Nasze tematy

Artykuły

Szklane “Eksperymenty” w Krakowie

17 maja 2024 roku, podczas Nocy Muzeów, Krakowska Huta Szkła należąca do Łukasiewicz - Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych była miejscem wyjątkowego wydarzenia. Odbył się tam wernisaż wystawy Eksperyment organizowanej przez Związek Artystów Szkła.

Na wystawie swoje prace zaprezentowało osiemnastu twórców: Magdalena Wodarczyk, Dagmara Bielecka, Grzegorz Bibro, Natalia Komorowska, Magdalena Kuźniarz, Marzena Wilk, Katarzyna Gemborys, Goshka Białek, Anna Wójcicka, Andrzej Kałucki, Adam Kaźmierczak, Joanna Muzyka, Katarzyna Krej, Anna Jura, Katarzyna Harasym, Katarzyna Węgrzyn, Anna Mikoda-Antoniewicz oraz Jarosław Kozioł. Każdy z artystów stanął przed zadaniem wykonania obiektu, który będzie wynikiem eksperymentu, mariażu technologii ze sztuką. Dla jednych oznaczało to zaplanowanie i przeprowadzenie krok po kroku technologicznego procesu, który prowadzi do założonego z góry artystycznego efektu. Dla innych eksperymentem było łączenie różnych materiałów lub pełna ekspresji próba uchwycenia gestu i emocji.

Największym wyzwaniem dla artystów było nie tylko zaprezentowanie technologicznych eksperymentów i wykazanie się rzemieślniczą maestrią, ale przede wszystkim ukazanie swojej wrażliwości, unikalnego stylu i odpowiedź na pytanie, co w otaczającej nas rzeczywistości jest dla nich najważniejsze i warte interpretacji. 

Cały artykuł dostępny w nr 2/2024 "Szkła i ceramiki".  Zamów już teraz

Wróć
W najnowszym numerze
2 / 2024
linia Ceramiczne podróże prof. Ireny Lipskiej-Zworskiej
linia Wojciech Olech. Tytan pracy
linia Po_kłosie. Stanisława Brach
linia Szklane „eksperymenty” w Krakowie
linia Porcelanowy świat Johanna Joachima Kaendlera
linia Jan Sylwester Drost (1934-2024). – In memoriam
linia Tadeusz Bąbel. Garncarz z Kątów Denkowskich
linia Szkło unikatowe w twórczości Krzysztofa Henisza
linia Ckliwie na szkliwie – osobista kolekcja wspomnień na ceramicznych talerzach
linia Masterclass. Płynący Kamień – pâte-de-verre Natalia Komorowska
więcej
  linia Newsletter

Chcesz być na bieżąco informowany o aktualnych wydarzeniach i artykułach? Zapisz się do newsletter.

Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję: Polityka prywatności