Wydarzenia

Górnictwo i sztuka. Kolekcja porcelany Middelschulte
Data wydarzenia: 23.05-22.10.2023

W powszechnym wyobrażeniu porcelana i górnictwo wydają się pojęciami przeciwstawnymi. Cóż może łączyć ciężko pracujących w mrokach podziemi górników z kruchym pięknem białej porcelany? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć na wystawie „Górnictwo i sztuka. Kolekcja porcelany Middelschulte” prezentująca wczesnoeuropejską porcelanę zdobioną motywami górniczymi. Kolekcja jest zaliczana do najważniejszych na świecie. W Polsce można ją oglądać w Zamku Żupnym w Wieliczce. Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza do jej zwiedzania, a w ostatnim dniu jej trwania - 22 października 2023 r. - na Dzień Porcelany.

Wśród 170 luksusowych obiektów można zobaczyć: elementy zastawy stołowej, kałamarze, tabakierki i naparstki a także elementy dekoracji stołów oraz liczne figurki górników. Pochodzą z najstarszych wytwórni porcelany, między innymi z Miśni, Wiednia i Berlina. Są wśród nich unikaty - jedyne znane egzemplarze danego modelu. Obiekty pochodzą z kolekcji Fundacji Achima i Beate Middelschulte z Niemiec, przechowywanej w Deutsches Bergbau-Museum w Bochum.

Na wystawie znajdują się dzieła wielkich artystów: Bonaventury Häuera (1709–1782) i Johana Joachima Kändlera (1706–1775), najwybitniejszego modelarza miśnieńskiej wytwórni, który wprowadził modę na porcelanowe figurki na stołach Europy i opracował ich liczne wzory.

Początkowo figurki górników powstawały na zamówienie Augusta Mocnego, króla polskiego i elektora saskiego, który lubił je oglądać na stołach bankietowych. Zapewne wynikało to stąd, że górnictwo w Saksonii w I połowie XVIII w. prężnie się rozwijało i przynosiło mu znaczne dochody. Król cenił też bardzo porcelanę chińską i japońską wydając na nią duże kwoty. Po odkryciu receptury porcelany i uruchomieniu manufaktury w Miśni mógł połączyć obie pasje. Dlaczego figurki pojawiały się na stołach w czasie uczt dworskich? Układano z nich dekoracyjne aranżacje, które bawiły biesiadników i dostarczały im tematów do rozmów.  

Uwagę zwracają nie tylko obiekty, ale także sceny malowane na nich. Ukazują górskie pejzaże, wydobytą rudę, pracowników wykonujących różne prace, urzędników doglądających górników lub spacerujących z eleganckimi damami. Pozwalają też zajrzeć do wnętrza kopalni, a nawet pokazują wybuch w kopalni.

W dniach 1-22 października można nabyć, w promocyjnej cenie, katalog wystawy „Górnictwo i sztuka. Kolekcja porcelany Middelschulte” w kasach Muzeum. 

Zamek Żupny w Wieliczce jest czynny do 22 października 2023 r. od wtorku do niedzieli w godzinach 9.00 – 20.00, sobota - dzień bezpłatny, poniedziałek – zamek zamknięty.

Data: 23.05-22.10.2023

Miejsce: Zamek Żupny, Muzeum Żup Krakowskich, ul. Zamkowa 8, Wieliczka



Wróć
W najnowszym numerze
1 / 2024
linia Z ziemi i ognia – wywiad z Michałem Puszczyńskim
linia Odnalezione Graale Marcina Zielińskiego
linia Fredrik Nielsen. Abstrakcyjny ekspresjonista
linia Henryk Lula. Ceramika. Sztuka materii
linia Stefan Sadowski – Czarodziej szkła. Wspomnienie
linia Master class. Zdobienie ceramiki przy użyciu barwionych mas lejnych
linia Inspirowany naturą materiał ceramiczny odbijający do 99,6% promieniowania słonecznego
linia Wrocławski serwis królewski
linia Jak stać się kolekcjonerem porcelany, a nie jej zbieraczem? Poradnik dla początkujących kolekcjonerów. Cz. 2
linia Wypalanie ceramiki w edukacji artystycznej
więcej
  linia Newsletter

Chcesz być na bieżąco informowany o aktualnych wydarzeniach i artykułach? Zapisz się do newsletter.

Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję: Polityka prywatności