Nasze tematy

Artykuły

Sztuka z iskrą. XIV Festiwal Wysokich Temperatur
W dniach 23–25 czerwca 2023 r. we Wrocławiu odbyła się XIV edycja Festiwalu Wysokich Temperatur. Wydarzenie organizowane przez wrocławską Akademię Sztuk Pięknych im. E. Gepperta przyciągnęło uwagę wielu miłośników sztuki. W ciągu trzech dni trwania najgorętszego międzynarodowego biennale pod tegorocznym hasłem Sztuka z iskrą odbyło się aż: 29 pokazów, 19 warsztatów, 9 wystaw, 2 konkursy, konferencja i kino festiwalowe.
więcej
Rzeźba w porcelanie, porcelana w rzeźbie
Podglądanie pracy mistrzów z wieloletnią praktyką, czerpanie z ich wiedzy i doświadczenia, wspólne rozwiązywanie problemów projektowych i wykonawczych, to marzenie zapewne każdego młodego artysty.
więcej
Małgorzata Dajewska – wielka dama polskiego szkła artystycznego
Prof. Małgorzata Dajewska obchodzi w tym roku 40-lecie pracy twórczej. Została również honorowym członkiem Związku Artystów Szkła. O kluczowych decyzjach, ulubionych pracach i podejściu do sztuki opowiada w wywiadzie dla „Szkła i Ceramiki” swojej dawnej studentce – Katarzynie Krej, artystce szkła. .
więcej
Historyczna technologia w odniesieniu do współczesnych działań artystycznych. Spojrzenie na XVIII-wieczną metodę transferu obrazu graficznego na ceramikę.
Metoda transferu grafiki na podłoża ceramiczne ma bogatą historię sięgającą przełomu XVIII i XIX wieku. Krótki rys historyczny Porcelana, wynaleziona przez alchemika Johanna Friedricha Böttgera w 1709 r., stała się ekskluzywnym towarem, pożądanym przez władców europejskich dworów.
więcej
Alchemia Aleksandry Kujawskiej
→ Barbara Szafirowska-Pape: Olu, spotkałyśmy się w maju na Twojej indywidualnej wystawie Alchemia, w Warszawie, na 40. piętrze Warsaw Marriott Hotel, w apartamencie, w którym zatrzymał się m.
więcej
Żargon szklarski (cz. 4), Zestawiarnia
Słowo „zestawiarnia" oznacza dział huty szkła zajmujący się przygotowaniem właściwego wsadu i jego transportem do pieca. Dobry wsad ma ustalone proporcje określonych surowców oraz stłuczki, odpowiednią wilgotność i podawany jest do pieca we właściwych odstępach czasu.
więcej
Malowanie witraża klasycznego. Odcinek 49
Tanie szkło witrażowe – fryty i pudry W poprzednim odcinku skupiłem się na wykorzystaniu butelek do wykonania tafli szkła. W tej części cyklu opiszę, jak wykorzystać do tego celu typowe szkło okienne.
więcej
Rekonstrukcja rzymskiej szklanki z ceramicznej formy
Wykonanie repliki szklanego przedmiotu dmuchanego w formie wymaga przeprowadzenia kilku procesów w wysokiej temperaturze. Jak tego dokonać, skoro nie mamy wglądu do oryginalnych narzędzi ani przyrządów? Posiadamy tylko przedmiot końcowy – antyczną szklankę wykonaną między 50.
więcej
Mazowieckie leśne huty szkła gospodarczego. Huta Sztabińska (1819–po 1860), woj. podlaskie, pow. augustowski
Huta Sztabińska (1819–po 1860). Pieczęcie szklane W zbiorach archeologicznych Muzeum Warszawy, w których przechowywane są rezultaty prac wykopaliskowych prowadzonych na terenie stolicy od początku lat 50.
więcej
Holenderskie flizy – małe ceramiczne dzieła sztuki
Holenderskie fajansowe płytki ścienne przez prawie trzy stulecia cieszyły się ogromną popularnością w całej Europie. Ceramiczne białe kwadraty malowane w kobaltowe i manganowe wzory zdobiły wnętrza zarówno zwykłych holenderskich domów, jak i bogatych kamienic oraz europejskich zamków i pałaców .
więcej
Pucharek i szklanka z grawerowaną wedutą zamku Chojnik
Wyżynny zamek Chojnik (niem. Kynast) wzniesiono na granitowej skale, na szczycie góry Chojnik w Karkonoszach. Najstarszą górną część zbudowano zapewne w latach 1353–1364, w czasach panowania księcia Bolka II Świdnickiego.
