Wydarzenia

Fajanse ze zbiorów Muzeum w Gliwicach. Od XVII do połowy XIX wieku
Data: 17 - 05 - 2023

Muzeum w Gliwicach, słynące z bogatych zbiorów rzemiosła artystycznego, po raz pierwszy pokazuje olbrzymią ich część - blisko 150 przedmiotów fajansowych powstałych od XVII do połowy XIX wieku. Kolekcja ceramiki Muzeum w Gliwicach należy do jednych z największych w Polsce, liczy około 5000 obiektów, była gromadzona już w okresie  przedwojennym, a po 1945 r. muzeum  nadal dokonywało zakupów i otrzymywało dary.

W zbiorach znajdują się unikatowe fajanse z manufaktur śląskich w Raciborzu, Glinicy, Tułowicach, z terenu Słowacji - z wytwórni w Holiczu oraz tzw. habańskie. Bogato reprezentowane są manufaktury angielskie (Wedgwood), holenderskie (Delft, Haarlem), niemieckie (Strasburg, Bayreuth, Erfurt, Hanau), francuskie oraz włoskie. Naczynia o najróżniejszych formach – na pasztet w kształcie kaczki lub zająca, dzbanki, dzbany, dzbanuszki, czarki, talerze i talerzyki, wazy, półmiski, kałamarze, świeczniki, czajniczki oraz blisko 100 kufli (także z cennej kamionki böttgerowskiej) – tworzą sztukę stołu, świadczą o upodobaniach ludzi sprzed 200-300 lat. Co sprawia, że kolejne pokolenia zachwycają się biało – błękitnymi wzorami o dalekowschodnim rodowodzie, czy porowatość może być przyjemna w dotyku? Jak rozróżnić fajans zwykły od delikatnego? Odpowiedzi na te pytania będzie można znaleźć na wystawie.

Ceramika towarzyszyła człowiekowi od najdawniejszych czasów. Potrzeba ozdabiania naczyń pojawiła się już w najstarszych kulturach. Nie sposób oprzeć się urokowi gliny barwnie ozdobionej i szkliwionej a następnie wypalonej w piecu. Jakże inne jest brzmienie czerepu naczynia fajansowego od porcelanowego. Bogactwo form, dekoracji, pokonywanie trudności technologicznych, eksperymentowanie z masą, szkliwem, podążanie za modą na Daleki Wschód, zachwyt nad rodzimą fauną i florą – to wszystko sprawia, że twórca naczyń fajansowych był nie tylko technologiem, ale i artystą, a czasami bywał poetą.

Miejsce wystawy: Muzeum w Gliwicach, Willa Caro, sala wystaw czasowych na I piętrze,  

Termin wystawy: 06.05.2023 – 05.05.2024 r.Wróć
W najnowszym numerze
1 / 2023
linia Wystawa prac Andy Munkevicy w Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie
linia I Festiwal Szkła Artystycznego – Toruń 2022 Sto twarzy szkła
linia Filigran, czyli wenecka sztuka tkania szkła
linia Wyniki analiz dotyczących zasadności wprowadzenia systemu kaucyjnego dla jednorazowych butelek szklanych w Polsce
linia Chemia budowlana w zielonym świecie
linia Biomateriały – nowe wyzwania, nowe rozwiązania
linia Polimeryzacja indukowana fotochemicznie w przyrostowych metodach formowania elementów ceramicznych
linia Plastyczne odkształcenie w ceramice Si3N4. Fikcja czy rzeczywistość?
linia Puchar z pokrywą – unikatowa ozdoba stołu ze Szklarskiej Poręby
linia Fulvio Bianconi – innowator i wizjoner szkła
więcej
  linia Newsletter

Chcesz być na bieżąco informowany o aktualnych wydarzeniach i artykułach? Zapisz się do newsletter.

Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję: Polityka prywatności