Wydarzenia

MALARSTWO, RYSUNEK I CERAMIKA POLSKA XX WIEKU ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Pile
Data: 29 - 05 - 2015

Kolekcja malarstwa polskiego XX w. liczy kilkadziesiąt pozycji. Obok znanych w kraju twórców: Juliusza Fałata, Henryka Siemiradzkiego, Jana Styki, Franciszka Żmurki i Alfreda Lenicy prezentujemy prace malarskie mniej znanych, ale znakomitych artystów: Stanisława Kamockiego, Wacława Dyzmańskiego, Władysława Roguskiego, Juliusza Kędziory i Stanisława Mrowińskiego. Na wystawie nie zabrakło także pilskich twórców: Andrzeja Tomaszewskiego i Mikołaja Sobolewskiego.

Obok malarstwa i rysunku na wystawie eksponujemy ceramikę polską. Część pierwsza przedstawia polskie wzornictwo okresu międzywojennego znanych fabryk fajansu i porcelany w Chodzieży, Ćmielowie, Pacykowie koło Stanisławowa, Kole i Włocławku. Obiekty te wykazują cechy stylu dekoracyjnego zwanego Art Deco. W naszym kraju styl ten stał się nieomal, stylem państwowym II Rzeczypospolitej". Swoim oddziaływaniem objął: malarstwo, grafikę, rzeźbę, rzemiosło artystyczne, architekturę i modę. Projekty polskich artystów zdobyły uznanie na całym świecie. Świetnym tego przykładem jest prezentowany na wystawie serwis kawowy "Kula" z Fabryki Porcelany w Ćmielowie, którego projektant Bogusław Wendorf otrzymał na paryskiej wystawie złoty medal. Nurt orientalizujący w Art Deco prezentują dwie porcelanowe figury z Pacykowa: "Bajadera" i "Buddyjski mnich". Inspiracją do powstania pierwszej figury, zaprojektowanej przez Wilhelma Tomascha była hinduska tancerka świątynna. Podobną figurę egzotycznej tancerki "Egipcjanki" wykonał rzeźbiarz Sylwester Mańczak z Fabryki Fajansu w Chodzieży. Wiele wspaniałych wyrobów chodzieskich było dziełem kierownika malarni Bolesława Polankiewicza, autora m.in. kobaltowego wazonu "Pięć zmysłów", eksponowanego na wystawie paryskiej w 1925 r.

Sztuka Art Deco miała swój renesans w sztuce dekoracyjnej i użytkowej lat 50. i 60. XX w. Z tego okresu pochodzi zbiór figurek zwanych "pikasami" znanych twórców z Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. Ich autorami byli wybitni polscy rzeźbiarze, m.in. Hanna Orthwein, Mieczysław Naruszewicz i Henryk Jędrasiak. Figurki ich projektu, a także innych twórców prezentujemy na wystawie.

źródło: ulotka informacyjna wystawy

 

Komisarze wystawy - Gabriela Marzec, Marek Fijałkowski
Opracowanie plastyczne - Małgorzata Fijałkowska

 

Muzeum Okręgowe w Pile
64-920 Piła, ul. Browarna 7
www.muzeum.pila.pl

 

malarstwo rysunek XX



Wróć
W najnowszym numerze
1 / 2024
linia Z ziemi i ognia – wywiad z Michałem Puszczyńskim
linia Odnalezione Graale Marcina Zielińskiego
linia Fredrik Nielsen. Abstrakcyjny ekspresjonista
linia Henryk Lula. Ceramika. Sztuka materii
linia Stefan Sadowski – Czarodziej szkła. Wspomnienie
linia Master class. Zdobienie ceramiki przy użyciu barwionych mas lejnych
linia Inspirowany naturą materiał ceramiczny odbijający do 99,6% promieniowania słonecznego
linia Wrocławski serwis królewski
linia Jak stać się kolekcjonerem porcelany, a nie jej zbieraczem? Poradnik dla początkujących kolekcjonerów. Cz. 2
linia Wypalanie ceramiki w edukacji artystycznej
więcej
  linia Newsletter

Chcesz być na bieżąco informowany o aktualnych wydarzeniach i artykułach? Zapisz się do newsletter.

Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję: Polityka prywatności