Artykuły naukowe

Wytwarzanie nanocząstek akagenitu β-FeO(OH) na powierzchni nanorurek węglowych

Zastosowanie nanotechnologii do oczyszczania wody stanowi jeden z intensywnie rozwijających się kierunków badań w ostatnich latach. Wykorzystanie materiałów i struktur posiadających nanometryczny wymiar (poniżej 100 nm) w co najmniej jednym kierunku, zapewnia unikatowe właściwości i funkcjonalności, nieobserwowane w przypadku mikrometrycznych odpowiedników.

 

Skutki wynikające z nanorozmiaru – takie jak wysoka reaktywność chemiczna oraz duża powierzchnia rozdziału faz – spowodowały, że nanomateriały stały się obiektem zainteresowania w kontekście oczyszczania wody z bakterii, wirusów i metali ciężkich. Przykładem nanomateriału, który w sposób szczególny skupił uwagę naukowców, są nanorurki węglowe. Stanowią one jednowymiarowe struktury atomowych warstw węgla elementarnego w stanie hybrydyzacji sp2 o stosunku długości do średnicy rzędu 106. Porowata struktura nanorurek węglowych sprawiła, że stały się one obiecującym materiałem do zastosowań sorpcyjnych. Jak dotąd potwierdzono skuteczność nanorurek węglowych w adsorpcji między innymi arsenu, uranu, ołowiu, miedzi, cynku i kadmu. Ponadto zaobserwowano, że istnieje możliwość znacznego zwiększenia tej skuteczności poprzez przyłączenie do ich powierzchni odpowiednich nanocząstek ceramicznych

 

PEŁNA WERSJA ARTYKUŁU DO POBRANIA
mgr inż. Justyna Tomaszewska
j tomaszewskaW ramach pracy doktorskiej zajmuje się projektowaniem i wytwarzaniem nanokompozytów polimer-ceramika, przeznaczonych do oczyszczania wody z bakterii, wirusów i jonów metali ciężkich.
    justyna.tomaszewska@inmat.pw.edu.pl

 

STRESZCZENIE:
Akagenit jest jedną z odmian alotropowych hydroksytlenku żelaza. Z uwagi na specyficzną strukturę krystalograficzną stanowi interesujący materiał do zastosowań sorpcyjnych, takich jak usuwanie metali ciężkich z wody. W niniejszym artykule przedstawiono stosunkowo prostą i skuteczną metodę wytwarzania nanocząstek ß-FeO(OH) na powierzchni nanorurek węglowych. Tak przygotowane nanorurki mogą być wykorzystane jako modyfikator materiałów filtracyjnych stosowanych do oczyszczania wody. Osadzenie ich na powierzchni membrany ceramicznej lub polimerowej pozwoli jednocześnie na usuwanie cząstek stałych i jonów metali ciężkich oraz zabezpieczy przed przedwczesnym zużyciem spowodowanym powstawaniem biofilmu.
SUMMARY Formation of akaganeite ß-FeO(OH) nanoparticles onto surface of carbon nanotubes
Akaganeite is one of allotropic form of iron oxyhydroxide. Due to its tunnel crystalline structure, it is considered a promising material for sorption applications e.g. for heavy metal removal from water. In this work we present a relatively simple and effective processing route to form ß-FeO(OH) nanoparticles onto surface of carbon nanotubes. Such carbon tubes can be used as a modifier of filter materials for water treatment. Introduction of an active component on the surface of either polymeric or ceramic membrane enables simultaneous retention of solid particles, adsorption of heavy metal ions and provides protection against biofouling.
Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne
Wróć
  linia Newsletter

Chcesz być na bieżąco informowany o aktualnych wydarzeniach i artykułach? Zapisz się do newsletter.

Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję: Polityka prywatności