Artykuły naukowe

Artykuły naukowe stanowią zasadniczy trzon dwumiesięcznika Szkło i Ceramika. Aby zwiększyć ilość cytowań publikowanych artykułów naukowych dodaliśmy SiC do 2 baz (Index Copernicus oraz BazEkon) i staramy się o wejście do kolejnych. Zakres publikacji rozszerzyliśmy o nauki humanistyczne. Obecnie nasze artykuły otrzymują 5 punktów w ocenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Numer II 2020
Alicja Duda
AUTOR
Alicja Duda
Dawne oznaczenia strycharskie na ceramice budowlanej na wybranych przykładach z terenu województwa lubuskiego
Ceramika budowlana stanowi jeden z najważniejszych materiałów stosowanych w tradycyjnych technikach budowlanych. Glina, jako surowiec, wykorzystywana była w budownictwie od tysiącleci – zarówno w formie surowej i suszonej masy, jak i po poddaniu obróbce termicznej.
więcej
Numer II 2020
Olga Nachyła
AUTOR
Olga Nachyła
Obsydian i szkło w chirurgii
Chirurgia to temat tak rozległy i skomplikowany jak ludzkie ciało. Specjalizacje są coraz węższe, narzędzia coraz bardziej precyzyjne, historia coraz dłuższa. Największy postęp dokonał się w niej w ciągu ostatnich 100–150 lat, co nie zmienia faktu, że o wiele, wiele wcześniej ludzie badali ciała i sięgali po sposoby równie niebezpieczne co ostateczne, żeby pozbyć się bólu lub przynajmniej go zmniejszyć, usunąć zmianę skórną (np.
więcej
Numer IV 2020
Artur Rusowicz
AUTOR
Artur Rusowicz
Rozwój przemysłu maszynowego jest ściśle związany z ceramiką
Ceramika, laikowi kojarzy się z wyrobami z wypalanej gliny. Natomiast materiały ceramiczne obejmują sobą bardzo szeroką grupę związków chemicznych, a ich zastosowanie jest bardzo szerokie.
więcej
Numer I 2020
Zbigniew Woźniak
AUTOR
Zbigniew Woźniak
Okładziny ceramiczne o właściwościach antybakteryjnych
Aktualne wydarzenia na świecie dobitnie dowodzą, jak niebezpieczne są wirusy. Ebola, HIV, Marburg, żółta febra, Denga, koronawirusy, MERS1 i SARS2, wywołujące chorobę COVID-19 zbierały i zbierają swoje śmiertelne żniwo wszędzie tam, gdzie się pojawią.
więcej
Numer I 2020
Mirosław Maliński
AUTOR
Mirosław Maliński
Więcej niż nadzieja, mimo piekła i zdrady. Witraże w kościele św. Macieja we Wrocławiu
Projekt witraży we wrocławskim kościele św. Macieja został opracowany w oparciu o jasną i klarowną myśl teologiczną, która biegnie do najważniejszych wydarzeń zbawczych.
więcej
Numer I 2020
Adam Włodarczyk
AUTOR
Adam Włodarczyk
Szklane trumny i urny. Szkło w obrzędach pogrzebowych
Dawno, dawno temu…Pierwsze znane przykłady użycia szkła do przechowywania zwłok pochodzą ze starożytnego Rzymu. Obowiązujący wówczas obyczaj kremacji ciała zmarłego, determinował konieczność przechowywania popiołów w specjalnym naczyniu.
więcej
Numer I 2020
Marek Faryna
AUTOR
Marek Faryna
Mikroskopia dwuwiązkowa w badaniach właściwości materiałów ceramicznych od 3D EBSD do FIB-DIC
W prezentacji przedstawiono zastosowanie trójwymiarowej akwizycji dyfrakcji elektronów ostecznie rozproszonych 3D EBSD (Three- Dimensional Electron Backscatter Diffraction) w badaniachspiekanych tlenkowych przewodników jonowychna bazie dwutlenku cyrkonu ZrO2 stabilizowanego trójtlenkiem itru Y2O3.
więcej
Numer VI 2019
Adam Włodarczyk
AUTOR
Adam Włodarczyk
Szkła złocone. Historia, technika, artyzm
W czasach starożytnych Egipcjan szkło było materiałem cenionym i luksusowym, na równi ze złotem, którego złoża były bogate zwłaszcza w rejonie Nubii.
więcej
Numer VI 2019
Michał Gilewski
AUTOR
Michał Gilewski
„Niegrzeczne” naczynia. O postrzeganiu obsceniczności w prekolumbijskiej kulturze Majów
Terminem „Majowie” określa się najczęściej grupę ludów zamieszkujących dziś tereny wschodniego Meksyku, Gwatemali, Belize, zachodniego Hondurasu i Salwadoru, które są spokrewnione ze sobą językowo, a także prekolumbijskie społeczności złożone, będące ich przodkami.
więcej
więcej 1 2 3 4 5 6 więcej
  linia Newsletter

Chcesz być na bieżąco informowany o aktualnych wydarzeniach i artykułach? Zapisz się do newsletter.

Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję: Polityka prywatności