrocławiu odbyła się XIV edycja Festiwalu Wysokich Temperatur. Wydarzenie organizowane przez wrocławską Akademię Sztuk Pięknych im. E. Gepperta przyciągnęło uwagę wielu miłośników sztuki. W ciągu trzech dni trwania najgorętszego międzynarodowego biennale pod tegorocznym hasłem Sztuka z iskrą odbyło się aż: 29 pokazów, 19 warsztatów, 9 wystaw, 2 konkursy, konferencja i kino festiwalowe.
więcej
Rzeźba w porcelanie, porcelana w rzeźbie
Podglądanie pracy mistrzów z wieloletnią praktyką, czerpanie z ich wiedzy i doświadczenia, wspólne rozwiązywanie problemów projektowych i wykonawczych, to marzenie zapewne każdego młodego artysty.
więcej
Małgorzata Dajewska – wielka dama polskiego szkła artystycznego
Prof. Małgorzata Dajewska obchodzi w tym roku 40-lecie pracy twórczej. Została również honorowym członkiem Związku Artystów Szkła. O kluczowych decyzjach, ulubionych pracach i podejściu do sztuki opowiada w wywiadzie dla „Szkła i Ceramiki” swojej dawnej studentce – Katarzynie Krej, artystce szkła. .
więcej
Historyczna technologia w odniesieniu do współczesnych działań artystycznych. Spojrzenie na XVIII-wieczną metodę transferu obrazu graficznego na ceramikę.
Metoda transferu grafiki na podłoża ceramiczne ma bogatą historię sięgającą przełomu XVIII i XIX wieku. Krótki rys historyczny Porcelana, wynaleziona przez alchemika Johanna Friedricha Böttgera w 1709 r., stała się ekskluzywnym towarem, pożądanym przez władców europejskich dworów.
więcej
Alchemia Aleksandry Kujawskiej
→ Barbara Szafirowska-Pape: Olu, spotkałyśmy się w maju na Twojej indywidualnej wystawie Alchemia, w Warszawie, na 40. piętrze Warsaw Marriott Hotel, w apartamencie, w którym zatrzymał się m.
więcej
Żargon szklarski (cz. 4), Zestawiarnia
Słowo „zestawiarnia" oznacza dział huty szkła zajmujący się przygotowaniem właściwego wsadu i jego transportem do pieca. Dobry wsad ma ustalone proporcje określonych surowców oraz stłuczki, odpowiednią wilgotność i podawany jest do pieca we właściwych odstępach czasu.
więcej
Malowanie witraża klasycznego. Odcinek 49
Tanie szkło witrażowe – fryty i pudry W poprzednim odcinku skupiłem się na wykorzystaniu butelek do wykonania tafli szkła. W tej części cyklu opiszę, jak wykorzystać do tego celu typowe szkło okienne.
więcej
Rekonstrukcja rzymskiej szklanki z ceramicznej formy
Wykonanie repliki szklanego przedmiotu dmuchanego w formie wymaga przeprowadzenia kilku procesów w wysokiej temperaturze. Jak tego dokonać, skoro nie mamy wglądu do oryginalnych narzędzi ani przyrządów? Posiadamy tylko przedmiot końcowy – antyczną szklankę wykonaną między 50.
więcej
Mazowieckie leśne huty szkła gospodarczego. Huta Sztabińska (1819–po 1860), woj. podlaskie, pow. augustowski
Huta Sztabińska (1819–po 1860). Pieczęcie szklane W zbiorach archeologicznych Muzeum Warszawy, w których przechowywane są rezultaty prac wykopaliskowych prowadzonych na terenie stolicy od początku lat 50.
więcej
Holenderskie flizy – małe ceramiczne dzieła sztuki
Holenderskie fajansowe płytki ścienne przez prawie trzy stulecia cieszyły się ogromną popularnością w całej Europie. Ceramiczne białe kwadraty malowane w kobaltowe i manganowe wzory zdobiły wnętrza zarówno zwykłych holenderskich domów, jak i bogatych kamienic oraz europejskich zamków i pałaców .
więcej
Pucharek i szklanka z grawerowaną wedutą zamku Chojnik
Wyżynny zamek Chojnik (niem. Kynast) wzniesiono na granitowej skale, na szczycie góry Chojnik w Karkonoszach. Najstarszą górną część zbudowano zapewne w latach 1353–1364, w czasach panowania księcia Bolka II Świdnickiego.
więcej
Szkło samoemitujące światło i wytwarzające ciepło
Nowo uzyskane właściwości szkła mogą znaleźć zastosowanie między innymi do otrzymywania elektroprzewodzących i samonagrzewających się szklanych mikroreaktorów dla przemysłów chemicznego i farmaceutycznego. .
więcej
Polscy projektanci szkła – Anna Grabowska-Szczur
Anna Grabowska-Szczur od 35 lat projektuje dla krośnieńskiej huty. Projektując kolejny wyrób ze szkła, staram się stworzyć piękny i funkcjonalny przedmiot. Często korzystam ze środków wyrazu charakterystycznych dla rzeźby czy malarstwa.
więcej
Stanisław Tworzydło - wspomnienie
Artysta ceramik i malarz, który do końca pozostał Nauczycielem dla swoich uczniów. Wspomina Magdalena Matuszczak 
więcej
Ceramika wypalana drewnem
W dniach 10–12 maja 2023 r., pod patronatem Akademii Sztuk Pięknych odbyło się w Warszawie Międzynarodowe Sympozjum „Ceramika wypalana drewnem”. Organizatorem wydarzenia była Pracownia Ceramiki Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Koło Naukowe „Nowa Ceramika”. .
więcej
Europejskie Dni Rzemiosła Artystycznego we Wrocławiu
Europejskie Dni Rzemiosła Artystycznego (Journées Européennes des Métiers d’Art), ustanowione w 2002 r. na zlecenie rządu francuskiego, są organizowane przez Narodowy Instytut Sztuki i Rzemiosła (Institut National des Métiers d’Art – INMA) i odbywają się corocznie w wielu krajach Europy .
więcej
Powrót do ceramiki - wywiad z kuratorką wystawy Mirosławą Bałazy
→ SiC: Co było impulsem do zorganizowania wystawy współczesnej ceramiki? →  M.B.: Bezpośrednią inspiracją były zbiory MOCAK-u. Współcześni artyści coraz częściej sięgają po medium, jakim jest ceramika.
więcej
więcej1 2 3 więcej
  linia Newsletter

Chcesz być na bieżąco informowany o aktualnych wydarzeniach i artykułach? Zapisz się do newsletter.

Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję: Polityka prywatności