Wydarzenia

Wystawa prac Andy Munkevicy w Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie
Data: 23 - 03 - 2023

W ramach 8. edycji „Play with Glass – European Glass Festival 2022” w CDS w Krośnie swoje szklane rzeźby prezentowała znana łotewska artystka Anda Munkevica. To sztuka światowego formatu – intrygująca i nowa, a jednocześnie klasyczna w swojej szlachetności.

„Czarne konie”, to tytuł wystawy, w której zaprezentowano 10 potężnych, czystych w obrysie, a jednocześnie dynamicznych form oscylujących między abstrakcją a figuracją. Majestatyczne bryły litego szkła opracowane z wyjątkową precyzją robiły duże wrażenie. Wchodzący na salę wystawową nieruchomieli w pół kroku oszołomieni widokiem. Cichły rozmowy, a cisza pozwalała docenić muzykę – fragment ścieżki dźwiękowej z „Fratres” Arvo Pärta. Całość uzupełniała prezentacja wideo przedstawiająca końskie nogi poruszające się z gracją w błotno-śniegowej brei.
Ale to szklane kolosy – czyste formy zestalonej czerni i stojąca na środku sali rzeźba ze szkła bezbarwnego przywodząca skojarzenia z bryłą lodu, odsłaniająca delikatną i bogatą strukturę wnętrza szkła – skupiały uwagę i budziły największe emocje.
Artystka uzyskała ten efekt nie tylko w procesie topienia, gięcia i modelowania, ale również precyzyjnej ręcznej obróbki, przede wszystkim szlifowania, które dodało obiektom głębi i tajemniczości. Prace zaprezentowane na wystawie „Czarne konie” to jedynie część bogatego dorobku  artystki. Fragment, który dobitnie pokazuje potencjał twórczy, indywidualizm podejścia do szklanej materii, biegłość techniczną oraz pasję. Szkła Andy Munkevicy warte są popularyzacji.



Wróć
W najnowszym numerze
4 / 2023
linia Opowieści o szkle - wywiad z Pati Dubiel
linia Szklane życiorysy. Polskie projektantki szkła 1945-2020
linia Master class. Sztuka stosowania sitodruku jako jedna z alternatywnych metod zdobienia ceramiki
linia Dwusetlecie założenia fabryki fajansu Sunderlandów
linia Jak stać się kolekcjonerem porcelany, a nie jej zbieraczem?
linia Głos polskiego szkła w Wenecji
linia Dyskretny urok śląskiej porcelany
linia Szklane bombki – małe dzieła sztuki
linia Złoto garncarzy Mistrzostwa Świata w Toczeniu na Kole Garncarskim
linia Fabryka porcelany w Ćmielowie w latach 1920-1945
więcej
  linia Newsletter

Chcesz być na bieżąco informowany o aktualnych wydarzeniach i artykułach? Zapisz się do newsletter.

Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję: Polityka prywatności