Numery

2018 rok

 

Szanowni Państwo,
jak widzicie drugi numer SiC wjechał na stół, tzn. obiad podano. Myślę, że grozić będzie nawet przejedzeniem… Co i komu najbardziej przypadnie do gustu? Tę kwestię pozostawiam do indywidualnego rozstrzygnięcia. Oto moja propozycja obiadu dla Czytelnika:

zimna przystawka: parapetówka z Ceramiką Paradyż, zupa: ceramika z Łysej Góry, gorąca przystawka: Festiwal Wysokich Temperatur we Wrocławiu, ryba: mola mola (znana w Polsce jako samogłów) w blasku światła przenikającego przez witraż w formie rosette, danie główne: 4 znakomite artykuły naukowe, gorąca przekąska: kukurydza choclo z ekwadorskiej ceramiki, zimna przekąska: wg technologii odlewania z zastosowaniem materiałów ceramicznych nowej generacji, sorbet: jeśli lody, to z Mediolanu, pieczyste z sałatą: na porcelanowym zestawie Wstążka z PFP, warzywa: świeże niczym Gorące w Nauce, danie słodkie: nieskazitelne, przygotowane przez Aleksandrę Skorek, pikantna przekąska: w Muzeum Wódki, deser: typowo szklarski,

tylko dla chętnych: winiak.

Czy zdecydowałabym się coś pominąć? Nie…
Miłej lektury.

 


zobacz więcej
2018 rok

Mój wierny towarzysz nagle zamilkł. Przecież zawsze można było na niego liczyć. Znał odpowiedzi na prawie wszystkie pytania, mniejsza o poprawność. Zamilkł – i to w dodatku na moje życzenie. Sama się do tego przyczyniłam… Z drugiej strony to największy złodziej czasu. Potrafił absorbować bez reszty, odpowiadałam na każde wezwanie. Sygnał sms, facebook, telefon… Tymczasem termin wydania numeru zbliżał się nieubłaganie. Mroźny luty oznacza termin krótszy o co najmniej 2 dni! W redakcji podpowiadają, że ferie, atak grypy – ale to nieprawda. To wina absorbującego towarzysza…

2 godziny i 42 minuty – tyle średnio czasu poświęcamy codziennie na spoglądanie w kierunku własnego telefonu komórkowego. Dane zaprezentowane przez Amerykanów zdradzają również, że w tym czasie nasz palec dotyka ekranu średnio 2 617 razy! Jeszcze bardziej zaskakująco prezentują się liczby określające tzw. heavy userów, czyli osoby najbardziej uzależnione od smartfona – potrafią oni spędzić nawet 3 godziny 45 minut spoglądając na swoje urządzenie.

Ktoś mógłby powiedzieć, że ten wstępniak jakoś nie na temat ale zaraz, zaraz… czyż ekrany naszych smartfonów nie są ze szkła? Zdałam sobie sprawę, że i my, i temat bezpośrednio dotykamy szkła… Czy to starego, jak w przypadku szkła uranowego, wytapianego wiekowym sposobem, jak szkło popiołowe wg Teofila Prezbitera, czy też klasyki – czyli stworzonego rękami mistrzów starej szkoły szklarskiej, jak szkła prof. Horbowego, to już inna kwestia. Grunt, że szkło towarzyszy (sic!) nam na co dzień. Jak i ceramika zresztą. Bo czy to na chwilę wrócę myślami do nowego elektronicznego przyjaciela, opakowanego w nowoczesne ceramiczne powłoki, czy to na dłużej do fabryki w Łubianie – tak czy inaczej dotknę też ceramiki. W Łubianie tej pięknej i użytecznej, w smartfonie pewnie tylko użytecznej.

Szkło i ceramika. Para doskonała. Mam nadzieję, że artykuły w numerze, który właśnie oddajemy w Państwa ręce, ułożyliśmy do lektury równie dobrze. Proszę się nimi cieszyć przez najbliższe dwa miesiące, do kolejnego numeru, już w pełni wiosennego.

 


zobacz więcej
2017 rok

Zawsze mnie zastanawia,od którego artykułu rozpoczynają Państwo spotkanie z nowym numerem SiC? I dlaczego właśnie od tego? Kolega z pracy stwierdził, że tradycyjnie na początku przystępuje do wstępniaka – korzystając z okazji, serdecznie go pozdrawiam. Teraz nie pozostaje mi nic innego, jak wywiązać się z obietnicy złożonej w poprzednim numerze i nawiązać do… kierunków świata.

