Numery

2022 rok

Huty szkła, podobnie jak filmy, mają swoje gwiazdy oraz bohaterów drugiego planu.
Ci pierwsi to projektanci i artyści, a drudzy to najczęściej bezimienni hutnicy pracujący
na ich sukces. Bez wiedzy, doświadczenia i umiejętności rzemieślników zapewne
nie powstałyby podziwiane i poszukiwane obiekty sygnowane „nazwiskami”, ale i odwrotnie – bez
pomocy projektantów nawet najzdolniejszy rzemieślnik nie mógłby rozwinąć swoich umiejętności
i nie miałby szansy wznieść się na poziom artystyczny otwierający bramy galerii czy muzeów.
Szczęśliwe spotkanie artysty z rzemieślnikiem miało miejsce przed laty w nieistniejącej już dziś
Hucie Szkła „Sudety” w Szczytnej. To historia iście filmowa: młody i zdolny kugler zostaje dostrzeżony
przez mistrzów – jednym z nich był Zbigniew Horbowy – by następnie pod ich skrzydłami
rozwinąć wrodzony talent i stać się grawerem, a w kolejnej odsłonie, artystą. Tym zdolnym twórcą
był Konstanty Zieliński. W jego pracach połączyły się oryginalne pomysły, ogromna wyobraźnia,
wrażliwość na piękno i perfekcyjna technika rzeźbiarska. Konstanty Zieliński został bohaterem,
tym razem już pierwszoplanowym, tego numeru „Szkła i Ceramiki”. Tylko u nas poznają Państwo
historię jego zmagań ze szklaną materią i obejrzą jej spektakularne efekty (strony 3–7).


zobacz więcej
2022 rok

Według pesymistów już niedługo słowo „kryzys” ma zacząć się pojawiać w kontekście szkła i ceramiki. Czarny scenariusz zakłada nie tylko wzrost cen, ale także ograniczenie produkcji. Rosnące ceny energii, przerwane łańcuchy dostaw surowców, kurczące się zasoby piasku kwarcowego i wody sprawią, że produkty szklane i ceramiczne staną się dobrami luksusowymi dostępnymi tylko dla wybranych. To jutro, bo pojutrze niechybnie zostanie zabroniona każda nieekologiczna produkcja, a potem także używanie przedmiotów szklanych i ceramicznych. W wersji ze szczęśliwym zakończeniem na nowo wymyśli się koło garncarskie i piszczel, a po latach wszystko wróci do początku. Pachnie Orwellem, prawda?


zobacz więcej
2022 rok

Choć ogrodnicy, pszczelarze i drogowcy zapewne będą mieli inne zdanie, my uważamy, że tegoroczna wiosna była wyjątkowo udana i przyszła we właściwym momencie. Zaczęła się z przytupem dwiema kwietniowymi aukcjami Desy Unicum, na których sprzedało się ponad sto obiektów szklanych i ceramicznych. W sumie nie ma się czemu dziwić – magia nazwisk wybitnych twórców, takich jak Kiziński, Horbowy, Zuber, Kiczura, działa. Polskie szkło artystyczne i użytkowe z lat 60., 70., i 80. jest coraz bardziej cenione i poszukiwane. Rozpiętość cenowa jest tak duża, że każdy może znaleźć coś dla siebie – zarówno koneser dzieł sztuki, jak i początkujący kolekcjoner produktów bardziej masowych. Przeszacowanie chyba na razie szkłu nie grozi, więc jeśli ktoś ma wolne środki… Coś nam mówi, że taniej już było. Najbliższa szansa na ulokowanie kapitału w obiekcie z piasku lub gliny pojawi się w październiku oraz listopadzie. Hity wiosennych aukcji prezentujemy na stronach 16–19.


zobacz więcej
2022 rok

Dawno, dawno temu, i wcale nie za górami i lasami, tylko tu, u nas
w Polsce, wierzono, że naczynia ceramiczne rosną w ziemi, jak
rośliny. Pojawiające się wiosną w bruzdach garnki budziły
w ludziach zaciekawienie, ale i strach. Czary jakieś? Archeologia
z pomocą geologii racjonalnie wyjaśniły ten fenomen, ale mit
samotworzących się naczyń pozostał i mąci w głowach do dziś.
Wiemy, że naczynia kupuje się w sklepach lub internecie, ale
zazwyczaj nie wiemy, jak powstają, kto je projektuje, lepi
i wypala oraz dlaczego muszą tyle kosztować. Handlowa
rzeczywistość wokół nas dąży do upraszczania przekazu,
by lepiej pozycjonować produkt w wyszukiwarkach i ułatwić
jego sprzedaż, nie tłumaczy jednak, dlaczego coś
jest takie, jakie jest. Nie docieka sedna przedmiotu.
Piękno odkrywania i radość poznawania materii
oraz jej zrozumienie, tak ważne w przypadku szkła
i ceramiki, gdzieś się zagubiły.


zobacz więcej
2021 rok

Nowy Rok zbliża się małymi kroczkami, a stary pakuje swój bagaż wydarzeń

Podsumowując ten rok możemy zauważyć, że obecność pandemii stała się już „oswojonym” faktem i mimo niedogodności w postaci obostrzeń, udało nam się spotkać na wielu, zorganizowanych w formie stacjonarnej, wydarzeniach.

