Nasze tematy

Artykuły

Siedemdziesiąt twarzy ceramiki

Tłum na otwarciu wystawy prac artystek i artystów ze Stowarzyszenia KERAMOS i jego gości świadczy o tym, że unikatowa rzeźba ceramiczna intryguje odbiorców sztuki. W tym wypadku już od pięćdziesięciu lat.

Czwartkowy wieczór. Przestronne wnętrze z dużymi przeszkleniami, które wpuszczają do środka ostatnie promienie słońca. Zieleń za oknami i wewnątrz. Aby dojść do niektórych rzeźb i obejrzeć je z bliska, trzeba wejść pomiędzy tropikalne rośliny, brodzić w nich po kolana. Choć ten opis przywodzi na myśl wizyty w miejskich palmiarniach, to tym razem publiczności nie ściągnęło brodzenie w roślinności ani tak modne ostatnio leśne kąpiele, lecz sztuka.

W czwartkowy wieczór 16 maja w budynku Forest zostało otwarte 16. Międzynarodowe Biennale Ceramiki Stowarzyszenia KERAMOS. Nie tylko wernisaż stanowił pretekst do świętowania – KERAMOS obchodzi w tym roku pięćdziesiąte urodziny. Z tej okazji Stowarzyszenie zostało, jako zasłużone dla Województwa Mazowieckiego, wyróżnione Medalem Pamiątkowym Pro Masovia. Odznaczenie przyznał Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, a wręczyła je podczas wernisażu Izabela Stelmańska, Zastępca Dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim. To jednak nie wszystko. KERAMOS został także wyróżniony Odznaką Honorową Zasłużonego dla Warszawy, którą wręczył Paweł Lech, Radny m.st. Warszawy. Honorowy patronat nad Biennale objęła Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Generalny Konserwator Zabytków Bożena Żelazowska. 

Cały artykuł dostępny w nr 2/2024 "Szkła i ceramiki".  Zamów już teraz

Wróć
W najnowszym numerze
2 / 2024
linia Ceramiczne podróże prof. Ireny Lipskiej-Zworskiej
linia Wojciech Olech. Tytan pracy
linia Po_kłosie. Stanisława Brach
linia Szklane „eksperymenty” w Krakowie
linia Porcelanowy świat Johanna Joachima Kaendlera
linia Jan Sylwester Drost (1934-2024). – In memoriam
linia Tadeusz Bąbel. Garncarz z Kątów Denkowskich
linia Szkło unikatowe w twórczości Krzysztofa Henisza
linia Ckliwie na szkliwie – osobista kolekcja wspomnień na ceramicznych talerzach
linia Masterclass. Płynący Kamień – pâte-de-verre Natalia Komorowska
więcej
  linia Newsletter

Chcesz być na bieżąco informowany o aktualnych wydarzeniach i artykułach? Zapisz się do newsletter.

Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję: Polityka prywatności