Nasze tematy

Artykuły

Fredrik Nielsen. Abstrakcyjny ekspresjonista

Sztokholom – Wenecja Północy jest miejscem pracy wielu wybitnych współczesnych artystów. Jednym z nich jest Fredrik Nielsen, finalista konkursu Loewe Foundation 2022 – artysta szkła, który wyróżnia się postawą twórczą i niebanalnym podejściem do kreacji. 

Rzeźbiarz prowadzi własną hutę szkła The Garage Stockholm oraz letnie studio The Garage Fjäderholmarna, gdzie każdy detal i skrawek miejsca emanuje energią i osobistym wyrazem artysty. Nielsen kładzie silny akcent na surowej ekspresji skupiając się na cielesności i masie, którą podkreśla graffiti. Artysta czerpie inspirację z popkultury oraz mixu mediów. Postawa buntownika przekłada się na formę pracy w rzeźbie. Artysta przełamuje limity własnych możliwości jako człowieka i jego cielesności, tworząc spójną relację twórcy z powstającym dziełem. Obiekt staję się odzwierciedleniem narastających emocji, doświadczeń, tych radosnych,ale i też smutnych.

Podczas rzeźbienia tworzy nową część ciała lub organ, pulsujący gorącem, który następnie zastyga w masie szklanej (z wieloma naprężeniami w środku, co może skutkować niespodziewanym jego pęknięciem). Proces jest oparty na autorskiej formie realizacji dzieł w hucie szkła, polegającej na wielokrotnym rozgrzewaniu i formowaniu rzeźby, dodawaniu płynnej masy lub dmuchanych elementów czy deformacji. Nielsen wykorzystuje własności techniczne szkła, które w zależności od składu i dodanych tlenków tworzy niepowtarzalną strukturę oraz barwę. Skład szkła określa jego kolor czy przezroczystość, ale też różną temperaturę zgrzewania czy elastyczności, odprężania czy spójności z innymi kawałkami lub bazą kryształową. 

Cały artykuł dostępny w nr 1/2024 "Szkła i ceramiki".  Zamów już teraz

Wróć
W najnowszym numerze
2 / 2024
linia Ceramiczne podróże prof. Ireny Lipskiej-Zworskiej
linia Wojciech Olech. Tytan pracy
linia Po_kłosie. Stanisława Brach
linia Szklane „eksperymenty” w Krakowie
linia Porcelanowy świat Johanna Joachima Kaendlera
linia Jan Sylwester Drost (1934-2024). – In memoriam
linia Tadeusz Bąbel. Garncarz z Kątów Denkowskich
linia Szkło unikatowe w twórczości Krzysztofa Henisza
linia Ckliwie na szkliwie – osobista kolekcja wspomnień na ceramicznych talerzach
linia Masterclass. Płynący Kamień – pâte-de-verre Natalia Komorowska
więcej
  linia Newsletter

Chcesz być na bieżąco informowany o aktualnych wydarzeniach i artykułach? Zapisz się do newsletter.

Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję: Polityka prywatności