więcej
Szkło samoemitujące światło i wytwarzające ciepło
Nowo uzyskane właściwości szkła mogą znaleźć zastosowanie między innymi do otrzymywania elektroprzewodzących i samonagrzewających się szklanych mikroreaktorów dla przemysłów chemicznego i farmaceutycznego. .
więcej
Polscy projektanci szkła – Anna Grabowska-Szczur
Anna Grabowska-Szczur od 35 lat projektuje dla krośnieńskiej huty. Projektując kolejny wyrób ze szkła, staram się stworzyć piękny i funkcjonalny przedmiot. Często korzystam ze środków wyrazu charakterystycznych dla rzeźby czy malarstwa.
więcej
Stanisław Tworzydło - wspomnienie
Artysta ceramik i malarz, który do końca pozostał Nauczycielem dla swoich uczniów. Wspomina Magdalena Matuszczak 
więcej
Ceramika wypalana drewnem
W dniach 10–12 maja 2023 r., pod patronatem Akademii Sztuk Pięknych odbyło się w Warszawie Międzynarodowe Sympozjum „Ceramika wypalana drewnem”. Organizatorem wydarzenia była Pracownia Ceramiki Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Koło Naukowe „Nowa Ceramika”. .
więcej
Europejskie Dni Rzemiosła Artystycznego we Wrocławiu
Europejskie Dni Rzemiosła Artystycznego (Journées Européennes des Métiers d’Art), ustanowione w 2002 r. na zlecenie rządu francuskiego, są organizowane przez Narodowy Instytut Sztuki i Rzemiosła (Institut National des Métiers d’Art – INMA) i odbywają się corocznie w wielu krajach Europy .
więcej
Powrót do ceramiki - wywiad z kuratorką wystawy Mirosławą Bałazy
→ SiC: Co było impulsem do zorganizowania wystawy współczesnej ceramiki? →  M.B.: Bezpośrednią inspiracją były zbiory MOCAK-u. Współcześni artyści coraz częściej sięgają po medium, jakim jest ceramika.
więcej
Puchar z pokrywą – unikatowa ozdoba stołu ze Szklarskiej Poręby
Kolejny śląski rarytas zaprojektowany przez Franza Pohla to puchar (patera) o rzadko spotykanym ułożeniu dwóch poziomych głębokich talerzy. Niemiecka nazwa takiego zestawu to Tafelaufsatz. .
więcej
Plastyczne odkształcenie w ceramice Si3N4. Fikcja czy rzeczywistość?
Materiały ceramiczne z zasady są niezdolne do plastycznej deformacji w temperaturach pokojowych, jeśli jednak mogłyby być kształtowane przez wykuwanie, gięcie czy rozciąganie bez zniszczenia, pozwoliłoby to znacznie rozszerzyć zakres ich stosowania.
więcej
Fulvio Bianconi – innowator i wizjoner szkła
Ten wszechstronny, nowatorski i pełen fantazji artysta był nie tylko malarzem, grafikiem, ale także projektantem szklanych rzeźb oraz form użytkowych. Jego prace wywarły wielki wpływ na artystów szkła w wielu krajach, zwłaszcza Europy Środkowej.
więcej
Talerz z barwnego szklanego alabastru o koronkowym obrzeżu
Ten niezwykle dekoracyjny talerz został wykonany ze szkła trzywarstwowego lecz dwubarwnego. Warstwy szkła to: przezroczysto-bezbarwne, przejrzysto-jasnoniebieskie i przejrzysto-białawe. Ręcznie uformowano go hutniczo na gorąco poprzez powlekanie z zewnątrz, rozdmuchanie i roztoczenie.
więcej
Nowa nanokompozytowa powłoka poprawiająca izolacyjność szyb okiennych
Międzynarodowy, francusko-japoński zespół naukowców syntezował i badał nanokompozyty oparte na klasterowych związkach niobowo-tantalowych zawierających jony chlorkowe lub bromkowe.
więcej
Szklane cegły o podwyższonej wytrzymałości mechanicznej
Cegły szklane są interesującą alternatywą dla powszechnie stosowanych luksferów. Te monolityczne, proste w formie odlewy ze szkła mogą być wykorzystywane zarówno we wnętrzu, jak i na zewnątrz budynku.Umożliwiają skuteczne doświetlenie pomieszczenia światłem dziennym, mogą także być elementem dekoracyjny przegrody, bądź tworzyć całą ściankę działową. .
więcej
Stan prawny i wymogi bezpieczeństwa dla ceramiki mającej kontakt z żywnością
Zanim żywność zostanie spożyta, ma kontakt z wieloma materiałami i wyrobami w trakcie produkcji, przetwarzania, przechowywania, przygotowania oraz serwowania. Te ostatnie, z którymi wszyscy mamy do czynienia, to sztućce oraz naczynia stołowe, w tym naczynia ceramiczne.