Mamy nadzieję, że dla tych którzy nie mogli osobiście w nich uczestniczyć, relacje które zamieściliśmy na łamach naszej gazety przybliżyły te chwile.

W tym roku siostrzana Redakcja Materiałów Budowlanych obchodziła 75 lecie działalności. Przez lata funkcjonowania na rynku, zdobyła wielu wiernych czytelników dzięki fachowym i rzetelnym treściom. Trzymamy kciuki za Redakcję, aby nie zabrakło im siły i determinacji w dalszej tak owocnej pracy.

My, w tym roku, też osiągnęliśmy mały sukces. Powróciliśmy na listę czasopism naukowych, którą zaktualizowano w listopadzie na podstawie Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, dzięki czemu naukowcy którzy publikują w naszym kwartalniku uzyskują 20pkt za każdy artykuł. Bardzo się cieszymy, że doceniono wartość naukową naszego wydawnictwa. Mamy nadzieję, że zachęci to młodych badaczy do współtworzenia kolejnych numerów, co sprawi, że będą one jeszcze bardziej interesujące.

Na koniec, z okazji Świąt Bożego Narodzenia oraz zbliżającego się Nowego Roku pragniemy serdecznie podziękować wszystkim, którzy powierzyli nam swoje teksty, za dotychczasową współpracę. Składamy także naszym Czytelnikom, Przyjaciołom i Sympatykom moc gorących życzeń: zdrowia, szczęścia i wszelkiej pomyślności.


zobacz więcej
2021 rok

OdNowa!

Lato za nami, a było ono bardzo obfite w atrakcje dla wszystkich, którzy interesują się szkłem i ceramiką. Na scenę wróciły wystawy, festiwale i imprezy towarzyszące.  W zasadzie można było całe lato spędzić na podróżach od wydarzenia do wydarzenia.


W najnowszym numerze naszego czasopisma przeczytacie drugą część relacji z Festiwalu Wysokich Temperatur z Wrocławia. Tym razem skupiliśmy się na wystawach artystów oraz konferencji. Oprócz FWT na Dolnym Śląsku odbyła się także Transgresja e-Glass Festival. To w naszej ocenie najbardziej fascynujące spotkanie mistrzów i fanów szkła artystycznego. Całość wydarzenia miała miejsce w kilku urokliwych miejscowościach pogranicza polsko-czeskiego, w dawnych hutach szkła, które w chwili obecnej stanowią bardziej atrakcje turystyczne niż działalność hutniczą. Jednak na te kilka dni festiwalu znowu tętnią życiem szklarzy.


Z kolei w Bolesławcu w pełnej odsłonie odbyło się Bolesławieckie Święte Ceramiki. Ilość atrakcji była tak duża, że można by było napisać o nich całą książkę. My postaraliśmy się, na naszych ograniczonych stronach, oddać przynajmniej ducha tego wydarzenia. Dużo działo się zarówno w Polsce, jak i poza granicami kraju. Dzięki Aleksandrze Kujawskiej mamy dla Was także relację z The Venice Glass Week 2021, które odbyło się w dniach 4 – 12 września we Włoszech. A to tylko nieliczne z interesujących tematów, które znajdziecie w najnowszym numerze Szkła i Ceramiki.


zobacz więcej
2021 rok

Bardzo gorący początek lata!

Nie dość, że początek lata okazał się niezwykle gorący, we Wrocławiu lato tradycyjnie rozpoczęło się Festiwalem Wysokich Temperatur.

W minionym roku z powodu pandemii festiwal został odwołany. W tym odbył się z całą swoją wysoką temperaturą.

Tradycyjnie był podzielony na trzy główne sekcje: szkło, metal i ceramika. Atrakcji i dla artystów i dla zwiedzających nie brakowało!

Jeśli ktoś nie mógł w nim bezpośrednio uczestniczyć, część wydarzeń może odnaleźć w naszej relacji i mediach społecznościowych, gdyż w tym roku festiwal był i na żywo i online.

Lato to czas festiwali, które relacjonujemy i zapowiadamy w naszym czasopiśmie. W Polsce szkło i ceramika, w ostatnich latach związana jest głównie z Dolnym Śląskiem, gdzie jest organizowana większość imprez artystycznych. Niewątpliwie jest to zasługa prężnie działającej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, która zaangażowała cały region do promocji wytwórstwa szkła i ceramiki.

