Wydarzenia

XIII Festiwal Wysokich Temperatur, Dzieło ognia
Data: 26 - 06 - 2021

XIII Festiwal Wysokich Temperatur
Dzieło ognia | 26–27.06.2021
Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu
ul. Traugutta 19/21 | Wrocław

 

Już 26 czerwca we Wrocławiu startuje trzynasta edycja Międzynarodowego Festiwalu Wysokich Temperatur, który organizowany jest przez wrocławską Akademię Sztuk Pięknych im. E. Gepperta. Jest to jedyna w Polsce otwarta impreza artystyczna, podczas której mistrzowie pracy z ogniem dzielą się wiedzą i doświadczeniem z publicznością, prezentując swoją pracę niejako „od kuchni”.

 

„Dzieło ognia” to tegoroczne hasło Festiwalu, przyświecające artystom i uczestnikom, którzy jak co roku, spotkają się na licznych pokazach, pasjonujących warsztatach oraz interesujących wystawach. Zaproszeni z całego świata profesjonalni twórcy szkła, ceramiki i metalu będą prezentowali we Wrocławiu swoje umiejętności w ostatni weekend czerwca. 

 

Tegoroczny Festiwal Wysokich Temperatur będzie jednak inny, niż zwykle. Jak informują organizatorzy, z uwagi na obostrzenia pandemiczne, zmianie ulegnie formuła wydarzenia, które częściowo przeniesie się do świata wirtualnego - nie zabraknie jednak działań otwartych dla publiczności, które odbędą się na świeżym powietrzu w ogrodzie ASP przy ul. Traugutta*.  

 

POKAZY I WARSZTATY DLA PUBLICZNOŚCI

Pierwszy dzień festiwalu to przede wszystkim warsztaty i pokazy, które są doskonale znane festiwalowej publiczności. Wystarczy wymienić tu pokaz odlewania żeliwa czy performans z wykorzystaniem płynnego metalu. Nie zabraknie też nowości takich, jak m.in. pokaz z użyciem pieca ceramicznego inspirowanego maszynami parowymi czy tworzenie puzzli z aluminium. Dla spragnionych wiedzy, organizatorzy przygotowali spotkanie z twórcami (w tym także z międzynarodowymi gośćmi), którzy w formie konferencji zatytułowanej „Sztuka w blasku ognia”, opowiedzą o swojej działalności artystycznej oraz procesie powstawania dzieł z wykorzystaniem wysokich temperatur. Będzie można posłuchać między innymi takich sław, jak: m.in. Frederik Rombach, Eglė Einikyte-Narkevičienė, Adam Abel czy John Moran.

 

TYM RAZEM DZIAŁANIA TAKŻE W SIECI...

W tym roku, organizatorzy zaplanowali również wydarzenia dziejące się w przestrzeni wirtualnej. Dzięki przygotowanym materiałom, filmom i streamingom online, publiczność będzie mogła  dowiedzieć się więcej zarówno o artystach, jak i tworzonej przez nich sztuce. Wykładowcy wrocławskiej ASP, zaprezentują m.in. proces tworzenia ceramiki Raugo, różne metody formowania rzeźb pod odlewy z metali czy techniki piecowe i palnikowe. Dowiemy się także jak powstaje witraż, obraz ceramiczny z wykorzystaniem szkliw oraz obiekt ze szkła w hucie. Pojawi się również możliwość poznania dwunastu niezwykłych twórców, którzy opowiedzą o wybranym dziele własnego autorstwa. Materiały te będą prezentowane na kanałach społecznościowych Festiwalu od czerwca, do których śledzenia, w imieniu organizatorów gorąco zachęcamy.

 

To jednak nie wszystko. Kolejną atrakcją tegorocznego Festiwalu, będzie wystawa pt. „Dzieło Ognia”, która wyjątkowo przybierze formę hybrydową. W dniach 22-28 czerwca będzie można zwiedzać ją stacjonarnie, jednak już od początku maja, sylwetki artystów biorących w niej udział, zaprezentowane zostaną na kanałach social media Festiwalu. Wystawa „Dzieło Ognia” to niezwykłe spotkanie  z dwudziestoma czterema artystami i ich dziełami.

 

RESPEKT, CZYLI MIĘDZYNARODOWY KONKURS NA CZARKĘ

Jak co roku, również i teraz kontynuowana jest festiwalowa tradycja, a więc konkurs na czarkę do herbaty. Tym razem po raz pierwszy wydarzenie to ma zasięg międzynarodowy, a nadesłane prace będą prezentowane na wystawie w trakcie Festiwalu. 

Pełny program Festiwalu znajduje się na stronie organizatora.

*W zależności od sytuacji epidemicznej, w przypadku ograniczenia wstępu na teren ASP, część wydarzeń będzie transmitowana online.

 


XIII Festiwal Wysokich Temperatur | 26-27.06.2021 | Wrocław

Festiwal Wysokich Temperatur jest imprezą artystyczną organizowaną przez Akademię Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu od 2007 r., której ideą jest integracja różnych działań artystycznych z obszaru ceramiki, szkła i rzeźby z metalu, mających wspólny mianownik w postaci wysokiej temperatury.

WWW | Facebook | Instagram | Youtube

Organizator: Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu

Współpraca: Rextorn, Garncarnia, Glina Sklep, Kropka w kropkę

Sponsorzy: Remet, HA, PCO Żarów, IZO, Pastuszka

Patronat medialny: TVP3 Wrocław, Radio Wrocław, Radio RAM, Wyborcza, Wroclaw.pl, Szkło i Ceramika, Wroclife, Format, MPK Wrocław

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Projekt dofinansowany przez Wydział Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia.


KONTAKT DLA MEDIÓW

Aga Smutek
mob. 784 325 675
fwt.promocja@asp.wroc.pl

Kama Wróbel
mob. 665 339 851
fwt.promocja@asp.wroc.pl

 Wróć
W najnowszym numerze
2 / 2022
linia Płytki w roli modelek
linia Glina - ulubienica projektantów
linia Play with Glass - Zobacz szkło!
linia Szyby samochodowe
linia Całoszklana patera
linia Pomysł na elegancką i komfortową łazienkę
linia Nowa powłoka niskoemisyjna
linia 10-lecie Działalności Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie
linia Rozmowa z Martą Bożek-Pocenty
linia Gliptycznie rzeźbiony puchar
więcej
  linia Newsletter

Chcesz być na bieżąco informowany o aktualnych wydarzeniach i artykułach? Zapisz się do newsletter.

Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję: Polityka prywatności