Nasze tematy

Artykuły

Wybrane piece szklarskie i pomocnicze, urządzenia grzewcze i ich elementy
Piec do wytopu szkła – obiekt zbudowany z materiałów ogniotrwałych, dawniej opalany drewnem, węglem lub gazem generatorowym. Piec wannowy, wanna (niem. Wanne) – piec, którego ściany i sklepienia są zbudowane z materiałów ogniotrwałych (krzemionka, rodzaje szamotu), zwany dynasem, odporny na działanie gorącej masy szklanej.
więcej
Malowanie witraża klasycznego. Odcinek 50. Witraż klejony silikonem?
Witraż wykonywany techniką Tiffany'ego łączony jest taśmą miedzianą, a następnie lutowany. W witrażu klasycznym używa się profili ołowianych, które są lutowane w miejscach połączeń.
więcej
Mazowieckie leśne huty szkła gospodarczego Krasnosielc – Huta Amelina (1858–1876), woj. mazowieckie, pow. makowski
Mając na uwadze długi, osiemnastoletni okres działalności Huty Amelina oraz znaczną liczbę pracowników zatrudnianych w tym okresie, jest rzeczą dość zaskakującą, że do tej pory mamy rozpoznany tylko jeden stempel, znaleziony przez osoby prywatne na polu uprawnym, w miejscu, w którym pierwotnie huta została ulokowana.
więcej
Huty szkła w Wołominie do II wojny światowej
W połowie XIX w., kiedy Wołomin znajdował się w granicach Królestwa Polskiego, zapadła decyzja o budowie trasy kolejowej Warszawa – Petersburg. Car Aleksander II zaznaczył linią prostą na mapie szlak przebiegający przez dzisiejsze Ząbki, Zielonkę, Wołomin, Tłuszcz, Małkinię. Przebieg tej trasy, której budowę zakończono w 1862 r., podzielił dobra Wołomina na dwie części.
więcej
Szklany bezbarwny pucharek o różowej czarze i czerwonej trzonostopie powlekany od wewnątrz szkłem rubinu złotego
Wytworzenie płomieniowym wytopem mas szklanych rubinu złotego o kolorze różowym (Rosa) i czerwonym (Rubin) z użyciem jako barwnika złotych monet dukatowych to swoisty topiarski majstersztyk w schaffgotschowskiej hucie szkła Carlsthal w Orlu.
więcej
Stara technika origami w nowym zastosowaniu dla szkła
Praktykowana od starożytnych czasów sztuka origami znana jest z możliwości tworzenia różnych trójwymiarowych kształtów przy użyciu arkuszy papieru lub innych materiałów dających się wielokrotnie składać.  Obecnie, naukowcy z branży inżynierii chemicznej zaadaptowali tę wielowiekową technikę do wytwarzania przedmiotów o skomplikowanych kształtach, ze szkła i/lub innych twardych materiałów.
więcej
Polsce projektanci szkła - Beata Szajna
"Od 25 lat projektuję szkło. Ujarzmiam żywioły, które szaleją w rozgrzanej do czerwoności, a potem zastygającej szklanej masie. Powstają z niej małe dzieła sztuki narysowane przeze mnie na kartce papieru, a następnie wykonane przez dmuchaczy szkła przy piecu hutniczym.
więcej
Na tropie inspiracji. Łódź Design Festival 2023
Wystawy, warsztaty, spotkania z projektantami i architektami oraz rozmowy na najbardziej aktualne i palące tematy – taki był tegoroczny Łódź Design Festival. 17. edycja wydarzenia odbyła się pod hasłem Future Perfect i jak co roku przyciągnęła najlepszych reprezentantów polskiej branży kreatywnej oraz fanów dobrego designu.
więcej
Międzynarodowy Konkurs Szkła im. Horbowego
W 2022 r. po raz pierwszy ogłoszono w Polsce Międzynarodowy Konkurs Szkła im. Horbowego. Konkurs był inicjatywą Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu przy współpracy Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze i Akademii Sztuk Pięknych im.
więcej
Sztuka z iskrą. XIV Festiwal Wysokich Temperatur
W dniach 23–25 czerwca 2023 r. we Wrocławiu odbyła się XIV edycja Festiwalu Wysokich Temperatur. Wydarzenie organizowane przez wrocławską Akademię Sztuk Pięknych im. E. Gepperta przyciągnęło uwagę wielu miłośników sztuki. W ciągu trzech dni trwania najgorętszego międzynarodowego biennale pod tegorocznym hasłem Sztuka z iskrą odbyło się aż: 29 pokazów, 19 warsztatów, 9 wystaw, 2 konkursy, konferencja i kino festiwalowe.
więcej
Rzeźba w porcelanie, porcelana w rzeźbie
Podglądanie pracy mistrzów z wieloletnią praktyką, czerpanie z ich wiedzy i doświadczenia, wspólne rozwiązywanie problemów projektowych i wykonawczych, to marzenie zapewne każdego młodego artysty.
więcej
Małgorzata Dajewska – wielka dama polskiego szkła artystycznego
Prof. Małgorzata Dajewska obchodzi w tym roku 40-lecie pracy twórczej. Została również honorowym członkiem Związku Artystów Szkła. O kluczowych decyzjach, ulubionych pracach i podejściu do sztuki opowiada w wywiadzie dla „Szkła i Ceramiki” swojej dawnej studentce – Katarzynie Krej, artystce szkła. .
więcej
Historyczna technologia w odniesieniu do współczesnych działań artystycznych. Spojrzenie na XVIII-wieczną metodę transferu obrazu graficznego na ceramikę.
