Nasze tematy

Artykuły

10-lecie działalności Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie
W czerwcu 2022 r. minęło 10 lat od chwili, gdy Centrum Dziedzictwa Szkła rozpoczęło działalność, otwierając drzwi dla zwiedzających. Dzięki niemu Krosno stało się unikatowym miastem tematycznym, w którym szkło obecne jest nie tylko w wydzielonej przestrzeni CDS, ale również w innych punktach miasta, nie tylko jako zakłady hutnictwa szkła, ale także jako szklane instalacje i rzeźby. .
więcej
Ankieta
Korzystając z prostego i łatwego w użyciu narzędzia badawczego, jakim jest ankieta, chcielibyśmy zachęcić Państwa do podzielenia się z redakcją opiniami na temat naszego kwartalnika. Pomogą nam one udoskonalić magazyn oraz wzmocnić jego rynkową pozycję jako czasopisma opiniotwórczego i godnego zaufania. Każdy głos się liczy.
więcej
Festiwal Sztuki Szkła w Seattle
Jedyny festiwal sztuki szklarskiej na Pacific Northwest (pónoco- -zachodni obszar Stanów Zjednoczonych leżący nad Pacyfikiem) powrócił po raz trzeci, gromadząc blisko sześćdziesiąt lokalnych artystów, którzy świętowali w cenionym w kraju centrum sztuki. .
więcej
Całokształtna patera
Patera ze szkła dwuwarstwowego, bezbarwno- jasnoczerwonego. Tuż pod kulą wieńczącą uchwyt patery dobrze widać obie warstwy szkła. Uformowana ręcznie hutniczo na gorąco wydmuchami i kształtowaniem (rozcięcie i roztoczenie), ozdobiona ręcznie szlifiersko na zimno, kuglerskim rzeźbieniem wgłębnym. Obiekt dekoracyjny, mógł służyć także jako wyjątkowo efektowny pojemnik na owoce lub słodycze.
więcej
Ceramika współczesna: forma przez ogień
Elementarna alchemia gliny wykopanej z ziemi, uformowanej ręcznie, przemienionej przez ogień, była źródłem inspiracji dla czołowych i wschodzących brytyjskich ceramików.   .
więcej
Kobieca kooperatywa ceramiczna
Początki pracowni to była totalna partyzantka. Przyjeżdżałam ze swoimi narzędziami i materiałami. Prace schły na szafkach, a prace do wypału woziłam do swojego pieca. Miało to swój urok Teraz jest inaczej.
więcej
Mazowieckie Huty Leśne Szkła Gospodarczego - Huta Wręcka
Według Regestrów diecezjów Franciszka Czaykowskiego w latach 1783–1784 wsie Wręcza i Wręcza Szlachecka w parafii mszczonowskiej były własnością Dłużewskiego, a następnie Tomasza Nowowiejskiego (1740–1803), łowczego ziemi wyszogrodzkiej.
więcej
Glass Vision on-line
Spotykamy się z dr Agnieszką Leśniak-Banasiak inicjatorką projektu Glass Vision on-line
więcej
Forglass – postęp dzięki technologii
Podczas gdy dookoła słyszymy złe wiadomości o ekonomii, która kuleje w związku z pandemią, niektóre firmy nie tylko doskonale adaptują się do nowej rzeczywistości, ale wręcz świetnie sobie z nią radzą i pozytywnie wykorzystują nowe możliwości do rozwoju firmy i jej pracowników. .
więcej
Ceramika Paradyż zainwestuje 125 mln złotych w innowacyjną na skalę światową technologię
Ceramika Paradyż jako pierwsza firma na świecie zyska możliwość produkcji wielkoformatowych płyt ceramicznych wytworzonych w oparciu o innowacyjną technologię prasowania z jednoczesnym barwieniem w całej masie.
więcej
Struktura i światło w ceramicznej rzeźbie wielkoformatowej Jolanty Hermy - Pasińskiej
W poszukiwaniu własnej formy wyrazu artystycznego Jolanta Herma - Pasińska czerpie z nabytej wiedzy pogłębionej wieloletnim doświadczeniem w pracy ceramika. Chętnie sięga do rodzinnego rzemiosła, stolarskich tradycji toczenia przez dziadka małych, centrycznych form w drewnie, które przejawiają się w strukturze jej ceramiki użytkowej a także rzeźb.
więcej
Pragnę zachować zdolność realizacji pomysłów, które ciągle rodzą się w mojej głowie
Współczesny ceramik musi mieć twórczy umysł aby mógł w pełni czerpać z korzyści oferowanych mu przez dzisiejszą wiedzę z zakresu chemii oraz fizyki. Konkluzją moich badań jest stwierdzenie, że poglądy elit, także artystycznych oraz prawodawstwo polskie dotyczące sztuki ceramiki, w stosunku do aktualnego jej stanu spóźniają się o cały wiek. .
więcej
Puisque l’important n’est qu’un détail... et vice Versailles - PAŁAC (KRÓLA) SŁOŃCA
L’État c’est moi! Mówiąc Wersal, a właściwie Pałac Wersalski (sam Wersal to miasto na przedmieściach Paryża) nie sposób ominąć jego postaci. Louis XIV2, Król Słońce (fr.
więcej
więcej1 2 więcej
  linia Newsletter

Chcesz być na bieżąco informowany o aktualnych wydarzeniach i artykułach? Zapisz się do newsletter.

Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję: Polityka prywatności