Numery

2021 rok

Nowy Rok zbliża się małymi kroczkami, a stary pakuje swój bagaż wydarzeń

Podsumowując ten rok możemy zauważyć, że obecność pandemii stała się już „oswojonym” faktem i mimo niedogodności w postaci obostrzeń, udało nam się spotkać na wielu, zorganizowanych w formie stacjonarnej, wydarzeniach.

Mamy nadzieję, że dla tych którzy nie mogli osobiście w nich uczestniczyć, relacje które zamieściliśmy na łamach naszej gazety przybliżyły te chwile.

W tym roku siostrzana Redakcja Materiałów Budowlanych obchodziła 75 lecie działalności. Przez lata funkcjonowania na rynku, zdobyła wielu wiernych czytelników dzięki fachowym i rzetelnym treściom. Trzymamy kciuki za Redakcję, aby nie zabrakło im siły i determinacji w dalszej tak owocnej pracy.

My, w tym roku, też osiągnęliśmy mały sukces. Powróciliśmy na listę czasopism naukowych, którą zaktualizowano w listopadzie na podstawie Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, dzięki czemu naukowcy którzy publikują w naszym kwartalniku uzyskują 20pkt za każdy artykuł. Bardzo się cieszymy, że doceniono wartość naukową naszego wydawnictwa. Mamy nadzieję, że zachęci to młodych badaczy do współtworzenia kolejnych numerów, co sprawi, że będą one jeszcze bardziej interesujące.

Na koniec, z okazji Świąt Bożego Narodzenia oraz zbliżającego się Nowego Roku pragniemy serdecznie podziękować wszystkim, którzy powierzyli nam swoje teksty, za dotychczasową współpracę. Składamy także naszym Czytelnikom, Przyjaciołom i Sympatykom moc gorących życzeń: zdrowia, szczęścia i wszelkiej pomyślności.


zobacz więcej
2021 rok

OdNowa!

Lato za nami, a było ono bardzo obfite w atrakcje dla wszystkich, którzy interesują się szkłem i ceramiką. Na scenę wróciły wystawy, festiwale i imprezy towarzyszące.  W zasadzie można było całe lato spędzić na podróżach od wydarzenia do wydarzenia.


W najnowszym numerze naszego czasopisma przeczytacie drugą część relacji z Festiwalu Wysokich Temperatur z Wrocławia. Tym razem skupiliśmy się na wystawach artystów oraz konferencji. Oprócz FWT na Dolnym Śląsku odbyła się także Transgresja e-Glass Festival. To w naszej ocenie najbardziej fascynujące spotkanie mistrzów i fanów szkła artystycznego. Całość wydarzenia miała miejsce w kilku urokliwych miejscowościach pogranicza polsko-czeskiego, w dawnych hutach szkła, które w chwili obecnej stanowią bardziej atrakcje turystyczne niż działalność hutniczą. Jednak na te kilka dni festiwalu znowu tętnią życiem szklarzy.


Z kolei w Bolesławcu w pełnej odsłonie odbyło się Bolesławieckie Święte Ceramiki. Ilość atrakcji była tak duża, że można by było napisać o nich całą książkę. My postaraliśmy się, na naszych ograniczonych stronach, oddać przynajmniej ducha tego wydarzenia. Dużo działo się zarówno w Polsce, jak i poza granicami kraju. Dzięki Aleksandrze Kujawskiej mamy dla Was także relację z The Venice Glass Week 2021, które odbyło się w dniach 4 – 12 września we Włoszech. A to tylko nieliczne z interesujących tematów, które znajdziecie w najnowszym numerze Szkła i Ceramiki.


zobacz więcej
2021 rok

Bardzo gorący początek lata!

Nie dość, że początek lata okazał się niezwykle gorący, we Wrocławiu lato tradycyjnie rozpoczęło się Festiwalem Wysokich Temperatur.

W minionym roku z powodu pandemii festiwal został odwołany. W tym odbył się z całą swoją wysoką temperaturą.

Tradycyjnie był podzielony na trzy główne sekcje: szkło, metal i ceramika. Atrakcji i dla artystów i dla zwiedzających nie brakowało!

Jeśli ktoś nie mógł w nim bezpośrednio uczestniczyć, część wydarzeń może odnaleźć w naszej relacji i mediach społecznościowych, gdyż w tym roku festiwal był i na żywo i online.

Lato to czas festiwali, które relacjonujemy i zapowiadamy w naszym czasopiśmie. W Polsce szkło i ceramika, w ostatnich latach związana jest głównie z Dolnym Śląskiem, gdzie jest organizowana większość imprez artystycznych. Niewątpliwie jest to zasługa prężnie działającej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, która zaangażowała cały region do promocji wytwórstwa szkła i ceramiki.

Oddajemy zatem w Państwa ręce kolejnym numer czasopisma Szkło i Ceramika i mamy nadzieję, że będzie to miła lektura na letnie popołudnia.


zobacz więcej
2021 rok

Nie tylko do pogody możemy odnieść znane przysłowia: W marcu jak w garncu oraz Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata, bowiem w ostatnim kwartale było naprawdę bardzo dużo zamieszania.

Pewnie znają Państwo to uczucie towarzyszące podczas jazdy na Roller Coasterze? Raz pod górkę, a raz z górki… Odnosimy wrażenie, że właśnie świat artystyczny musiał elastycznie dopasować się do tej niepewnej przejażdżki zwanej rzeczywistością. Wszystko co dotychczas było dla nas naturalne jak zwiedzanie muzeum czy galerii sztuki dziś jest czymś tak mocno wyczekiwanym. Brakuje nam tego hałasu, kolejek przed kasą biletową, takiej zwyczajnej codzienności. Mimo to staraliśmy się Państwa ugościć najbardziej wyselekcjonowanymi nowinkami ze świata Szkła i Ceramiki.

Wraz z najnowszym numerem oddajemy w Państwa ręce mnóstwo ciekawych artykułów. Udało się nam przeprowadzić kilka bardzo ciekawych wywiadów, jak choćby ten z okazji 60-lecia Muzeum Zamkowego w Malborku. Tym, którzy nie zdążyli pojawić się na otwartych wystawach prezentujemy nasze obszerne relacje. Przybliżamy także postać Pawła Jarczyńskiego, którego rysunki z zakresu ceramiki i coraz częściej także szkła, uświetniają nasze czasopismo.


Tradycyjnie we Wrocławiu, już 23 kwietnia, rozpocznie się wystawa Kod Ceramiki. Póki co, nie wiadomo w jakiej formie. − Jako patron medialny serdecznie zapraszamy!


zobacz więcej
Archiwalne numery
  linia Newsletter

Chcesz być na bieżąco informowany o aktualnych wydarzeniach i artykułach? Zapisz się do newsletter.

Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję: Polityka prywatności