Nasze tematy

Artykuły

Siedemdziesiąt twarzy ceramiki

Tłum na otwarciu wystawy prac artystek i artystów ze Stowarzyszenia KERAMOS i jego gości świadczy o tym, że unikatowa rzeźba ceramiczna intryguje odbiorców sztuki. W tym wypadku już od pięćdziesięciu lat.

Czwartkowy wieczór. Przestronne wnętrze z dużymi przeszkleniami, które wpuszczają do środka ostatnie promienie słońca. Zieleń za oknami i wewnątrz. Aby dojść do niektórych rzeźb i obejrzeć je z bliska, trzeba wejść pomiędzy tropikalne rośliny, brodzić w nich po kolana. Choć ten opis przywodzi na myśl wizyty w miejskich palmiarniach, to tym razem publiczności nie ściągnęło brodzenie w roślinności ani tak modne ostatnio leśne kąpiele, lecz sztuka.

W czwartkowy wieczór 16 maja w budynku Forest zostało otwarte 16. Międzynarodowe Biennale Ceramiki Stowarzyszenia KERAMOS. Nie tylko wernisaż stanowił pretekst do świętowania – KERAMOS obchodzi w tym roku pięćdziesiąte urodziny. Z tej okazji Stowarzyszenie zostało, jako zasłużone dla Województwa Mazowieckiego, wyróżnione Medalem Pamiątkowym Pro Masovia. Odznaczenie przyznał Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, a wręczyła je podczas wernisażu Izabela Stelmańska, Zastępca Dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim. To jednak nie wszystko. KERAMOS został także wyróżniony Odznaką Honorową Zasłużonego dla Warszawy, którą wręczył Paweł Lech, Radny m.st. Warszawy. Honorowy patronat nad Biennale objęła Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Generalny Konserwator Zabytków Bożena Żelazowska. 

Cały artykuł dostępny w nr 2/2024 "Szkła i ceramiki".  Zamów już teraz

Wróć
W najnowszym numerze
3 / 2024
linia Ceramiczne podróże prof. Ireny Lipskiej-Zworskiej cz. 2
linia Wielka czwórka i inni”. Wywiad z dr Barbarą Banaś
linia „Janina, Henryk, Anna. Ludzie i porcelana”
linia Rozwijamy rzeźbę ceramiczną
linia Dolnośląski Bolesławiec - ceramiczna stolica Polski
linia Ceramika do zadań specjalnych Modelarni Ceramicznej KOSAK
linia Kieliszek - historia na jednej nodze
linia Wytwórnia porcelany w Emilczynie na Wołyniu. Stan badań i znane przykłady wyrobów w polskich kolekcjach muzealnych
linia Plakiety porcelanowe w meblarstwie
linia Master class. Płytki ceramiczne – krok po kroku. Łukasz Klimek
więcej
  linia Newsletter

Chcesz być na bieżąco informowany o aktualnych wydarzeniach i artykułach? Zapisz się do newsletter.

Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję: Polityka prywatności