Zacznę przewrotnie – od szkła. Powiem więcej – od szkła okiennego wysokiej jakości (o czym na str. 26). Oszklenie należy dobierać odpowiednio do kierunku świata, w celu uzyskania najlepszego bilansu energetycznego budynku (o parametrach optycznych i energetycznych niskoemisyjnego szkła powłokowego na str. 21).

Tymczasem w zachodniej części Ameryki Południowej, polsko-peruwiańska ekipa archeologów odnalazła doskonale zachowane ceramiczne artefakty. Wspaniałe Skarby Peru w warszawskim Muzeum Etnograficznym to wciąż gorące odkrycie.
Wrócę na chwilę do północno-europejskiej współczesnej ceramiki. Sztuka w całym domu, cały dom w sztuce – zapraszamy do Kay Aplin!

Teraz, odwrotnie do ruchu wskazówek zegara, przeniesiemy się na południe, do Krosna, by przez szkła powiększające w małych szklanych medalionach Celiny Szelejewskiej-Pigulla zobaczyć cały kosmos! A w Gorzowie Wielkopolskim, w północno-zachodniej Polsce, skarby z południa i z epoki art déco prezentuje (już bez powiększenia) Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta. Wznosząc głowę i kierując oczy na północ i stronę 47 – zobaczymy fascynujące witraże Marca Chagalla.

Ostatni numer w roku jest moim ulubionym. Bez względu na to, gdzie spędzają Państwo święta, życzę wymarzonego prezentu od św. Mikołaja, Gwiazdora, Dzieciątka, Gwiazdki czy Aniołka. Ze swojej strony życzę dużo czasu, który ostatnio jest cenniejszy niż złoto. Nie można go spakować, przewiązać wstążką i złożyć pod choinką w bożonarodzeniowy poranek, ale można go komuś podarować i taki prezent należy dobrze wykorzystać.

 


zobacz więcej
2017 rok

Za oknem jesień. Synoptycy zapowiadają obfitość w „Szkle i Ceramice”. Czasem słońce, czasem deszcz – aktualnie ciągle pada. Tym razem padło na ceramikę. Widać to już na okładce… Oto firma Raw Decor, dba o piękne wnętrza, w których możemy spędzać czas w niepowtarzalnej atmosferze.

Pogoda to fizyczny stan atmosfery w danym miejscu, dodać należy chwilowy. Stan atmosfery nieustannie się zmienia (zupełnie jak kolory szkła w Colorimo). Charakteryzujemy go, najczęściej rozpatrując składniki pogody:

- temperatura powietrza – przy tej okazji można pooglądać na str. 28 wyroby andaluzytowe wygrzane w temp. 1370°C,

- opad i osad – zapowiadany na Targach Glass w Poznaniu, mających się odbyć w dniach od 22 do 25 listopada,

- zachmurzenie atmosferyczne – na pewno małe w nowej hucie szkła Puck Glas, co uwidoczniono na str. 38,

- wilgotność – z kolei podwyższona wilgotność i temperatura działają specyficznie na ceramikę Y-TZP, o czym pisze Paulina Tymowicz-Grzyb m.in. na str. 14,

- ciśnienie – dla potrzeb tego krótkiego artykułu nacisk położę na Warsaw Home 2017 i moment napięcia motywacyjnego wzbudzanego przez bodźce sygnalizujące możliwość zdobycia nagrody PorcelaNowa, o czym bliżej piszemy na str. 45,

- wiatr – w tym miejscu napiszę tylko enigmatycznie o francuskiej tancerce Josephine Baker i odeślę Czytelnika na str. 37,

- promieniowanie słoneczne – w SiC emitowane nie przez słońce, a przez szkło z prywatnej kolekcji Zygmunta Werstlera oraz Marii Więch

- zjawiska atmosferyczne – które dopełniają, zmieniają, wzbogacają nasze życie i bieżący numer dwumiesięcznika „Szkło i Ceramika”.


I tak, niczym w dioramach (str. 44), bez względu na pogodę, widzimy wszystko z dwóch przeciwległych stron: po jednej szkło, po drugiej ceramika. Tyle tylko, że kierunki świata są cztery, ale o tym może w następnym numerze.

