Wydarzenia

Barbara Idzikowska, "Śpiąca...", 27 czerwca do 9 sierpnia 2015, Muzeum Karkonowskie w Jeleniej Górze
Data: 23 - 06 - 2015

Wystawa Barbary Idzikowskiej Śpiąca... prezentowana w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze to wynik rezydencji artystycznych wrocławskiej artystki w 2013 roku w Stanach Zjednoczonych - w The John Michael Kohler Arts Center w stanie Wisconsin  oraz w The Studio of The Corning Museum of Glass w stanie New York.

Tytułowa Śpiąca... to szklana rzeźba naturalnej wielkości, a właściwie zarys kształtu kobiecego ciała, uzyskanego za pomocą szklanego całunu, spod którego wystają  stopy z kryształowego szkła. Całość spoczywa na metalowym postumencie, kontrastującym czernią z bezbarwnym szkłem, z którego stworzona jest postać. Instalacja przywodzi na myśl śpiącą królewnę, piękną kobietę, czekającą nieświadomie na przebudzenie. Jest także powracającym w twórczości Barbary Idzikowskiej tematem kobiety i kobiecości – jednym z jego różnorodnych oblicz. Kobiety Idzikowskiej są zmienne i pełne życia. Są babami z bloku, antycznymi posągami, żywotnymi postaciami ze szklanych „kartek”, pośpiesznie nakreślonymi czarną kreską. Są na wskroś współczesne, a jednocześnie niosą uniwersalne wartości, niezmienne od pokoleń. Postać Śpiącej ukazuje piękno kobiecego ciała, uśpionego, ale pełnego witalności. Atmosfera instalacji przywodzi na myśl antyczny styl „mokrych szat”, w którym subtelności piękna ludzkiego ciała ukazywano za pośrednictwem przylegającej do niego tkaniny. Refleksyjna, mistrzowsko wykonana instalacja Śpiącej... , nawiązuje dialog z Praczką i praniem, wiszącymi na stałe w holu głównym Muzeum Karkonoskiego. W obu pracach Idzikowska, cierpliwie tkając szklane nitki snuje opowieść o kobiecie, zbliża się do archetypu.

Podczas wystawy w Jeleniej Górze prezentowane będą filmy, nakreślające sylwetkę artystyczną Barbary Idzikowskiej oraz tajniki jej pracy nad prezentowaną instalacją.

 

Justyna Wierzchucka

źródło: http://www.muzeumkarkonoskie.pl

 

zaproszenie spiaca net



Wróć
W najnowszym numerze
1 / 2024
linia Z ziemi i ognia – wywiad z Michałem Puszczyńskim
linia Odnalezione Graale Marcina Zielińskiego
linia Fredrik Nielsen. Abstrakcyjny ekspresjonista
linia Henryk Lula. Ceramika. Sztuka materii
linia Stefan Sadowski – Czarodziej szkła. Wspomnienie
linia Master class. Zdobienie ceramiki przy użyciu barwionych mas lejnych
linia Inspirowany naturą materiał ceramiczny odbijający do 99,6% promieniowania słonecznego
linia Wrocławski serwis królewski
linia Jak stać się kolekcjonerem porcelany, a nie jej zbieraczem? Poradnik dla początkujących kolekcjonerów. Cz. 2
linia Wypalanie ceramiki w edukacji artystycznej
więcej
  linia Newsletter

Chcesz być na bieżąco informowany o aktualnych wydarzeniach i artykułach? Zapisz się do newsletter.

Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję: Polityka prywatności