Nasze tematy

Artykuły

Huty szkła w Wołominie do II wojny światowej

W połowie XIX w., kiedy Wołomin znajdował się w granicach Królestwa Polskiego, zapadła decyzja o budowie trasy kolejowej Warszawa – Petersburg. Car Aleksander II zaznaczył linią prostą na mapie szlak przebiegający przez dzisiejsze Ząbki, Zielonkę, Wołomin, Tłuszcz, Małkinię. Przebieg tej trasy, której budowę zakończono w 1862 r., podzielił dobra Wołomina na dwie części. Kto by pomyślał, że wybór monarchy przyczyni się do przyszłego rozwoju gospodarczego Wołomina?

Ale to właśnie ten czynnik miał decydujący wpływ na wybór niewielkiej osady na lokalizację huty szkła. Nabywca Wołomina, Henryk Konstanty Wojciechowski podzielił teren na dzielnice, nadając im nazwy pochodzące od imion członków swojej rodziny. Szlema Kohn, pierwszy właściciel i założyciel huty szkła w Wołominie, zakupił od Wojciechowskiego działkę położoną w pobliżu stacji kolejowej, na pograniczu dzielnic Wiktoryna i Henrykowa. Na jego decyzję z pewnością miały wpływ takie okoliczności, jak niska cena ziemi, tania siła robocza, a także obecność licznych wydm piaszczystych w sąsiedztwie. Zachętę dla przedsiębiorczego Kohna musiał także stanowić fakt nieograniczonego zapotrzebowania na szkło stołowe i butelki dla gorzelni i browarów, zarówno w szybko rozwijającej się wówczas Warszawie, jak i w całym imperium rosyjskim.

Do Wołomina przybyli hutnicy z Rudy Opalin, Dubeczna, Piotrkowa Trybunalskiego, Łodzi i z pobliskich miejscowości: Targówka, Ojcowizny i Jabłonnej.

Cały artykuł dostępny w nr 3/2023 "Szkła i ceramiki". Zamów już teraz

Wróć
W najnowszym numerze
2 / 2024
linia Ceramiczne podróże prof. Ireny Lipskiej-Zworskiej
linia Wojciech Olech. Tytan pracy
linia Po_kłosie. Stanisława Brach
linia Szklane „eksperymenty” w Krakowie
linia Porcelanowy świat Johanna Joachima Kaendlera
linia Jan Sylwester Drost (1934-2024). – In memoriam
linia Tadeusz Bąbel. Garncarz z Kątów Denkowskich
linia Szkło unikatowe w twórczości Krzysztofa Henisza
linia Ckliwie na szkliwie – osobista kolekcja wspomnień na ceramicznych talerzach
linia Masterclass. Płynący Kamień – pâte-de-verre Natalia Komorowska
więcej
  linia Newsletter

Chcesz być na bieżąco informowany o aktualnych wydarzeniach i artykułach? Zapisz się do newsletter.

Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję: Polityka prywatności