Artykuły naukowe

Artykuły naukowe stanowią zasadniczy trzon czasopisma Szkło i Ceramika. Aby zwiększyć liczbę cytowań publikowanych artykułów naukowych dodaliśmy SiC do 2 baz (Index Copernicus oraz BazEkon) i staramy się o wejście do kolejnych. Zakres publikacji rozszerzyliśmy o nauki humanistyczne. Obecnie nasze artykuły otrzymują 20 punktów w ocenie Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Synergia w spiekanych kompozytach ziarnistych
Kompozyty definiowane są na szereg sposobów. Poszczególne definicje podkreślają niekiedy różne aspekty ich budowy (np. poziom niejednorodności mikrostruktury).
więcej
Flizy, płytki, kafelki. Ich krótka historia od starożytnego Elamu po szesnastowieczną Antwerpię
Niniejszy szkic należy zdecydowanie rozpocząć od kwestii terminologicznych, gdyż w polskiej literaturze przedmiotu, a zwłaszcza w języku potocznym, stosuje się niekonsekwentnie bardzo różnorodne nazewnictwo dotyczące ceramiki architektonicznej.
więcej
Badanie wpływu środowiska kwaśnego i zasadowego na degradację powierzchni ceramiki cyrkonowej (Y-TZP)
Poszukiwanie nowych materiałów ceramicznych, które mogą mieć zastosowanie w protetyce stomatologicznej ma ogromne znaczenie między innymi dlatego, że ceramika stosowana w stomatologii jest bardzo dobrze tolerowana przez organizm ludzki oraz, co wynika z jej natury, ma unikalne właściwości estetyczne, bez których trudno sobie wyobrazić współczesną protetykę stomatologiczną. .
więcej
Wykorzystanie klejonych szyb samochodowych w produkcji szkła piankowego
Szkło laminowane, inaczej zwane klejonym lub VSG (z niem. Verbund Sicherheitsglas), stosowane jest na szeroką skalę zarówno w branży motoryzacyjnej, jak i materiałów budowlanych.
więcej
Wykorzystanie metody zol-żel w modyfikacji materiałów ceramicznych nanocząstkami srebra
W ciągu ostatnich kilku lat obserwujemy intensywny rozwój produktów zawierających w swoim składzie nanosrebro. Najczęściej są to produkty higieniczne, ale nano-Ag występuje również jako dodatek do tekstyliów, folii, czy papieru.
więcej
Zróżnicowanie składu chemicznego materiałów do wytopu szkła średniowiecznego wg Teofila Prezbitera
Kiedy czytamy instrukcję obsługi nowego odtwarzacza DVD i natrafiamy na komendę „włącz odbiornik TV”, odruchowo chwytamy za pilota. Pomijanie czynności oczywistych jest zjawiskiem zupełnie normalnym, ułatwiającym przekaz i skracającym wypowiedź.
więcej
Uran w szkle historycznym
Celem artykułu jest omówienie w skrócie wybranych zagadnień związanych z występowaniem uranu (U) w szkle historycznym. Praca ma charakter wybiórczy i pewne zagadnienia są tylko zasygnalizowane lub przedstawione w uproszczeniu. .
więcej
Wykorzystanie dynamiki molekularnej w badaniach szkieł
Nauka wymaga zarówno obserwacji zjawisk obecnych w przyrodzie, jaki i ich zrozumienia. Symulacje komputerowe natomiast w wielu przypadkach pomagają zrozumieć budowę materii oraz procesy występujące w środowisku.
więcej
Analiza właściwości szkieł z powłokami wielowarstwowymi na bazie TiO2 poddanych działaniu promieniowania UV i mgły solnej
Współczesne budownictwo charakteryzuje się ciekawą, niekonwencjonalną architekturą umożliwiającą przedostawanie się do pomieszczeń dużej ilości światła dziennego.
więcej
więcej 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 więcej
  linia Newsletter

Chcesz być na bieżąco informowany o aktualnych wydarzeniach i artykułach? Zapisz się do newsletter.

Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję: Polityka prywatności