W najnowszym numerze
4 / 2022
linia Sylwetka Konstantego Zielińskiego - niezwykłego grawera za Szczytnej
linia Wystawa szkła w Wenecji
linia Autonomous Zones - wystaw szkła artystycznego
linia Cegły szklane na bazie surowców odpadowych
linia Ocena wad spoiw odlewniczych
linia Biomimetyczne metody otrzymywania materiałów
linia Wytwórnie ceramiki regionu świętokrzyskiego w XIX w.
linia Nowa nanokompozytowa powłoka na szyby okienne
linia Talerz z trzywarstwowego szkła
linia Gorseciki - nieodparty urok fali
więcej
Nasze tematy
Numer IV 2022

 

Huty szkła, podobnie jak filmy, mają swoje gwiazdy oraz bohaterów drugiego planu. Ci pierwsi to projektanci i artyści, a drudzy to najczęściej bezimienni hutnicy pracujący na ich sukces. Bez wiedzy, doświadczenia i umiejętności rzemieślników zapewne nie powstałyby podziwiane i poszukiwane obiekty sygnowane „nazwiskami”, ale i odwrotnie – bez pomocy projektantów nawet najzdolniejszy rzemieślnik nie mógłby rozwinąć swoich umiejętności i nie miałby szansy wznieść się na poziom artystyczny otwierający bramy galerii czy muzeów. Szczęśliwe spotkanie artysty z rzemieślnikiem miało miejsce przed laty w nieistniejącej już dziś Hucie Szkła „Sudety” w Szczytnej. To historia iście filmowa: młody i zdolny kugler zostaje dostrzeżony przez mistrzów – jednym z nich był Zbigniew Horbowy – by następnie pod ich skrzydłami rozwinąć wrodzony talent i stać się grawerem, a w kolejnej odsłonie, artystą.


więcej
okładka
Numer III 2022

 

Według pesymistów już niedługo słowo „kryzys” ma zacząć się pojawiać w kontekście szkła i ceramiki. Czarny scenariusz zakłada nie tylko wzrost cen, ale także ograniczenie produkcji. Rosnące ceny energii, przerwane łańcuchy dostaw surowców, kurczące się zasoby piasku kwarcowego i wody sprawią, że produkty szklane i ceramiczne staną się dobrami luksusowymi dostępnymi tylko dla wybranych. To jutro, bo pojutrze niechybnie zostanie zabroniona każda nieekologiczna produkcja, a potem także używanie przedmiotów szklanych i ceramicznych.


więcej
okładka
Numer II 2022

 

Choć ogrodnicy, pszczelarze i drogowcy zapewne będą mieli inne zdanie, my uważamy, że tegoroczna wiosna była wyjątkowo udana i przyszła we właściwym momencie. Zaczęła się z przytupem dwiema kwietniowymi aukcjami Desy Unicum, na których sprzedało się ponad sto obiektów szklanych i ceramicznych. W sumie nie ma się czemu dziwić – magia nazwisk wybitnych twórców, takich jak Kiziński, Horbowy, Zuber, Kiczura, działa. Polskie szkło artystyczne i użytkowe z lat 60., 70., i 80.


więcej
okładka
prev next
Archiwalne numery
  linia Newsletter

Chcesz być na bieżąco informowany o aktualnych wydarzeniach i artykułach? Zapisz się do newsletter.

Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję: Polityka prywatności