PS. Jeszcze tylko zapowiem nowy cykl na łamach „SiC” – będzie to: "Indeks ceramików polskich XX wieku", który stanowi pierwszą próbę naukowego opracowania i usystematyzowania wiedzy z dziedziny ceramiki artystycznej, przemysłowej i jej twórców. I pora na podziękowania dla pani Beaty Bochińskiej za chęć dzielenia się swoją wiedzą w cyklu poświęconym historii designu, który właśnie się zakończył. 

 


zobacz więcej
2017 rok

Jedną z wielu zalet pracy w redakcji jest poznawanie ludzi – artystów, naukowców, rzemieślników, przedsiębiorców, muzealników. Bardzo lubię poznawać ich historie, popatrzeć przez chwilę na świat ich oczami. Tym razem miałam przyjemność rozmawiać ze wspaniałą kobietą, Grażyną Unold, która – nie posłuchawszy swoich profesorów – zamiast zostać wybitną malarką, została wybitną projektantką szkła dmuchanego, za co szkło jest jej ogromnie wdzięczne i wygina się pięknie według jej projektów. Tym wywiadem otwieramy dla Państwa drzwi do wakacyjnego numeru SiC.

Tradycyjnie króluje nauka. Odnajdziemy ślady, jakie pozostawili po sobie słowiańscy niewolnicy w wiosce Qarjat as-Saqaliba w dzisiejszym Maroku. Dowiemy się, jak ceramiczne panele mogą wzbogacić akustykę obiektów sakralnych oraz jaki sposób obiekty ceramiczne mogą zmienić i urozmaicić przestrzeń miasta. Prześledzimy też analizę numerycznego modelowania kruchego zniszczenia szkła w belkach drewniano-szklanych.

Przemysł tym razem zdominowało szkło. Przedstawialiśmy metodę badania szyb zespolonych oraz nowoczesne szkła dynamicznie regulujące przepuszczalność światła. Zaprosiliśmy do rozmowy Prezesa Forglass, firmy która rozwija się dynamicznie na rynkach międzynarodowych i wyrasta na lidera kompleksowej dostawy pieców szklarskich i zestawiarni oraz całych zakładów przemysłowych.

Czy wiedzieli Państwo, że polskie panele ceramiczne zdobiły dalekomorskie kontenerowce? O tym w artykule o Krystynie i Henryku Perlickich. Przybliżymy też postać wybitnego profesora wrocławskiej ASP Ludwika Kiczury. Jak zwykle zabieramy Państwa w miejsca, gdzie dzieje się coś ciekawego. Tym razem jest to Kolski New Look, wystawa odsłaniająca mało znane oblicze ceramiki z Koła, Studio Modus Design w galerii Lipowa 3, wystawa prac Marka Cecuły. Przeniesiemy się też do Zvartawy na Łotwie, gdzie poznamy uczestników międzynarodowego sympozjum artystycznego poświęconego zdobieniu porcelany Together 2017.

W stałych rubrykach ciekawą historię, tym razem o kolorze w szkle opowiada Beata Bo-chińska, w poradniku dla początkującego witrażysty Andrzej Bochacz tłumaczy, jak ważna w witrażu jest jego konstrukcja, a w sekcji Gorące w nauce – nowość ze świata nauki: o ceramice z korka!?

 


zobacz więcej
2017 rok

Nadeszło lato, więc w słonecznym nastroju zabieram Państwa w wakacyjną podróż do świata szkła i ceramiki.

Pod szklanymi żaglami okładkowego Catching the wind odwiedzimy spektakularny Festiwal Wysokich Temperatur we Wrocławiu, lubelską wystawę poświęconą twórczości Eryki Trzewik-Drost i Jana Sylwestra Drosta oraz kolejną edycję podwarszawskich targów Vitrel. Zajrzymy też do pracowni Izabeli Kołwzan i do Sandomierza, który ostatnio gościł nestorów przemysłu szklarskiego.

