Wydarzenia

NOSOROŻCE na KaRuZeLi
Data wydarzenia: 13.07.–09.09.2023

Wystawa prac Marka Kocińskiego, który wypracował własną oryginalną technikę tworzenia mozaikowych obrazów, paneli, czy pater. Przywodzi ona na myśl jedno z najstarszych rzemiosł uprawianych przez człowieka – tkactwo.

Tkactwo ręczne wymaga niezwykłego skupienia i staranności, a przede wszystkim wytrwałości. Po dokonaniu wyboru koloru i wzoru, trzeba wykonać osnowę, a potem tkać wątek za wątkiem, by po wielu godzinach, dniach, a nawet tygodniach żmudnej pracy osiągnąć zamierzony efekt...

I tak właśnie pracuje Kociński. Z rozmysłem opracowuje projekt każdej swojej pracy i skrupulatnie go realizuje „tkając” mozaikę z setek lub tysięcy drobnych elementów wykonanych uprzednio z porcelany. /abi/

Mirosław Kociński - dyplom na Wydziale Ceramiki i Szkła w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie: Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta) we Wrocławiu, 1985. Od 1988 roku zatrudniony w macierzystej uczelni, początkowo na Wydziale Malarstwa i Rzeźby, od 1996 roku na Wydziale Ceramiki i Szkła. Prodziekan Wydziału Ceramiki i Szkła ASP we Wrocławiu, 2002–2005; dziekan tego wydziału w latach 2008–2012. W 2014 roku uzyskał tytuł profesora.

Otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia, m.in.: I nagroda na III Międzynarodowym Biennale Ceramiki, Zarautz, Hiszpania, 1996; wyróżnienie honorowe w 9. Międzynarodowym Konkursie Ceramiki Mino (9th International Ceramics Competition Mino), Mino, Japonia, 2011; odznaka honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 2012; Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, nadany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 2020.

Brał udział w 24 wystawach indywidualnych i w ponad 100 wystawach zbiorowych, w Polsce i za granicą: w Niemczech, Francji, we Włoszech, Hiszpanii, Egipcie, Maroku i Japonii, m.in.: XII Biennale Ceramiki, Vallauris, Francja, 1991; XII Biennale Internationale de Céramique d’art, Vallauris, Francja, 1990; 49. Concorso Internazionale della Ceramica d’Arte, Faenza, Włochy, 1996; III Międzynarodowe Biennale Ceramiki Zarautz, 1996; Cairo International Biennale for Ceramics, Kair, Egipt, 1998; „Keramik, Glas, Innenarchitektur, Design”, Brunszwik, Niemcy, 2009; 9. Międzynarodowy Konkurs Ceramiki Mino, 2011; „Paradoksy”, BWA Wrocław – Galerie Sztuki Współczesnej, Galeria Szkła i Ceramiki, 2011; „Transmisje””, Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, 2016.

Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i muzealnych, m.in.: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Dolnośląskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych; Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, Museum of Modern Ceramic Art (Muzeum Współczesnej Ceramiki), Gifu, Japonia.

Termin wystawy: 13.07.–09.09.2023 

Miejsce wystawy: Galeria BB, Wrocław, ul. Jatki 3–6 

Tekst: Galeria BB

 



Wróć
W najnowszym numerze
1 / 2024
linia Z ziemi i ognia – wywiad z Michałem Puszczyńskim
linia Odnalezione Graale Marcina Zielińskiego
linia Fredrik Nielsen. Abstrakcyjny ekspresjonista
linia Henryk Lula. Ceramika. Sztuka materii
linia Stefan Sadowski – Czarodziej szkła. Wspomnienie
linia Master class. Zdobienie ceramiki przy użyciu barwionych mas lejnych
linia Inspirowany naturą materiał ceramiczny odbijający do 99,6% promieniowania słonecznego
linia Wrocławski serwis królewski
linia Jak stać się kolekcjonerem porcelany, a nie jej zbieraczem? Poradnik dla początkujących kolekcjonerów. Cz. 2
linia Wypalanie ceramiki w edukacji artystycznej
więcej
  linia Newsletter

Chcesz być na bieżąco informowany o aktualnych wydarzeniach i artykułach? Zapisz się do newsletter.

Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję: Polityka prywatności