Wydarzenia

Może być bez tytułu
Data wydarzenia: 02.09 – 17.09.2023

"Może być bez tytułu" to wystawa mozaiki poświęcona poezji Wisławy Szymborskiej autorstwa Justyny Budzyn 

Punktem wyjścia tych trójwymiarowych, czasami przez niektórych zwanych asamblażami prac, jest mozaika ceramiczna i ceramika wraz z wielością towarzyszących jej technik (fotoceramiki, płaskorzeźby ceramicznej, koloryzowanych mas, masy wypalonych w różnych temperaturach, kalki ceramiczne, sitodruku na ceramice, ręcznie dekorowanych płytki itd). Elementy naturalne dodane, stanowią  część mozaikowego andamento.

Elementy dodane w postaci wytworów ludzkich  (lalki, zabawki, obiekty znalezione) również stają się mozaiką, kontrapunktem tak na poziomie znaczenia jak sensoryki. Cały  cykl jest ukłonem autorki  w stronę materii dotykalnych oraz niedotykalnej materii słowa; ukłonem w stronę  ich piękna, różnorodności, dialogu  jaki rodzi się pomiędzy materiałami lub jego braku.

Justyna Budzyn na co dzień zajmuję się układaniem mozaik, ceramiką i rzeźbą ceramiczną. „Mapa Szymborskiej” jest właśnie takim rzeźbiarsko-ceramicznym cyklem. Pierwsza praca powstała w 2019 roku i, jak cały pomysł, zrodziła się z zachwytu nad „myślą” i „myślami” Poetki… bo czymżesz jest poezja jak niezapisaną na kartce myślą, refleksją, syntezą myśli, przekonań, podsumowaniem faktów, oswojeniem nieoswajalnego, wyjaśnieniem, konkluzją…

Twórczość Szymborskiej i sama Szymborska to nie tylko poezja; to wykwintne i pełne humoru kolaże, loteryjki organizowane dla znajomych, podróże, spora kolekcja kiczowatych dupereli, korespondencje ze znajomymi i nieznajomymi, a wszystko aż kipi błyskotliwym dowcipem, pogodą i wnikliwym zmysłem obserwacji.

Dotychczas powstały mozaiki: w Kórniku, gdzie urodziła się poetka i w okolicach Lubomierza (Małopolska), gdzie spędzała wakacje. W przyszłości artystka chciałaby umieścić prace w Cieszynie, Oleśnicy, Miliczu, Bożkowie, Lanckoronie, dokąd podróżowała sama i wraz z Kornelem Filipowiczem, w Krakowie, gdzie spędziła większą część swojego życia i w Poznaniu, gdzie odebrała doktorat honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. 

 

Termin wystawy: 02.09 – 17.09.2023

Miejsce wystawy: Klub Jedynka, ul.  Chrobrego 9, Gorzów WielkopolskiWróć
W najnowszym numerze
3 / 2023
linia Wywiad z Małgorzatą Dajewską – wielką damą polskiego szkła artystycznego
linia Alchemia Aleksandry Kujawskiej - wywiad z artystką
linia Wanda Golakowska i cztery dekady Pracowni Ceramiki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
linia Szklane domy – szkło w architekturze
linia Transfer grafiki na podłoża ceramiczne
linia Stara technika origami w nowym zastosowaniu dla szkła
linia Polscy projektanci szkła – Beata Szajna
linia Huty szkła w Wołominie do II wojny światowej
linia Rzeźba w porcelanie, porcelana w rzeźbie - projekt Koła Naukowego „Nowa ceramika”
linia Relacja z Łódź Design Festival 2023
więcej
  linia Newsletter

Chcesz być na bieżąco informowany o aktualnych wydarzeniach i artykułach? Zapisz się do newsletter.

Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję: Polityka prywatności