Z kolei bolesławiecki imbryko-balon zabierze nas do Japonii, w której odkryjemy tajniki ceramiki Kyo-yaki. Polecimy do Krakowa, aby zobaczyć piękne zbiory ceramiki z Manufaktury Zsolnay oraz do Zamku Królewskiego w Warszawie na wystawę porcelany z Korca i Baranówki. W Warszawie zostaniemy jeszcze przez chwilę, żeby pójść z wizytą do wybitnej polskiej projektantki Danuty Duszniak, która energią i kreatywnością mogłaby obdzielić pół świata. Poznamy zwycięzców konkursu łowiącego ceramiczne talenty – Future Lights in Ceramics. Lecąc nad Dolnym Śląskiem, przyjrzymy się dokładnie nowatorskiemu, ale hołdującemu tradycji projektowi Polski stół. Obowiązkowo zawitamy do Nowogrodźca na jarmark ceramiczny z dobrą muzyką i pysznym jedzeniem. I to nadal nie wszystko, bo czeka nas jeszcze lot do Wielkiej Brytanii, do Muzeum Wiktorii i Alberta – i w tracie tej części wyprawy bardzo polecam cztery artykuły naukowe, w tym jeden w języku Szekspira.

Ogrzanie powietrza na drogę powrotną zaś zapewni relacja z konferencji: Materiały Ogniotrwałe: wytwarzanie, metody badań i stosowanie.

Życzę Państwu, aby lato upływało wolno i radośnie. Życzę również fantastycznych podroży w wymarzone miejsca, może te o których piszemy, a może zupełnie inne? I jak nasz okładkowy okręt, łapmy wiatr w żagle, w drodze ku letnim przygodom, oczywiście z naszym numerem SiC jako przewodnikiem.

 


zobacz więcej
2017 rok

Drodzy Czytelnicy,

życzę Wam słońca, miłości i radości, czyli wszystkiego najbardziej wiosennego i zapraszam w podróż po stronach czasopisma, które właśnie trzymacie w rękach. Skoro o wycieczkach mowa (których to i Państwu, i sobie życzę), przyda się mapa – a więc od mapy po najnowszym numerze SiC zacznę. Co przygotowaliśmy tym razem?

Oto specjalny redakcyjny wybór i przegląd – a nawet podgląd – niektórych państw, miast i... ludzi!

Travellers zaczną pewnie od spotkania z Martą Giebiet (str. 46). Potem przekroczą granicę, aby bliżej poznać Jekaterinę Omininę i jej petersburskie grafiki, projektowane z myślą o ceramice (str. 30). Gdy już trochę nasycą Państwo oczy, proponuję przenieść się do mediolańskiej La Scali – świątyni sztuki operowej, by posłuchać światowej sławy tenora Wiesława Ochmana. Czy wiedzieli Państwo o ceramicznej edukacji Mistrza? O swoich związkach nie tylko z muzyką Wiesław Ochman opowiada na stronach 42.

Po doświadczeniach artystycznych i chwili dla ducha czas zadbać o ciało. Zabieramy Państwa na dowolną przekąskę do Danii, bo tam właśnie można by usiąść do stołu i serwisu Flora Danica (str. 38), który oryginalnie liczył aż 1802 elementy, choć składał się po prostu z części obiadowej i deserowej… A w Polsce, na stronach 40–41 zapraszamy do poznania efektów wielu nowoczesnych i nowatorskich sposobów tworzenia i dekorowania przeszkleń przez Derix Glasstudios (Niemcy) w Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie.

Już teraz można zgłosić się do udziału w XVII Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Materiały ogniotrwałe: wytwarzanie, metody badań, stosowanie”, która odbędzie się w dniach 24–26 maja 2017 r. w Wiśle Jaworniku.

A ponieważ każda podróż zaczyna się od pierwszego kroku, zróbmy go teraz, na przykład z otwierającym nowy SiC artykułem i herbatą podaną w (mojej ulubionej) filiżance w dekoracji Circus marki Kristoff.

 


zobacz więcej
2017 rok

Jak to jest, że piszesz wstępniak do pierwszego numeru w roku 2017 w końcu lutego? — zapytała koleżanka, gdy grzecznie przełożyłam spotkanie na inny termin… Pomyślałam wtedy: no tak, właściwie inne czasopisma życzenia noworoczne składały i informowały o planowanych zmianach w grudniu, a my? A my mamy inną tradycję i inne, zastane terminy wydawnicze. Zastane, czyli jakie? Takie, które istniały już wcześniej, a czy przez to gorsze? Na pewno nie, choć mogą wydawać się dziwne.

