Nasze tematy

Artykuły

Fredrik Nielsen. Abstrakcyjny ekspresjonista

Sztokholom – Wenecja Północy jest miejscem pracy wielu wybitnych współczesnych artystów. Jednym z nich jest Fredrik Nielsen, finalista konkursu Loewe Foundation 2022 – artysta szkła, który wyróżnia się postawą twórczą i niebanalnym podejściem do kreacji. 

Rzeźbiarz prowadzi własną hutę szkła The Garage Stockholm oraz letnie studio The Garage Fjäderholmarna, gdzie każdy detal i skrawek miejsca emanuje energią i osobistym wyrazem artysty. Nielsen kładzie silny akcent na surowej ekspresji skupiając się na cielesności i masie, którą podkreśla graffiti. Artysta czerpie inspirację z popkultury oraz mixu mediów. Postawa buntownika przekłada się na formę pracy w rzeźbie. Artysta przełamuje limity własnych możliwości jako człowieka i jego cielesności, tworząc spójną relację twórcy z powstającym dziełem. Obiekt staję się odzwierciedleniem narastających emocji, doświadczeń, tych radosnych,ale i też smutnych.

Podczas rzeźbienia tworzy nową część ciała lub organ, pulsujący gorącem, który następnie zastyga w masie szklanej (z wieloma naprężeniami w środku, co może skutkować niespodziewanym jego pęknięciem). Proces jest oparty na autorskiej formie realizacji dzieł w hucie szkła, polegającej na wielokrotnym rozgrzewaniu i formowaniu rzeźby, dodawaniu płynnej masy lub dmuchanych elementów czy deformacji. Nielsen wykorzystuje własności techniczne szkła, które w zależności od składu i dodanych tlenków tworzy niepowtarzalną strukturę oraz barwę. Skład szkła określa jego kolor czy przezroczystość, ale też różną temperaturę zgrzewania czy elastyczności, odprężania czy spójności z innymi kawałkami lub bazą kryształową. 

Cały artykuł dostępny w nr 1/2024 "Szkła i ceramiki".  Zamów już teraz

Wróć
W najnowszym numerze
1 / 2024
linia Z ziemi i ognia – wywiad z Michałem Puszczyńskim
linia Odnalezione Graale Marcina Zielińskiego
linia Fredrik Nielsen. Abstrakcyjny ekspresjonista
linia Henryk Lula. Ceramika. Sztuka materii
linia Stefan Sadowski – Czarodziej szkła. Wspomnienie
linia Master class. Zdobienie ceramiki przy użyciu barwionych mas lejnych
linia Inspirowany naturą materiał ceramiczny odbijający do 99,6% promieniowania słonecznego
linia Wrocławski serwis królewski
linia Jak stać się kolekcjonerem porcelany, a nie jej zbieraczem? Poradnik dla początkujących kolekcjonerów. Cz. 2
linia Wypalanie ceramiki w edukacji artystycznej
więcej
  linia Newsletter

Chcesz być na bieżąco informowany o aktualnych wydarzeniach i artykułach? Zapisz się do newsletter.

Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję: Polityka prywatności