Wydarzenia

Ludwik Fiedorowicz. Szkło.
Data wydarzenia: 07.06.-30.08.2024

Osrodek Działań Artystycznych w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na wystawę "Ludwik Fiedorowicz.Szkło".

Marzenia towarzyszą każdemu twórczemu i stwórczemu działaniu. To z marzeń takowe się rodzą; i z dostrzegania. Na urzeczywistnienie marzeń mamy całe życie; jak i na obserwowanie. Nie wszyscy z takich możliwości korzystają.Ludwik Fiedorowicz tak; z marzeń czerpie inspiracje, siły, moc tworzenia, rozwijania swojego warsztatu artystycznego. Z obserwacji rodzą się fascynacje i realizacje. Owocem wielu lat pracy ze szkłem, przerwanej na pewien czas, ale już po zakończeniu aktywności zawodowej ponownie podjętej z pasji i miłości do tej wyjątkowej materii są prezentowane na wystawie SZKŁO dzieła; i choć materializacja tych eksponowanych nastąpiła w ostatnich latach, to początków należy szukać wiele, wiele lat wcześniej. Niektóre z prac tylko pobrzmiewają wspomnieniami, inne nimi są w sposób bardziej lub mniej bezpośredni. Szeroki wachlarz twórczej wypowiedzi pana Ludwika w reedycjach zahacza o przeszłość, nowymi ideami przemyka przez teraźniejszość, bez lęku podejmuje przyszłe, nowatorskie wyzwania.

W twórczości Ludwika Fiedorowicza obok inspirowanych naturą form wybrzmiewają ilustracje międzyludzkich relacji; czasami iluzorycznych, czasami nabrzmiałych emocjami. Twórca wykorzystując materiał i kolor po mistrzowsku oddaje w szkle korelacje pomiędzy tymi żywiołami. Jedna ze ścieżek twórczych i życiowych Artysty biegnie przez Piotrków Trybunalski, przez HSG Hortensja się nieco wije. To właśnie tutaj Ludwik Fiedorowicz, równolegle z pracą projektanta, w 1974 roku rozpoczął przygodę ze szkłem unikatowym i tutaj pragnie pokazać jej dalsze losy.

A to jeszcze nie koniec…

Szczerze zapraszamy do obejrzenia prac Ludwika Fiedorowicza, których komentarze w zdjęciach Małgorzaty Jaskólskiej i Mirka Emila Kocha stanowią integralną część wystawy SZKŁO w ODA w Piotrkowie Trybunalskim.

 

Ludwik Fiedorowicz, urodzony 26 lipca 1948 roku w Rzeczce w Gminie Walim na Dolnym Śląsku, polski artysta plastyk, projektant szkła użytkowego i artystycznego.

W 1973 roku ukończył studia na Wydziale Szkła w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych we Wrocławiu (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta). W 1974 roku współpracował z Hutą Szkła Gospodarczego HORTENSJA w Piotrkowie Trybunalskim. W kolejnych latach rozpoczął pracę w Hucie Szkła Gospodarczego w Ząbkowicach (obecnie dzielnica Dąbrowy Górniczej). Od 1975 roku pełnił w niej funkcję projektanta, a w latach 1975 – 1979 prace projektowe realizował także w oddziale huty w Siemianowicach Śląskich. Pod koniec lat 70-tych związał się z innym oddziałem Ząbkowic, z Hutą Szkła Artystycznego STASZIC w Dąbrowie Górniczej, w której pełnił funkcję projektanta i kierownika artystycznego i pracował do roku 1992. W tym czasie w latach 1983 – 1984 uczył projektowania szkła w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Dąbrowie Górniczej (obecnie Zespół Szkół Plastycznych im. Tadeusza Kantora). W 1993 roku objął stanowisko plastyka miejskiego w Sosnowcu, gdzie pracował aż do emerytury.

Ludwik FIEDOROWICZ stworzył szereg projektów szkła użytkowego, wazonów, amfor, dzbanów, zestawów stołowych, mis, pater; głównie w czasie pracy w HSA STASZIC. W dorobku ma między innymi projekty znanych zestawów LARS, MUSZLE, BRATKI, PRIMAVERA, NAGIETKI i wiele innych. Przez cały okres pracy artystycznej brał udział w licznych, ponad 27 wystawach krajowych i zagranicznych.

Do najważniejszych wyróżnień i nagród należą: III Nagroda i Brązowy medal w kategorii szkła unikatowego na Ogólnopolskiej Wystawie Szkła Artystycznego i Użytkowego, Katowice 1977. Wyróżnienie na Ogólnopolskiej Wystawie Szkła Unikatowego i Przemysłowego, Katowice 1979. Obecnie Jego prace można oglądać na wystawach stałych w Muzeum w Sosnowcu, Muzeum w Gliwicach, Muzeum Narodowym we Wrocławiu oraz na szeregu ekspozycji czasowych.

Termin: 07.06.-30.08.2024

Miejsce: Galeria ODA, ul. Dąbrowskiego 5, Piotrków Trybunalski

Tekst: Ośrodek Działań Artystycznych, Piotrków TrybunalskiWróć
W najnowszym numerze
2 / 2024
linia Ceramiczne podróże prof. Ireny Lipskiej-Zworskiej
linia Wojciech Olech. Tytan pracy
linia Po_kłosie. Stanisława Brach
linia Szklane „eksperymenty” w Krakowie
linia Porcelanowy świat Johanna Joachima Kaendlera
linia Jan Sylwester Drost (1934-2024). – In memoriam
linia Tadeusz Bąbel. Garncarz z Kątów Denkowskich
linia Szkło unikatowe w twórczości Krzysztofa Henisza
linia Ckliwie na szkliwie – osobista kolekcja wspomnień na ceramicznych talerzach
linia Masterclass. Płynący Kamień – pâte-de-verre Natalia Komorowska
więcej
  linia Newsletter

Chcesz być na bieżąco informowany o aktualnych wydarzeniach i artykułach? Zapisz się do newsletter.

Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję: Polityka prywatności