Wydarzenia

Słynne jak stempelki… Bolesławiecka ceramika artystyczna z XVIII i XIX wieku w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, 15 listopada - 21 grudnia 2014
Data: 07 - 11 - 2014

15 listopada 2014 r. w bolesławieckim Muzeum Ceramiki odbędzie się otwarcie wystawy „Bolesławiecka ceramika artystyczna w XVIII i XIX w. Wybrane typy dekoracji w zbiorach polskich, czeskich i niemieckich.”. Na ekspozycji pokazane zostaną dzbany żeberkowane tzw. „melony” oraz pokryte brązowym szkliwem naczynia zdobione plastycznymi nakładkami. Jest to, poza ceramiką stempelkową, grupa najbardziej charakterystycznych dla Bolesławca wyrobów.

 

W realizację tego międzynarodowego przedsięwzięcia zaangażowały się 23 muzea z terenu Polski, Czech, Niemiec, a nawet z Australii oraz kolekcjonerzy prywatni. W ciągu wielomiesięcznej pracy muzealnikom z Bolesławca udało się przebadać ponad 650 obiektów, które zaprezentowane zostaną na wystawie.

 

Dzbany pokryte zeberkowaniem minTak duża liczba eksponatów umożliwia pokazanie różnorodności form i bogactwa motywów dekoracyjnych ceramiki XVIII i XIX-wiecznej. Pierwszą grupę obiektów stanowią naczynia, których brzuśce zdobione są ukośnym żeberkowaniem, wśród których wyróżniają się dzbany pokryte szkliwem zielonym o różnych odcieniach. Druga grupa to wyroby dekorowane plastycznymi nakładkami. W zależności od czasu powstania różnią się one formą oraz zdobieniem. Najliczniej reprezentowane są dzbany przeznaczone do okuwania oraz słynne bolesławieckie dzbanki do kawy. Mniejszy zespół stanowią jednouche garnki.

 

Wśród motywów zdobniczych wyróżnia się kilka zasadniczych grup: religijne, heraldyczne, mitologiczne, rodzajowe, symboliczne oraz dekoracje floralne. Ciekawostkę stanowią naczynia z herbem bolesławieckiego cechu garncarzy (Adam i Ewa pod Drzewem Poznania Dobrego i Złego wyrastającym z garnka na kole garncarskim) oraz z symbolami masońskimi. Część naczyń dodatkowo pokrywano malaturą. Nielicznie reprezentowane są naczynia zdobione wyłącznie w ten sposób, a tylko dwa obiekty są dekorowane intarsją.

 

Naczynia zdobione plastycznymi nakladkami i podmalowywan minNa tym tle wyjątkowo prezentują się naczynia z XIX wieku, powstałe według projektów C.D.F. Bacha w bolesławieckiej wytwórni E.S. Gottharda oraz wyroby z garncarni J.G. Altmanna, nagrodzone złotym medalem na I Światowej Wystawie w Londynie w 1851 r. Charakteryzują się one niezwykłą delikatnością, bliską porcelanie, elegancką formą oraz wyrafinowanym zdobieniem. Wiele spośród obiektów zostanie po raz pierwszy zaprezentowana na wystawie w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu.

 

Wystawie towarzyszy liczący pond 350 stron, trójjęzyczny (polsko-czesko-niemiecki), barwnie ilustrowany katalog, zawierający również naukowe opracowanie prezentowanego zagadnienia. Stanowi on najpełniejsze do tej pory opracowanie polskich, czeskich i niemieckich zbiorów XVIII- i XIX-wiecznej bolesławieckiej ceramiki artystycznej.

 
 
Naczynia zdobione plastycznymi nakladkami min„Bolesławiecka ceramika artystyczna w XVIII i XIX w. Wybrane typy dekoracji w zbiorach polskich, czeskich i niemieckich.” to jeden z największych i najważniejszych projektów poświęconych ceramice w ostatnim czasie, realizowany przez pracowników Muzeum Ceramiki, będący kontynuacją wcześniejszych badań nad miejscową kamionką, prowadzonych w 2012 i 2013 r.

 

 

Wystawa oraz publikacja zostały przygotowane w ramach projektu VIA FABRILIS – szlak tradycji rzemieślniczych II realizowanego przez Muzeum Ceramiki w Bolesławcu oraz Krkonošské muzeum we Vrchlabí

 

Wystawa eksponowana będzie w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu od 15 listopada do 21 grudnia 2014 roku.  Wstęp na ekspozycję jest bezpłatny.

 

Wernisaż wystawy odbędzie się w budynku przy ul. Kutuzowa 14 (Dział Historii Miasta Muzeum Ceramiki) 15 listopada o godz. 16.00

 

plakat boleslawiecWróć
W najnowszym numerze
2 / 2021
linia Lepiej w pracowni
linia Ceramika w służbie przyrody
linia Festiwal Wysokich Temperatur
linia Europejskie Biennale Szkła, Bornholm
linia Mazowieckie huty leśne szkła gospodarczego
linia Ceramika na wakacyjne wyjazdy
linia Stłoczone w nieprzerwanym ruchu autobusy i samochody
linia ForglassBox
linia POSZUKIWANIA Łukasza Karkoszki
linia Ścieżka do raju
więcej
  linia Newsletter

Chcesz być na bieżąco informowany o aktualnych wydarzeniach i artykułach? Zapisz się do newsletter.

Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję: Polityka prywatności