Wydarzenia

Eksperyment
Data wydarzenia: 17.05.2024 - 30.08.2024

Czy szkło jest materiałem, który sprzyja artystycznym eksperymentom? Na to pytanie już niedługo odpowiedzą twórcy ze Związku Artystów Szkła w ramach wystawy o eksperymentalnym charakterze w Krakowskiej Hucie Szkła.

Prezentowani artyści pochodzą z różnych miast i reprezentują różne pokolenia, więc naturalnie mają inne doświadczenia i dokonania artystyczne. Łączy ich chęć eksperymentowania w obszarze sztuki i to właśnie skłoniło ich do wspólnego pokazania swoich dokonań. Część z nich bada granice szklanego tworzywa, biorąc na warsztat metody kształtowania szkła i wprowadzając autorskie modyfikacje. Inni podejmują wyzwania wobec tradycji i historii szkła. Są też tacy, dla których szkło jako medium jest „artystyczną podróżą w nieznane” i to materiał prowadzi ich w nowe twórcze obszary. Można też znaleźć osoby, które traktują szkło jako medium do mówienia o współczesności i poruszają/komentują ważne aktualne wydarzenia. Wśród nich są też takie, które eksperymentują w reakcji na kondycję naszej planety i zmieniające się warunki (kurczenie się światowych zasobów piasku czy wzrost kosztów energii), które mobilizują do podejmowania działań 3R (reuse, reduce, recycle) i prowokują do poszukiwania nowych ścieżek twórczych. Podejść do szkła jest wiele, więc również wspólna ekspozycja prac będzie niezwykłym eksperymentem. Wystawa jest zlokalizowana w Krakowskiej Hucie Szkła, która na potrzeby tego eksperymentalnego działania stanie się „artystycznym laboratorium”.

Krakowska Huta Szkła jest miejsce, które przybliża historię i technologię sztuki szklarskiej poprzez działalność edukacyjną, dydaktyczną, wystawienniczą i kulturalną. Odbywają się tam pokazy formowania szkła, pozwalające z bliska poznać fascynujący proces powstawania szkła, a także umożliwiające wypróbowanie swoich sił w zawodzie hutnika-szklarza. W obrębie huty funkcjonuje również Galeria Lipowa 3, która oferuje oryginalne, ręcznie wykonane wyroby Krakowskiej Huty Szkła - wazony, patery, misy, karafki, kieliszki i figurki. Podczas wizyty można również zobaczyć stałą ekspozycję "Szkło w Krakowie. Przemysł i sztuka. 1931-1998", dotyczącą historii i technologii szklarstwa. Obejmuje ona zbiór oryginalnych narzędzi używanych do ręcznego wytwarzania szkła, kolekcję zabytkowych naczyń szklanych pochodzących z przełomu XIX i XX wieku, a także kolekcję współczesnych artystycznych szkieł kolorowych, które zostały wytworzone w latach 1969-1998 przy Lipowej 3.

W wystawie wezmą udział następujący artyści szkła:

Magdalena Wodarczyk, Dagmara Bielecka, Grzegorz Bibro, Natalia Komorowska, Magdalena Kuźniarz, Marzena Wilk, Katarzyna Gemborys, Goshka Białek, Anna Wójcicka, Andrzej Kałucki, Adam Kaźmierczak, Joanna Muzyka, Katarzyna Krej,  Anna Jura,  Katarzyna Harasym, Katarzyna Węgrzyn, Anna Mikoda-Antoniewicz, Jarosław Kozioł.
 
Termin: 17.05.2024 - 30.08.2024
Miejsce: Krakowska Huta Szkła, ul. Lipowa 3, Kraków


Wróć
W najnowszym numerze
1 / 2024
linia Z ziemi i ognia – wywiad z Michałem Puszczyńskim
linia Odnalezione Graale Marcina Zielińskiego
linia Fredrik Nielsen. Abstrakcyjny ekspresjonista
linia Henryk Lula. Ceramika. Sztuka materii
linia Stefan Sadowski – Czarodziej szkła. Wspomnienie
linia Master class. Zdobienie ceramiki przy użyciu barwionych mas lejnych
linia Inspirowany naturą materiał ceramiczny odbijający do 99,6% promieniowania słonecznego
linia Wrocławski serwis królewski
linia Jak stać się kolekcjonerem porcelany, a nie jej zbieraczem? Poradnik dla początkujących kolekcjonerów. Cz. 2
linia Wypalanie ceramiki w edukacji artystycznej
więcej
  linia Newsletter

Chcesz być na bieżąco informowany o aktualnych wydarzeniach i artykułach? Zapisz się do newsletter.

Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję: Polityka prywatności