W najnowszym numerze
1 / 2023
linia Wystawa prac Andy Munkevicy w Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie
linia I Festiwal Szkła Artystycznego – Toruń 2022 Sto twarzy szkła
linia Filigran, czyli wenecka sztuka tkania szkła
linia Wyniki analiz dotyczących zasadności wprowadzenia systemu kaucyjnego dla jednorazowych butelek szklanych w Polsce
linia Chemia budowlana w zielonym świecie
linia Biomateriały – nowe wyzwania, nowe rozwiązania
linia Polimeryzacja indukowana fotochemicznie w przyrostowych metodach formowania elementów ceramicznych
linia Plastyczne odkształcenie w ceramice Si3N4. Fikcja czy rzeczywistość?
linia Puchar z pokrywą – unikatowa ozdoba stołu ze Szklarskiej Poręby
linia Fulvio Bianconi – innowator i wizjoner szkła
więcej
Nasze tematy
Numer I 2023

 

Butelka, jaka jest, każdy widzi. Lubimy ją, gdy jest jeszcze pełna, ale gdy zostanie opróżniona, staje się kłopotliwym odpadem, często bez szansy na drugie życie. Wkrótce może się to zmienić za sprawą projektu ustawy o wprowadzeniu systemu kaucyjnego. W Peerelu skup opakowań szklanych urósł do nierozwiązywalnego problemu o znaczeniu wręcz ustrojowym, o którym mówiło się w telewizji i rozpisywało na łamach prasy. Dziś kwestia skupu butelek nie zajmuje nas w ogóle, ponieważ uznajemy, że selektywna zbiórka odpadów rozwiązuje ten problem raz na zawsze i zwalnia od dalszej odpowiedzialności. Wrzucamy szkło do worka i mamy kłopot z głowy, a przy okazji zyskujemy czyste sumienie, że pomagamy planecie.


więcej
okładka
Numer IV 2022

 

Huty szkła, podobnie jak filmy, mają swoje gwiazdy oraz bohaterów drugiego planu. Ci pierwsi to projektanci i artyści, a drudzy to najczęściej bezimienni hutnicy pracujący na ich sukces. Bez wiedzy, doświadczenia i umiejętności rzemieślników zapewne nie powstałyby podziwiane i poszukiwane obiekty sygnowane „nazwiskami”, ale i odwrotnie – bez pomocy projektantów nawet najzdolniejszy rzemieślnik nie mógłby rozwinąć swoich umiejętności i nie miałby szansy wznieść się na poziom artystyczny otwierający bramy galerii czy muzeów. Szczęśliwe spotkanie artysty z rzemieślnikiem miało miejsce przed laty w nieistniejącej już dziś Hucie Szkła „Sudety” w Szczytnej. To historia iście filmowa: młody i zdolny kugler zostaje dostrzeżony przez mistrzów – jednym z nich był Zbigniew Horbowy – by następnie pod ich skrzydłami rozwinąć wrodzony talent i stać się grawerem, a w kolejnej odsłonie, artystą.


więcej
okładka
Numer III 2022

 

Według pesymistów już niedługo słowo „kryzys” ma zacząć się pojawiać w kontekście szkła i ceramiki. Czarny scenariusz zakłada nie tylko wzrost cen, ale także ograniczenie produkcji. Rosnące ceny energii, przerwane łańcuchy dostaw surowców, kurczące się zasoby piasku kwarcowego i wody sprawią, że produkty szklane i ceramiczne staną się dobrami luksusowymi dostępnymi tylko dla wybranych. To jutro, bo pojutrze niechybnie zostanie zabroniona każda nieekologiczna produkcja, a potem także używanie przedmiotów szklanych i ceramicznych.


więcej
okładka
prev next
Archiwalne numery
  linia Newsletter

Chcesz być na bieżąco informowany o aktualnych wydarzeniach i artykułach? Zapisz się do newsletter.

Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję: Polityka prywatności