Tradycja jest ważna. Dlatego Redakcja podąża ścieżką wydeptaną przez ponad 80 lat i ma więcej czasu na przemyślenia. Może prawdziwie podsumować rok 2016 i pochwalić nasze rodzime wytwórnie płytek ceramicznych, których wartość produkcji w Polsce przekroczyła 0,5 mld euro, a ponad 40 proc. wyrobów trafiło na eksport (wg PAP). Polska – po Włoszech i Hiszpanii – jest trzecim producentem płytek ceramicznych w UE. Możemy być dumni.

Warto w tym miejscu podkreślić współpracę producentów z projektantami mody, co przełożyło się na międzynarodowe nagrody za design. Przy tej okazji polecam rozkładówkę z laureatami konkursu PERŁY CERAMIKI UE 2016.

Jeszcze słowo o zawartości numeru. Znajdą tu Państwo tak wnikliwe i rzetelne teksty jak ten o szkle antyrefl eksyjnym Elżbiety Żelazowskiej, czy tak praktyczne i użytkowe – jak ten przygotowany przez technologów z Ceramiki Paradyż w Opocznie. Wielbicielom nauk ścisłych i humanistycznych proponujemy sprawiedliwie po 2 artykuły.
Jeszcze jeden akapit na podsumowania i zapowiedzi. W roku 2016 przejechaliśmy dla Państwa 6067 km, by przeprowadzić 11 wywiadów i opisać wybrane wydarzenia z blisko pięćdziesięciu objętych przez nas patronatem. Konrad Ziółkowski, sekretarz redakcji, zakończy z nami współpracę
dokładnie dzień przed 1 kwietnia. Do grona autorów stałych rubryk w dziale Sztuka dołączyła Beata Bochińska, autorka książki Zacznij kochać dizajn.

Na zakończenie dodam, zupełnie jak w roku ubiegłym, uśmiechajmy się, bo uśmiech to taka krzywa, która wszystko prostuje. Niech to także stanie się naszą tradycją!

 


zobacz więcej
2016 rok

Najbardziej świątecznie jak potrafię, mówię Państwu „dzień dobry” i zapraszam do ostatniego w tym roku magazynu SiC. Jak wyglądają ostatnie dni roku u Państwa? Czas na podsumowania? Na nowe plany? W SiC trochę tak właśnie jest...

W tym numerze po raz ostatni mają Państwo okazję szkolić się według wskazówek fantastycznej Agnieszki Beer. Aga – utalentowana artystka, oryginalna ceramiczka, cierpliwa nauczycielka – współpracowała z SiC przez blisko dwa lata. Agnieszko – z serca Ci dziękujemy za Twoją wiedzę i otwartość! Zaś Państwa gorąco zapraszamy do spotkań z Agnieszką do jej Pracowni Zajęć Ceramicznych przy ul. Mokotowskiej 61 w Warszawie oraz na stronę agnieszkabeer.pl.

I już dziś zapraszam do nowej stałej rubryki, prowadzonej przez Beatę Bochińską. Historyk dizajnu, niezwykła admiratorka polskich projektów i projektantów oraz niestrudzona animatorka wydarzeń z dizajnem związanych. Kochajmy polski dizajn, Drodzy Państwo!

W tym numerze dużo szkieł: naukowo – między innymi o Purpurze Kasjusza i materiałach ogniotrwałych w piecach szklarskich. Piszemy o nowoczesnych lustrach, starych oknach w Gdańsku, o historii wyszkowskiej huty szkła. Ceramicznie zaś – przybliżamy postać Irene Kowaliskiej, wybitnej ceramiczki urodzonej w Warszawie, tworzącej we Włoszech oraz piszemy o wyjątkowej inicjatywie z via – Międzynarodowym Muralu Ceramicznym.

Barwny, różnorodny, z bardzo ciekawymi rozmowami, z refleksjami, pełen mądrych i ważnych rzeczy – taki jest ten numer. I takich też Świąt z serca Państwu życzymy.


Wszystkiego najlepszego!

 


zobacz więcej
więcej 1 2 3 4 5 6 7     więcej
Archiwalne numery
  linia Newsletter

Chcesz być na bieżąco informowany o aktualnych wydarzeniach i artykułach? Zapisz się do newsletter.

Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję: Polityka prywatności