Wydarzenia

10. Warszawskie Spotkania Ceramiczne, 14 czerwca 2014
Data: 09 - 05 - 2014

10wsc10 minW drugą sobotę czerwca (14.06.2014) na warszawskiej Pradze Południe odbędą się jubileuszowe 10. Warszawskie Spotkania Ceramiczne. Gdy 10 lat temu Dariusz Osiński rzucił w Internecie hasło pierwszego zjazdu ceramików, na Polu Mokotowskim, zawrzało. Zgłoszenia napływały z najdalszych zakątków kraju.

W dniu, w którym miała nastąpić inauguracja WSC ceramiczne miasteczko rosło w oczach, a kolejne samochody przebijały się alejkami parku, ludzie rozładowywali swoje skarby, stawiali namioty, witali się i rozmawiali… Ruch był ogromy. Wszyscy z wypiekami na twarzach zjeżdżali się jakby w oczekiwaniu jakiegoś cudu. I cud się stał. Ceramicy zorganizowali się w legion, pochwalili przed światem, że są, a świat przyjął to do wiadomości. Powstał Związek Ceramików Polskich.  Zaczęły się wspólne projekty, których klamrą spinającą stały się właśnie Warszawskie Spotkania Ceramiczne.

W ciągu 10 lat Spotkania przeszły długą drogę. Z Pola Mokotowskiego, którego urok jest niepodważalny, przez Park Skaryszewski trafiły do praskiego Centrum Promocji Kultury. Gospodarze okazali się bardzo gościnni. Z biegiem czasu rosło wzajemne zaufanie i rozwijała się współpraca. Nowoczesna architektura CPK i park wokół budynku, są jakby stworzone dla ceramiki. Od tego roku tu również odbywają się Ceramiczne Czwartki, teraz w nowej formule.

Dzisiaj trudno uwierzyć, że dziesięć lat temu w Internecie praktycznie nie można było znaleźć  polskich stron poświęconych ceramice. Dzisiaj prawie każdy ma stronę albo chociażby bloga. O sugestiach, że nie ma sensu spotykać się w zakresie jednej branży, nikt już nie pamięta, a ceramicy i miłośnicy ceramiki dopytują się o warszawskie spotkanie przez cały rok.

10 Warszawskie Spotkania Ceramiczne to również okazja do spotkania się z redaktorami „Szkła i Ceramiki” oraz uczestniczenia w organizowanym przez nas sympozjum naukowym. Szczegóły wkrótce.

 

Info: http://10wsc.blogspot.com/

 

10wsc

http://10wsc.blogspot.com/Wróć
W najnowszym numerze
3 / 2021
linia #Viva Vetro! Tydzień Szkła w Wenecji
linia Czy raku to Raku?
linia Transgresje 2021 e-Glass Festival
linia Bolesławieckie Święto Ceramiki
linia Fajans ze starożytnego Egiptu
linia Od Piasku do Szkła
linia Dwubasenowy piec MultiGlass
linia Mazowieckie Huty Szkła Olechów – Huta Olechowska
więcej
  linia Newsletter

Chcesz być na bieżąco informowany o aktualnych wydarzeniach i artykułach? Zapisz się do newsletter.

Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję: Polityka prywatności