Wydarzenia

Marian Gołogórski – „Tu wszystko się zaczęło”
Data wydarzenia: 19.04.-16.06.2024

Ośrodek Działań Artystycznych zaprasza na wystawę  Marian Gołogórski – „Tu wszystko się zaczęło”.

Marian Gołogórski (ur. 1948 r.) – rzeźbiarz, malarz, projektant szkła artystycznego, mody i biżuterii artystycznej. Dzieciństwo spędził w Piotrkowie Tryb., absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w 1965 r. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Studiował w pracowni Jacka Pugeta i Mariana Koniecznego; dyplom z rzeźby pod kierunkiem prof. Mariana Koniecznego otrzymał z wyróżnieniem w 1972 r.

Właściciel jednej z najstarszych galerii prywatnych w Polsce, Autorskiej Galerii Mariana Gołogórskiego, działającej w Krakowie nieprzerwanie od 1983 r. Jako galernik promuje młodych twórców i wprowadza na rynek wielu ważnych artystów. Jego galeria została uznana przez Theculturetrip.com za jedną z dziesięciu najlepszych galerii sztuki w Krakowie.

W latach 1974 – 1976 był projektantem szkła ręcznie formowanego w Krakowskim Instytucie Szkła i Ceramiki. W kolejnych latach współpracował z Hutą Szkła Prądniczanka.

Gołogórski jest autorem dwóch znaczących dzieł rzeźbiarskich w Krakowie: „Ku światłu” w Filharmonii Krakowskiej oraz tablicy pamiątkowej przed II Katedrą Chorób Wewnętrznych UJ CM. Jest również twórcą statuetki Baranka Jazzowego, wręczanej na Festiwalu Jazzowym w Krakowie.

Wystawiał swoje prace na ponad 80-ciu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą, m.in. we Włoszech, Francji, Niemczech, USA, Belgii, Danii i Bangladeszu. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Szkła w Sosnowcu, Muzeum Regionalnego w Jeleniej Górze i in. Jego prace należą również do licznych prywatnych kolekcji w USA, Niemczech, Włoszech, Francji, Szwajcarii, Danii, Japonii i Kanadzie. Do najbardziej reprezentatywnych kolekcji dzieł sztuki należy zaliczyć kolekcję sztuki współczesnej Michael Kurza w Lozannie (Szwajcaria) oraz kolekcję dzieł sztuki Carlo Edoardo Valli we Włoszech.

Odznaczony Medalem Solidarności, Medalem Towarzystwa Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Złotą Odznaką ZPAP oraz Srebrnym Medalem Gloria Artis w 2023 r.

Termin: 19.04.-16.06.2024

Miejsce: Ośrodek Działań Artystycznych, ul. Sieradzka 8, Piotrków Trybunalski

Tekst:  Ośrodek Działań Artystycznych, Wróć
W najnowszym numerze
2 / 2024
linia Ceramiczne podróże prof. Ireny Lipskiej-Zworskiej
linia Wojciech Olech. Tytan pracy
linia Po_kłosie. Stanisława Brach
linia Szklane „eksperymenty” w Krakowie
linia Porcelanowy świat Johanna Joachima Kaendlera
linia Jan Sylwester Drost (1934-2024). – In memoriam
linia Tadeusz Bąbel. Garncarz z Kątów Denkowskich
linia Szkło unikatowe w twórczości Krzysztofa Henisza
linia Ckliwie na szkliwie – osobista kolekcja wspomnień na ceramicznych talerzach
linia Masterclass. Płynący Kamień – pâte-de-verre Natalia Komorowska
więcej
  linia Newsletter

Chcesz być na bieżąco informowany o aktualnych wydarzeniach i artykułach? Zapisz się do newsletter.

Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję: Polityka prywatności