"Może być bez tytułu" to wystawa mozaiki poświęcona poezji Wisławy Szymborskiej autorstwa Justyny Budzyn
Punktem wyjścia tych trójwymiarowych, czasami przez niektórych zwanych asamblażami prac, jest mozaika ceramiczna i ceramika wraz z wielością towarzyszących jej technik (fotoceramiki, płaskorzeźby ceramicznej, koloryzowanych mas, masy wypalonych w różnych temperaturach, kalki ceramiczne, sitodruku na ceramice, ręcznie dekorowanych płytki itd). Elementy naturalne dodane, stanowią część mozaikowego andamento.
Elementy dodane w postaci wytworów ludzkich (lalki, zabawki, obiekty znalezione) również stają się mozaiką, kontrapunktem tak na poziomie znaczenia jak sensoryki. Cały cykl jest ukłonem autorki w stronę materii dotykalnych oraz niedotykalnej materii słowa; ukłonem w stronę ich piękna, różnorodności, dialogu jaki rodzi się pomiędzy materiałami lub jego braku.
Justyna Budzyn na co dzień zajmuję się układaniem mozaik, ceramiką i rzeźbą ceramiczną. „Mapa Szymborskiej” jest właśnie takim rzeźbiarsko-ceramicznym cyklem. Pierwsza praca powstała w 2019 roku i, jak cały pomysł, zrodziła się z zachwytu nad „myślą” i „myślami” Poetki… bo czymżesz jest poezja jak niezapisaną na kartce myślą, refleksją, syntezą myśli, przekonań, podsumowaniem faktów, oswojeniem nieoswajalnego, wyjaśnieniem, konkluzją…
Twórczość Szymborskiej i sama Szymborska to nie tylko poezja; to wykwintne i pełne humoru kolaże, loteryjki organizowane dla znajomych, podróże, spora kolekcja kiczowatych dupereli, korespondencje ze znajomymi i nieznajomymi, a wszystko aż kipi błyskotliwym dowcipem, pogodą i wnikliwym zmysłem obserwacji.
Dotychczas powstały mozaiki: w Kórniku, gdzie urodziła się poetka i w okolicach Lubomierza (Małopolska), gdzie spędzała wakacje. W przyszłości artystka chciałaby umieścić prace w Cieszynie, Oleśnicy, Miliczu, Bożkowie, Lanckoronie, dokąd podróżowała sama i wraz z Kornelem Filipowiczem, w Krakowie, gdzie spędziła większą część swojego życia i w Poznaniu, gdzie odebrała doktorat honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.
Termin wystawy: 02.09 – 17.09.2023
Miejsce wystawy: Klub Jedynka, ul. Chrobrego 9, Gorzów Wielkopolski