Artykuły naukowe

Artykuły naukowe stanowią ważną część czasopisma "Szkło i Ceramika". Aby zwiększyć liczbę cytowań publikowanych artykułów naukowych dodaliśmy SiC do bazy EBSCO i staramy się o wejście do kolejnych. Zakres publikacji rozszerzyliśmy o nauki humanistyczne. Obecnie nasze artykuły otrzymują 20 punktów w ocenie Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Numer IV 2021
Andrzej Grzebielec
AUTOR
Andrzej Grzebielec
Wykorzystanie warstw antykondensacyjnych w celu ochrony materiałów ceramiki budowlanej
Powłoki antykondensacyjne znajdują szerokie zastosowanie w chłodnictwie, klimatyzacji czy chociażby technologii okrętowej. Coraz częściej są stosowane także do zabezpieczania konstrukcji betonowych czy też ceramicznych.
więcej
Numer IV 2021
Artur Rusowicz
AUTOR
Artur Rusowicz
Warunki zatarcia dla pary ciernej stal-węglik wolframu (WC)
Przegląd literatury pokazuje wiele danych dotyczących istotnego wpływu warstw ceramicznych na zużycie współpracujących elementów maszyn. Wpływ ten jest korzystny zarówno w niskich jak i w podwyższonych temperaturach.
więcej
Numer III 2021
Zbigniew Woźniak
AUTOR
Zbigniew Woźniak
Zastosowanie szkła odpadowego w produkcji okładzinowych płytek szklanych
Troska o środowisko naturalne to jeden z bardzo ważnych aspektów funkcjonowania producenta płytek i dekoracji ceramicznych i szklanych, jakim jest Ceramika Paradyż Sp.
więcej
Numer III 2021
Arkadiusz Gąsiński
AUTOR
Arkadiusz Gąsiński
Płytki ceramiczne Badania mikroskopowe tekstur w odniesieniu do wytrzymałości na zginanie
Płytki gresowe są wytwarzane głównie z glinki kaolinowej, kwarcu i skaleni. Wiele właściwości technicznych, w tym odporność na zginanie, są związane z teksturą materiału w skali mikroskopowej.
więcej
Numer II 2021
Andrzej Grzebielec
AUTOR
Andrzej Grzebielec
Wykorzystanie wkładów ceramicznych w systemach rekuperacji ciepła
Zajęcia dydaktyczne prowadzone są w salach wykładowych zwykle dostosowanych od strony technicznej do prezentowanych treści. Zainstalowane są systemy audiowizualne i nagłaśniające.
więcej
Numer II 2021
Artur Rusowicz
AUTOR
Artur Rusowicz
Badania eksperymentalne nakładania powłok ceramicznych z materiałów utleniających się
Materiały ceramiczne jak większość materiałów ulega procesowi utleniania się. Zjawisko to może być niezwykle niekorzystne z punktu widzenia wytrzymałości mechanicznej.
więcej
Numer II 2021
Justyna Kleszcz
AUTOR
Justyna Kleszcz
Ceramika w służbie przyrody. O niespodziewanych skutkach oszczędzania energii
Niniejszy artykuł analizuje problem miejsca ptaków we współczesnych miastach oraz odpowiedzi, jaką w kwestii tej daje zastosowanie ceramicznych materiałów i komponentów budowlanych o tradycyjnej formie, jednak nieco zmienionej funkcji. .
więcej
Numer I 2021
Lidia Ciołek
AUTOR
Lidia Ciołek
Wykorzystanie rentgenowskiej analizy dyfrakcyjnej do oceny stałości składu zestawu surowcowego do syntezy C3S
W pracy przedstawiono badania odpowiednie do wytworzenia głównego składnika cementu portlandzkiego − krzemianu trójwapnia. Przeprowadzone badania obejmowały ujednorodnienie zestawu, ocenę stałości jego składu z wykorzystaniem rentgenowskiej analizy fazowej w połączeniu z metodą Rietvelda oraz wyniki XRD wytworzonego spieku.
więcej
Numer I 2021
Piotr Kmiecik
AUTOR
Piotr Kmiecik
Próba rekonstrukcji wizerunku na fragmencie malowanego szkła z wykopalisk przy pl. Jana Pawła II we Wrocławiu
Niniejszy artykuł omawia problematykę związaną z próbą graficznej rekonstrukcji wizerunku przedstawionego na fragmencie szkła odnalezionego podczas wykopalisk, prowadzonych w ramach wyprzedzających badań archeologiczno - architektonicznych, na obszarze dawnego Szpitala Wszystkich Świętych we Wrocławiu.
więcej
więcej 1 2 3 4 5 6 7 8 więcej
  linia Newsletter

Chcesz być na bieżąco informowany o aktualnych wydarzeniach i artykułach? Zapisz się do newsletter.

Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję: Polityka prywatności