więcej
Majstersztyk, czyli egzaminacyjna rubinowa szklanka Carla Wolffa
Ta imienna szklanka C. Wolffa – świadectwo wyzwolonego (Freisprechen) ucznia na majstra – jest czymś tak wyjątkowym, że może być zaliczana do grona szklarskich białych kruków. .
więcej
Szkło z recyklingu jako zamiennik piasku w mieszankach betonowych do druku 3D
Naukowcom z Singapurskiego Uniwersytetu Technologicznego (NTU) udało się wydrukować w 3D betonową ławkę do przestrzeni miejskiej, używając szkła z recyklingu zamiast piasku.
więcej
Ceramiczne kamee inkrustowane w szkle
Ceramiczne kamee wtopione w masę szklaną to niewielkie zabytki sztuki zdobniczej, które zasługują na szczególną uwagę ze względu na wysokie walory artystyczne i technologiczne. Są one przykładem niezwykłych umiejętności szklarzy i ceramików, wysokiego poziomu eksperymentów technicznych przełomu XVIII i XIX w.
więcej
10-lecie działalności Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie
W czerwcu 2022 r. minęło 10 lat od chwili, gdy Centrum Dziedzictwa Szkła rozpoczęło działalność, otwierając drzwi dla zwiedzających. Dzięki niemu Krosno stało się unikatowym miastem tematycznym, w którym szkło obecne jest nie tylko w wydzielonej przestrzeni CDS, ale również w innych punktach miasta, nie tylko jako zakłady hutnictwa szkła, ale także jako szklane instalacje i rzeźby. .
więcej
Ankieta
Korzystając z prostego i łatwego w użyciu narzędzia badawczego, jakim jest ankieta, chcielibyśmy zachęcić Państwa do podzielenia się z redakcją opiniami na temat naszego kwartalnika. Pomogą nam one udoskonalić magazyn oraz wzmocnić jego rynkową pozycję jako czasopisma opiniotwórczego i godnego zaufania. Każdy głos się liczy.
więcej
Festiwal Sztuki Szkła w Seattle
Jedyny festiwal sztuki szklarskiej na Pacific Northwest (pónoco- -zachodni obszar Stanów Zjednoczonych leżący nad Pacyfikiem) powrócił po raz trzeci, gromadząc blisko sześćdziesiąt lokalnych artystów, którzy świętowali w cenionym w kraju centrum sztuki. .
więcej
Całokształtna patera
Patera ze szkła dwuwarstwowego, bezbarwno- jasnoczerwonego. Tuż pod kulą wieńczącą uchwyt patery dobrze widać obie warstwy szkła. Uformowana ręcznie hutniczo na gorąco wydmuchami i kształtowaniem (rozcięcie i roztoczenie), ozdobiona ręcznie szlifiersko na zimno, kuglerskim rzeźbieniem wgłębnym. Obiekt dekoracyjny, mógł służyć także jako wyjątkowo efektowny pojemnik na owoce lub słodycze.
więcej
Ceramika współczesna: forma przez ogień
Elementarna alchemia gliny wykopanej z ziemi, uformowanej ręcznie, przemienionej przez ogień, była źródłem inspiracji dla czołowych i wschodzących brytyjskich ceramików.   .
więcej
Kobieca kooperatywa ceramiczna
Początki pracowni to była totalna partyzantka. Przyjeżdżałam ze swoimi narzędziami i materiałami. Prace schły na szafkach, a prace do wypału woziłam do swojego pieca. Miało to swój urok Teraz jest inaczej.
więcej
Mazowieckie Huty Leśne Szkła Gospodarczego - Huta Wręcka
Według Regestrów diecezjów Franciszka Czaykowskiego w latach 1783–1784 wsie Wręcza i Wręcza Szlachecka w parafii mszczonowskiej były własnością Dłużewskiego, a następnie Tomasza Nowowiejskiego (1740–1803), łowczego ziemi wyszogrodzkiej.
więcej
Glass Vision on-line
Spotykamy się z dr Agnieszką Leśniak-Banasiak inicjatorką projektu Glass Vision on-line
więcej
Forglass – postęp dzięki technologii
Podczas gdy dookoła słyszymy złe wiadomości o ekonomii, która kuleje w związku z pandemią, niektóre firmy nie tylko doskonale adaptują się do nowej rzeczywistości, ale wręcz świetnie sobie z nią radzą i pozytywnie wykorzystują nowe możliwości do rozwoju firmy i jej pracowników. .
więcej
więcej1 2 3 4 więcej
  linia Newsletter

Chcesz być na bieżąco informowany o aktualnych wydarzeniach i artykułach? Zapisz się do newsletter.

Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję: Polityka prywatności