Wydarzenia

Dzień chemika. 140-lecie HSG Ząbkowice
Data wydarzenia: 16.06.2024
Rok 2024 czasem świętowania 140-lecia huty szkła w Ząbkowicach. Z tej okazji Fundacja Fabryka Kulturalna i Miasto Dąbrowa Górnicza zaplanowała kilka wydarzeń. Jednym z nich jest Dzień Chemika.
 
„Dzień Chemika” to wyjątkowa lekcja historii z przemysłowej przeszłości Zagłębia Dąbrowskiego, Dąbrowy Górniczej i hut szkła, która ma wymiar symboliczny, historycznie został on uchwalony przez Radę Ministrów i Centralą Radę Związków Zawodowych dnia 9 stycznia 1964 roku. W dniu 6 czerwca odbywały się wszelkie uroczystości w zakładach przemysłu chemicznego, ceramicznego, szklarskiego i papierniczego. W Ząbkowicach w Hucie Szkła Gospodarczego i Hucie Szkła Okiennego był to dzień odznaczeń, świętowania i zabawy, pracownicy hut wspominają go radośnie z łezką w oku nostalgii.
 
W tym dniu na odwiedzających czeka wystawa "Szklany sukces", kawiarenka społeczna "Porozmawiajmy o szkle" i panel dyskusyjny "Szklane Dziedzictwo". Gośćmi specjalnymi wydarzenia będą wspaniali projektanci Huty Szkła w Ząbkowicach:
 
  • Bogdan Kupczyk - absolwent Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. W 1960 r. objął stanowisko  projektanta w HSG Ząbkowice. W 1966 roku został przeniesiony służbowo do Zjednoczenia Przemysłu Szklarskiego. Jego zadaniem było koordynowanie pracą Ośrodków Wzornictwa w polskim przemyśle szklarskim, kierowania pracą Branżowego Ośrodka Wzornictwa, współpraca z Centralami Handlu Wewnętrznego i Zagranicznego. Organizował również wystawy szkła, plenery dla projektantów, współpracę przemysłu z uczelniami plastycznymi, udziału projektów w targach oraz realizował własną twórczość i projekty szkła.  
     
  • Agnieszka Borowska. Jest witrażystką po Liceum Sztuk Plastycznych w Dąbrowie Górniczej i absolwentką Wydziału Ceramiki i Szkła wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. W latach 2003 - 2006 projektowała w Hucie Szkła Gospodarczego "Ząbkowice". W 2007 roku ukończyła Wydział Edukacji Artystycznej poznańskiej ASP i w tym samym roku z jej inicjatywy powstała Pracownia Witrażu i Szkła w katowickim Pałacu Młodzieży. Działalność artystyczną i edukacyjną prowadzę również w swojej pracowni w Dąbrowie Górniczej, gdzie zajmuje się szkłem unikatowym i użytkowym, witrażem oraz rysunkiem. Brała udział w wystawach sztuki m. in. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, podczas targów Ambiente we Frankfurcie nad Menem, czy Bibliotece Narodowej w Algierze. Jej prace znajdują nabywców w wielu krajach Europy. W 2024 roku rozpoczęłam realizację projektu w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
     
  • Sebastian Pietkiewicz. Dyplom na Wydziale Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, 2001. Podyplomowe Studium Przestrzeni Scenicznej na Wydziale Architektury Wnętrz ASP we Wrocławiu, 2003. Po studiach pracował jako projektant w hutach szkła: Huta Szkła Kryształowego “Sudety” w Szczytnej, Huta Szkła Gospodarczego Ząbkowice w Dąbrowie Górniczej, Huta Szkła Kryształowego Julia w Piechowicach oraz Huta Szkła Gospodarczego Zawiercie w Zawierciu. Od 2013 roku jest głównym projektantem w Hucie Szkła Kryształowego Julia w Piechowicach.
     
  • Tomasz Góra urodził się w 1976roku. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, na Wydziale Ceramiki i Szkła. W latach 2003-2006 pracował jako projektant w Hucie  Szkła Gospodarczego Ząbkowice - „Crystallite” Huta Szkła. Zajmuje się projektowaniem szkła unikatowego i użytkowego. Od 2015 nauczyciel w  Zespół Szkół Specjalnych Nr 4  w Sosnowcu  w pracowni szkła.Od 2016  Opiekun artystyczny S-3 Sosnowieckiej Spółdzielni Socjalnej.

Harmonogram wydarzeń:

15:00 otwarcie wystawy „Szklany Sukces”
16:00 Kawiarenka społeczna „Porozmawiajmy o szkle”. Poczęstunek.
17:00 Panel dyskusyjny „Szklane dziedzictwo” z zaproszonymi gośćmi specjalnymi.

 

Termin: 16 czerwca 2024, godz. 15:00

Miejsce: Dom Kultury Ząbkowice, ul. Chemiczna 3, Dąbrowa GórniczaWróć
W najnowszym numerze
2 / 2024
linia Ceramiczne podróże prof. Ireny Lipskiej-Zworskiej
linia Wojciech Olech. Tytan pracy
linia Po_kłosie. Stanisława Brach
linia Szklane „eksperymenty” w Krakowie
linia Porcelanowy świat Johanna Joachima Kaendlera
linia Jan Sylwester Drost (1934-2024). – In memoriam
linia Tadeusz Bąbel. Garncarz z Kątów Denkowskich
linia Szkło unikatowe w twórczości Krzysztofa Henisza
linia Ckliwie na szkliwie – osobista kolekcja wspomnień na ceramicznych talerzach
linia Masterclass. Płynący Kamień – pâte-de-verre Natalia Komorowska
więcej
  linia Newsletter

Chcesz być na bieżąco informowany o aktualnych wydarzeniach i artykułach? Zapisz się do newsletter.

Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję: Polityka prywatności