Metoda transferu grafiki na podłoża ceramiczne ma bogatą historię sięgającą przełomu XVIII i XIX wieku. Krótki rys historyczny Porcelana, wynaleziona przez alchemika Johanna Friedricha Böttgera w 1709 r., stała się ekskluzywnym towarem, pożądanym przez władców europejskich dworów.
więcej
Alchemia Aleksandry Kujawskiej
→ Barbara Szafirowska-Pape: Olu, spotkałyśmy się w maju na Twojej indywidualnej wystawie Alchemia, w Warszawie, na 40. piętrze Warsaw Marriott Hotel, w apartamencie, w którym zatrzymał się m.
więcej
Żargon szklarski (cz. 4), Zestawiarnia
Słowo „zestawiarnia" oznacza dział huty szkła zajmujący się przygotowaniem właściwego wsadu i jego transportem do pieca. Dobry wsad ma ustalone proporcje określonych surowców oraz stłuczki, odpowiednią wilgotność i podawany jest do pieca we właściwych odstępach czasu.
więcej
Malowanie witraża klasycznego. Odcinek 49
Tanie szkło witrażowe – fryty i pudry W poprzednim odcinku skupiłem się na wykorzystaniu butelek do wykonania tafli szkła. W tej części cyklu opiszę, jak wykorzystać do tego celu typowe szkło okienne.
więcej
Rekonstrukcja rzymskiej szklanki z ceramicznej formy
Wykonanie repliki szklanego przedmiotu dmuchanego w formie wymaga przeprowadzenia kilku procesów w wysokiej temperaturze. Jak tego dokonać, skoro nie mamy wglądu do oryginalnych narzędzi ani przyrządów? Posiadamy tylko przedmiot końcowy – antyczną szklankę wykonaną między 50.
więcej
Mazowieckie leśne huty szkła gospodarczego. Huta Sztabińska (1819–po 1860), woj. podlaskie, pow. augustowski
Huta Sztabińska (1819–po 1860). Pieczęcie szklane W zbiorach archeologicznych Muzeum Warszawy, w których przechowywane są rezultaty prac wykopaliskowych prowadzonych na terenie stolicy od początku lat 50.
więcej
Holenderskie flizy – małe ceramiczne dzieła sztuki
Holenderskie fajansowe płytki ścienne przez prawie trzy stulecia cieszyły się ogromną popularnością w całej Europie. Ceramiczne białe kwadraty malowane w kobaltowe i manganowe wzory zdobiły wnętrza zarówno zwykłych holenderskich domów, jak i bogatych kamienic oraz europejskich zamków i pałaców .
więcej
Pucharek i szklanka z grawerowaną wedutą zamku Chojnik
Wyżynny zamek Chojnik (niem. Kynast) wzniesiono na granitowej skale, na szczycie góry Chojnik w Karkonoszach. Najstarszą górną część zbudowano zapewne w latach 1353–1364, w czasach panowania księcia Bolka II Świdnickiego.
więcej
Szkło samoemitujące światło i wytwarzające ciepło
Nowo uzyskane właściwości szkła mogą znaleźć zastosowanie między innymi do otrzymywania elektroprzewodzących i samonagrzewających się szklanych mikroreaktorów dla przemysłów chemicznego i farmaceutycznego. .
więcej
Polscy projektanci szkła – Anna Grabowska-Szczur
Anna Grabowska-Szczur od 35 lat projektuje dla krośnieńskiej huty. Projektując kolejny wyrób ze szkła, staram się stworzyć piękny i funkcjonalny przedmiot. Często korzystam ze środków wyrazu charakterystycznych dla rzeźby czy malarstwa.
więcej
Stanisław Tworzydło - wspomnienie
Artysta ceramik i malarz, który do końca pozostał Nauczycielem dla swoich uczniów. Wspomina Magdalena Matuszczak 
więcej
Ceramika wypalana drewnem
W dniach 10–12 maja 2023 r., pod patronatem Akademii Sztuk Pięknych odbyło się w Warszawie Międzynarodowe Sympozjum „Ceramika wypalana drewnem”. Organizatorem wydarzenia była Pracownia Ceramiki Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Koło Naukowe „Nowa Ceramika”. .