Oddajemy zatem w Państwa ręce kolejnym numer czasopisma Szkło i Ceramika i mamy nadzieję, że będzie to miła lektura na letnie popołudnia.


zobacz więcej
2021 rok

Nie tylko do pogody możemy odnieść znane przysłowia: W marcu jak w garncu oraz Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata, bowiem w ostatnim kwartale było naprawdę bardzo dużo zamieszania.

Pewnie znają Państwo to uczucie towarzyszące podczas jazdy na Roller Coasterze? Raz pod górkę, a raz z górki… Odnosimy wrażenie, że właśnie świat artystyczny musiał elastycznie dopasować się do tej niepewnej przejażdżki zwanej rzeczywistością. Wszystko co dotychczas było dla nas naturalne jak zwiedzanie muzeum czy galerii sztuki dziś jest czymś tak mocno wyczekiwanym. Brakuje nam tego hałasu, kolejek przed kasą biletową, takiej zwyczajnej codzienności. Mimo to staraliśmy się Państwa ugościć najbardziej wyselekcjonowanymi nowinkami ze świata Szkła i Ceramiki.

Wraz z najnowszym numerem oddajemy w Państwa ręce mnóstwo ciekawych artykułów. Udało się nam przeprowadzić kilka bardzo ciekawych wywiadów, jak choćby ten z okazji 60-lecia Muzeum Zamkowego w Malborku. Tym, którzy nie zdążyli pojawić się na otwartych wystawach prezentujemy nasze obszerne relacje. Przybliżamy także postać Pawła Jarczyńskiego, którego rysunki z zakresu ceramiki i coraz częściej także szkła, uświetniają nasze czasopismo.


Tradycyjnie we Wrocławiu, już 23 kwietnia, rozpocznie się wystawa Kod Ceramiki. Póki co, nie wiadomo w jakiej formie. − Jako patron medialny serdecznie zapraszamy!


zobacz więcej
2020 rok

Kiedy w styczniu rozpoczynano prace nad pierwszym wydaniem Szkła i Ceramiki jako kwartalnika, nikt nie spodziewał się jak sytuacja w mijającym roku się zmieni. Zamknięte szkoły, uczelnie, galerie sztuki. Odwołane wydarzenia artystyczne, które od wielu lat cyklicznie tętniły życiem. Obecna sytuacja epidemiologiczna w Polsce, ale również na świecie bardzo dynamicznie się zmienia, z miesiąca na miesiąc pozostawiając wciąż niepewność co będzie dalej...


Naszą redakcję Szkła i Ceramiki również dotknęła zmiana, której musieliśmy sprostać. Dzięki zaangażowaniu Działu Projektów i Marketingu z Sieci Badawczej Łukasiewicz - Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych w Warszawie mogliśmy wspólnymi siłami zawalczyć o Szkło i Ceramikę. Podziękowania należą się również Dyrekcji Instytutu za wsparcie i wiarę w misję wydawnictwa.


To właśnie my, czyli nowi członkowie zespołu stanęliśmy przed podwójnym wyzwaniem. Z jednej strony całkowicie nowy skład zespołu, z drugiej sytuacja w kraju, która bardzo silnie wpływa na działalność gospodarczą. Mamy nadzieję, że nowa odsłona Szkła i Ceramiki będzie równie dobra jak poprzednie pod redakcją Moniki i Olgi, a zmiany będą z korzyścią dla cztelników. W tym miejscu chcielibyśmy oczywiście podziękować dziewczynom za wieloletnią pracę (i osobiście uważamy, że zrealizowaną z ogromnym sukcesem). Jesteśmy przekonani, że w nowych wyzwaniach, osiągną one równie spektakularne sukcesy!

Co zamierzamy?
W przyszłym roku planujemy wdrożyć nowy wizerunek i funkcjonalność naszej strony internetowej www.szklo-ceramika.pl. Chcemy ożywić to medium w celu szybszej komunikacji pomiędzy nami, a Państwem czyli naszymi czytelnikami. Pragniemy umożliwić wypowiadanie się na łamach strony artystom, naukowcom, praktykom czy krytykom.


Jednocześnie nie zapominamy, że zbliża się czas świąt Bożego Narodzenia. Z tej okazji chcielibyśmy życzyć przede wszystkim zdrowych i pogodnych świąt. Zazwyczaj w tym miejscu składało się życzenia szampańskiej zabawy sylwestrowej, lecz w tym roku doceniajmy każdą chwilę w gronie naszych bliskich!


 


zobacz więcej
więcej 1 2 3 4 5     więcej
Archiwalne numery
  linia Newsletter

Chcesz być na bieżąco informowany o aktualnych wydarzeniach i artykułach? Zapisz się do newsletter.

Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję: Polityka prywatności