Artykuły naukowe

Wpływ tlenku baru na właściwości szkieł tellurowych

Postęp technologii i elektroniki związany jest z ogromnym zapotrzebowaniem na urządzenia podnoszące jakość i komfort życia. Rosnące nieustannie oczekiwania człowieka przyczyniły się również do gwałtownego rozwoju optoelektroniki, która zajmuje się konstrukcją oraz zastosowaniem urządzeń i aparatów do emisji i detekcji światła. Wpłynęło to bezpośrednio na znaczący postęp w takich dziedzinach jak medycyna, telekomunikacja czy automatyka.

Projektowanie układów optycznych czy urządzeń optoelektronicznych rozpoczyna się od selekcji materiałów charakteryzujących się odpowiednimi parametrami. Niezwykle interesujące właściwości optyczne pośród szkieł specjalnych wykazują szkła tellurowe, dlatego też zostały one wybrane jako materiał badawczy w niniejszej pracy. Charakteryzują się one dobrą transmisją, zarówno w zakresie widzialnym, jak i w podczerwieni. Ich krawędź absorpcji, w porównaniu ze szkłami krzemianowymi, przesunięta jest w kierunku dłuższych fal, nawet do 7 µm. Ponadto cechuje je niska energia fononów, około 600–850 cm-1, która ma niebagatelne znaczenie przy konstrukcji wzmacniaczy i urządzeń laserowych. Warto również dodać, że wykazują one niską temperaturę topienia, dużą wytrzymałość mechaniczną oraz odporność na wilgoć. Niewątpliwie jedną z najważniejszych właściwości szkieł tellurowych jest zdolność przyłączania jonów pierwiastków ziem rzadkich, takich jak Pr3+, Er3+ czy Yb3+, co skutkuje wzrostem efektywności luminescencji, która jest wymagana w szkłach laserowych. Unikalne właściwości szkieł tellurowych sprawiają, że ich możliwości aplikacyjne są bardzo szerokie..

 

PEŁNA WERSJA ARTYKUŁU DO POBRANIA
mgr inż. Iwona Grelowska
I GrelowskaDoktorantka na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Akademii Górniczo-Hutniczej w dyscyplinie Technologia chemiczna. Absolwentka Wydziału Chemii UJ oraz Wydziału Inżynierii Materiałoweji Ceramiki AGH. W swojej pracy naukowej zajmuje się wieloskładnikowymi szkłami tellurowymi i fluorotellurowymi domieszkowanymi jonami pierwiastków ziem rzadkich, które znajdują zastosowanie w optoelektronice. Jej zainteresowania obejmują również tematykę komputerowego wspomagania projektowania.

 

iwona.grelowska@gmail.com

 

STRESZCZENIE:

W pracy przedstawiono badania dotyczące wpływu tlenku baru na właściwości szkieł tellurowych z układów TeO2–BaO–Na2O (TBN) oraz TeO2–BaO–WO3 (TBW). Wykazano, że szkła tellurowe z układu TBW charakteryzują się wyższą gęstością w stosunku do szkieł z układu TBN. Wyznaczono właściwości
optyczne szkieł takie jak: współczynnik załamania światła, transmisja w zakresie widzialnym i w podczerwieni oraz współczynnik absorpcji. Na podstawie przeprowadzonych badań elipsometrycznych stwierdzono, że szkła TBW charakteryzują się wyższym współczynnikiem załamania światła w stosunku do szkieł TBN. Wyniki badań transmisji oraz współczynnika absorpcji wykazały wysoką przepuszczalność badanych szkieł tellurowych. Uzyskane parametry optyczne są interesujące z punktu widzenia konstrukcji układów optoelektronicznych.

SUMMARY Influence of barium oxide on tellurite glass properties
The aim of this work was the research on the effect of barium oxide content on tellurite glass properties of the TeO2–BaO–Na2O (TBN) and TeO2–BaO–WO3 (TBW) system. The TBW glasses are characterized by the higher density compared to the glasses of the TBN system. The optical measurements such as refractive index, transmission, and absorption coefficient have been done. On the basis of ellipsometric studies it was stated that TBW glasses are characterized by the higher value of the refractive index in comparison to TBN glasses. The transmission and absorption coefficient of glasses obtained are very high. All optical properties obtained are interesting due to their application in optoelectronic field.
Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne
Wróć
  linia Newsletter

Chcesz być na bieżąco informowany o aktualnych wydarzeniach i artykułach? Zapisz się do newsletter.

Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję: Polityka prywatności