więcej
Europejskie Dni Rzemiosła Artystycznego we Wrocławiu
Europejskie Dni Rzemiosła Artystycznego (Journées Européennes des Métiers d’Art), ustanowione w 2002 r. na zlecenie rządu francuskiego, są organizowane przez Narodowy Instytut Sztuki i Rzemiosła (Institut National des Métiers d’Art – INMA) i odbywają się corocznie w wielu krajach Europy .
więcej
Powrót do ceramiki - wywiad z kuratorką wystawy Mirosławą Bałazy
→ SiC: Co było impulsem do zorganizowania wystawy współczesnej ceramiki? →  M.B.: Bezpośrednią inspiracją były zbiory MOCAK-u. Współcześni artyści coraz częściej sięgają po medium, jakim jest ceramika.
więcej
Puchar z pokrywą – unikatowa ozdoba stołu ze Szklarskiej Poręby
Kolejny śląski rarytas zaprojektowany przez Franza Pohla to puchar (patera) o rzadko spotykanym ułożeniu dwóch poziomych głębokich talerzy. Niemiecka nazwa takiego zestawu to Tafelaufsatz. .
więcej
Plastyczne odkształcenie w ceramice Si3N4. Fikcja czy rzeczywistość?
Materiały ceramiczne z zasady są niezdolne do plastycznej deformacji w temperaturach pokojowych, jeśli jednak mogłyby być kształtowane przez wykuwanie, gięcie czy rozciąganie bez zniszczenia, pozwoliłoby to znacznie rozszerzyć zakres ich stosowania.
więcej
Fulvio Bianconi – innowator i wizjoner szkła
Ten wszechstronny, nowatorski i pełen fantazji artysta był nie tylko malarzem, grafikiem, ale także projektantem szklanych rzeźb oraz form użytkowych. Jego prace wywarły wielki wpływ na artystów szkła w wielu krajach, zwłaszcza Europy Środkowej.
więcej
Talerz z barwnego szklanego alabastru o koronkowym obrzeżu
Ten niezwykle dekoracyjny talerz został wykonany ze szkła trzywarstwowego lecz dwubarwnego. Warstwy szkła to: przezroczysto-bezbarwne, przejrzysto-jasnoniebieskie i przejrzysto-białawe. Ręcznie uformowano go hutniczo na gorąco poprzez powlekanie z zewnątrz, rozdmuchanie i roztoczenie.
więcej
Nowa nanokompozytowa powłoka poprawiająca izolacyjność szyb okiennych
Międzynarodowy, francusko-japoński zespół naukowców syntezował i badał nanokompozyty oparte na klasterowych związkach niobowo-tantalowych zawierających jony chlorkowe lub bromkowe.
więcej
Szklane cegły o podwyższonej wytrzymałości mechanicznej
Cegły szklane są interesującą alternatywą dla powszechnie stosowanych luksferów. Te monolityczne, proste w formie odlewy ze szkła mogą być wykorzystywane zarówno we wnętrzu, jak i na zewnątrz budynku.Umożliwiają skuteczne doświetlenie pomieszczenia światłem dziennym, mogą także być elementem dekoracyjny przegrody, bądź tworzyć całą ściankę działową. .
więcej
Stan prawny i wymogi bezpieczeństwa dla ceramiki mającej kontakt z żywnością
Zanim żywność zostanie spożyta, ma kontakt z wieloma materiałami i wyrobami w trakcie produkcji, przetwarzania, przechowywania, przygotowania oraz serwowania. Te ostatnie, z którymi wszyscy mamy do czynienia, to sztućce oraz naczynia stołowe, w tym naczynia ceramiczne.
więcej
Majstersztyk, czyli egzaminacyjna rubinowa szklanka Carla Wolffa
Ta imienna szklanka C. Wolffa – świadectwo wyzwolonego (Freisprechen) ucznia na majstra – jest czymś tak wyjątkowym, że może być zaliczana do grona szklarskich białych kruków. .
więcej
Szkło z recyklingu jako zamiennik piasku w mieszankach betonowych do druku 3D
Naukowcom z Singapurskiego Uniwersytetu Technologicznego (NTU) udało się wydrukować w 3D betonową ławkę do przestrzeni miejskiej, używając szkła z recyklingu zamiast piasku.
więcej
Ceramiczne kamee inkrustowane w szkle
Ceramiczne kamee wtopione w masę szklaną to niewielkie zabytki sztuki zdobniczej, które zasługują na szczególną uwagę ze względu na wysokie walory artystyczne i technologiczne. Są one przykładem niezwykłych umiejętności szklarzy i ceramików, wysokiego poziomu eksperymentów technicznych przełomu XVIII i XIX w.
więcej
więcej 1 2 więcej
  linia Newsletter

Chcesz być na bieżąco informowany o aktualnych wydarzeniach i artykułach? Zapisz się do newsletter.

Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję: Polityka prywatności