Wydarzenia

W labiryncie zdarzeń _ w labiryncie wrażeń
Data wydarzenia: 04.11.2023 - 07.01.2024

Wałbrzyska Galeria Centrum Ceramiki Unikatowej (Stara Kopalnia) zaprasza na wystawę Bożeny Sacharczuk "W labiryncie zdarzeń_w labiryncie wrażeń". Wernisaż wystawy odbędzie się 4 listopada o godz. 16:00.

Najnowszy projekt Bożeny Sacharczuk stanowi rodzaj podsumowania 25-letniej drogi zawodowej, związanej z ceramiką artystyczną. Oto ma miejsce pierwsza, z kilku planowanych odsłon sztuki, ujawniających obszary zainteresowań twórczych artystki. Szerokie spectrum źródeł Jej inspiracji, zamiłowanie do form tworzenia bliskich naturalnym procesom istniejącym w przyrodzie i niezaspokojona potrzeba działań eksperymentatorskich, doprowadziły do zrealizowania nowej kolekcji wyjątkowych obiektów ceramicznych. Autorka wykorzystała w nich surowce mineralne: granity, skalenie, marmury, które pochodzą w znacznej części z obszaru Dolnego Śląska. Powstały unikatowe receptury szkliw, które w zestawieniu z kształtami ceramicznymi, dały efekt naturalnie ukształtowanych form, sprawiających wrażenie powstałych w wyniku działań geologicznych. W labiryncie zdarzeń, powstają zjawiska wywołujące najróżniejsze wrażenia.

Kontrolowany przypadek, stał się impulsem do odkrycia nowych zjawisk.

Dr Bożena Sacharczuk ukończyła ceramikę na Wydziale Ceramiki i Szkła wrocławskiej ASP w pracowni prof. Krystyny Cybińskiej. Związana zawodowo z Akademią Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Jest laureatką Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” w 2006 r. oraz Stypendium Marszałka Województwa Dolnośląskiego w 2007 r. Jej prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Miejskiego w Wałbrzychu, Muzeum Ceramiki w Faenzie (Włochy), Muzeum Ceramiki w Zvardavie (Łotwa), Muzeum Ceramiki w Kohili (Estonia), Centrum Kultury w Kapfenbergu (Austria), kolekcji Galerii ON w Seulu (Korea Płd.) oraz w prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą.

Brała udział w wielu wystawach, m.in: "Zataczając Koła", "Wyjątki"- BWA Galeria Szkła i Ceramiki we Wrocławiu, "Ceramika" - Gifhorn, Niemcy, "ceramika Młodych" - Lublin, "Ogród Ceramiki" - Kraków, "Design Młodych" - Warszawa, "Naczynie - Przestrzeń Otwarta" Galeria ZPAP Warszawa.

Bożena Sacharczuk specjalizuje się w najrzadziej stosowanej w środowisku współczesnych artystów ceramików w Polsce metodzie kształtowania na kole garncarskim. Tak mówi o swojej twórczości

„...W swojej twórczości wykorzystuję tradycyjną technikę ceramiczną jaką jest koło garncarskie. Wiele osób traktuje go jako narzędzie do wykonywania naczyń codziennego użytku, dla mnie stał się bezcennym źródłem inspiracji. Od zawsze glina wprawiona w ruch wirowy hipnotyzuje mnie. To uczucie nieposkromionej siły, drzemiącej w pozornie nieożywionej masie, wywołuje strumień obrazów. Zostawia ślady w wykonywanych przeze mnie formach. Urzeczona magią ruchu staram się w nim zawrzeć chociaż cząstkę emocji towarzyszących pracy przy kole garncarskim. Moje dążenie do pewnego ładu wyrażającego się symetrią i harmonią proporcji form wynika z akceptacji rzeczy „nieskomplikowanych”. Tworzone przeze mnie formy to symetryczne, harmonijne bryły, bliskie formom użytkowym w ich klasycznym znaczeniu.
Ale czy są to naczynia?…”

Kuratorem wystawy jest Anna Gendaj.

Termin: 04.11.2023 - 07.01.2024

Miejsce: Centrum Ceramiki Unikatowej (teren Starej Kopalni), ul. Wysockiego 29, Wałbrzych

 Wróć
W najnowszym numerze
3 / 2023
linia Wywiad z Małgorzatą Dajewską – wielką damą polskiego szkła artystycznego
linia Alchemia Aleksandry Kujawskiej - wywiad z artystką
linia Wanda Golakowska i cztery dekady Pracowni Ceramiki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
linia Szklane domy – szkło w architekturze
linia Transfer grafiki na podłoża ceramiczne
linia Stara technika origami w nowym zastosowaniu dla szkła
linia Polscy projektanci szkła – Beata Szajna
linia Huty szkła w Wołominie do II wojny światowej
linia Rzeźba w porcelanie, porcelana w rzeźbie - projekt Koła Naukowego „Nowa ceramika”
linia Relacja z Łódź Design Festival 2023
więcej
  linia Newsletter

Chcesz być na bieżąco informowany o aktualnych wydarzeniach i artykułach? Zapisz się do newsletter.

Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję: Polityka prywatności